Bildiğiniz gibi genelde Zonguldak dışında yaşayan Zonguldaklılar bir hareket başlatmışlardı ve “67’liler Platformu” ismi altında bir grup kurarak ve gruba da gerçekten çok değerli ve saygın kişileri davet ederek, katılımlarını da sağlayarak geçtiğimiz ay kentimizde de bir buluşma gerçekleştirmişlerdi…
Zonguldak’ın kötü yönetimler ve beceriksiz iktidarlar yüzünden geldiği nokta ve ekonomik zorluklara bir çözüm bulabilmek, gitgide seviyesi düşen sosyal yaşama da bir çeki düzen getirebilmek ve benzer iyileştirmeler için, hiçbir art niyet ve beklentiler de olmadan başlatılan hareket Zonguldak halkı tarafından da önemsenmiş ve ilan edilen program ilgi ile izlenmeye başlanmıştı…
Platform Zonguldak toplantısından sonra Bodrum’da kuruculardan Ali Kansu’nun daveti üzerine de bir buluşma gerçekleştirdiler, gelişmeleri ele aldılar.
Bu toplantıda Ekim ayında Zonguldak’ta bir Çalıştay yapılması da tekrar gündeme geldi.
Ancak bazı isimlerin platformdan ayrılmaları, işleri veya rahatsızlıkları nedeniyle göreve devam etmeyeceklerini bildirmeleri ve bazı ufak görüş ayrılıkları gibi konular nedeniyle kopuşları, ayrıca başka gruplarda öne çıkan konu ile ilgili yazışmalar sonrası platform hakkında “Dağılıyor mu?” sorusunu gündeme getirmişti ve haliyle bu şekilde bir haber de tarafımdan gazetemizde yayınlandı.
Kolej arkadaşımız Avukat Serap Okur bu konuda beni aradı ve kısa bir bilgilendirme yaparak “DAĞILMIYORUZ AYAKTAYIZ, BÖLÜNMÜYORUZ HAYATTAYIZ” şeklinde durumu özetleyerek daha işin başında olduklarını, bazı arkadaşlarının ayrılmasının doğal olduğunu, fikir ayrılıkları bulunmasının da platformun demokratik özelliğinin bir kanıtı olduğunu söyledi ve “Ekim ayında Çalıştay mutlaka gerçekleştirilecek” şeklinde konuştu.
Kendisine ve verdiği bilgilere buradan teşekkür ediyorum…
Daha sonra yine çocukluk ve mahalle arkadaşımız, platformun önemli isimlerinden Dr. Tunç Çelebi bir mail gönderdi ve gelişmeleri açıkladı.
Mailinde şu görüşlerine yer verdi:
Değerli Kardeşim Sermet;
Aynı toprağın, aynı havanın, aynı yolların insanı olarak duygudaşlığımızın da birçok yolda buluşmasının doğal olduğu inancı ilke sana yazmak istedim.
67 lilerin dağılması söz konusu değildir ve kenetlenmesi için de tüm Zonguldak elinden geleni yapıp destek vermelidir. Bu konuda bir 67'li olarak her şeyi yapıyor ve yapacağım
Kimsenin şüphesi olmasın. Durumu da sana net ve yalın anlatıyorum. Okuyucuların ile de paylaşmanı arzu ederim (biri de benim onlardan)
Sevgi ve saygı ile kal…
Ben 67 liler platformunun kurucusu ve amelesiyim. Belki de 67 'lilerin faaliyetlerinde (3 ay da ne kadar olduysa ki; çok oldu) en önde ve göz önünde olan, hareketi başlatan kişiyim. Çok kısa süre içerisinde kendinden sıklıkla konu edilen ve sözünün ağırlığı ve uygulamaya koyacağı projelerle tamamen siyaset dışı duruşu ile Zonguldak'ın dikkatlerini üzerine çeken platformun bir şekliyle de.
Tamamen Zonguldak için çıkarsız, umarsız. beklentisiz oluşan, tek ortak paydası "Zonguldak aşkı ve ona olan vefa borcu" nun bilincinde olan bir platform 67 liler platformu. Tabanı 2500 kişilik bir sosyal medya topluluğu ile bir arada bulunan.
"... VE Zonguldak " söylemi ve dönemin valisinin hekimler için yaptığı amacını aşan beyanatlar sonrası konsolide olarak "...Zonguldak ve.." "üncel Eski Zonguldak" mottosu ile yola çıkan.
Tarım, çevre, eğitim, turizm ve istihdam konularında, kömür ve termik dışında da mükemmel bir üretim mekanizması kurularak, yöresel tüm değerleri ortaya koymak ve işlemek üzere elinden geleni yapmak için yola çıkılmıştır.
Bu bağlamda 2 Temmuz 2020 tarihinde ilkelerini tutanak haline getirip, Ekim ayında yapılacak çalıştay sonucu atağa geçmeye hazırlanan bir platform 67 liler.
Bu kısa sürede de mevcut yerel üretim pazarlarına sahip çıkıp, mevcut sorunlara da çözüm oluşturmaya başlayan bir platform 67 liler.
2 Temmuz 2020 tarihinden sonra biri ben olmak üzere üç kurucu, görevini yeni arkadaşlarına devretmek üzere ayrılmışlardır. Ben dahil (son üç ayın yorgunluğu ile oluşan sağlık problemim ve geçireceğim önemli bir ameliyat), diğer iki arkadaşım da sahibi oldukları Turizm Sektöründeki oluşan sorunları aşmak için verecekleri mesailerinin protokol çalışmalarını engellemek üzere ayrılmışlar ve yerlerine yeni arkadaşlar gelmiştir.
Ben dahil, diğer iki arkadaşım da aynı gönül ve maksimum eforumuz ile Zonguldak hizmetine devam edeceğimizden kimsenin en ufak şüphesi olmamalıdır. Bu platform Zonguldak için bir şans, belki de son şanstır. Önünün açılması, ona sermaye veya kapital gurubu, muhalefet gurubu, hobi gurubu, kim bunlar ya görüşü bakılmasının neticesi ilimize verilecek önemli bir zarar olur.
Bütün bu bağlamda 7.7.2020 tarihinde platformumuz ile yapmış olduğunuz yayınınızın platformun 2 Temmuz'dan sonra daha da aktif ve programlı gidişinin başlangıcına denk gelmesinin ironik bir raslantı olacağını düşünüyorum
67'liler platformunun karşılığı Zonguldak'ın şansıdır. 65 yaşını ve 40 yıllık meslek yaşantısını tamamlamış, o toprağın bir çocuğu olarak Platformun önünün açılması için her türlü desteğinizin kazancı ilimiz hanesine yazılacaktır.
Bizler inandık, sizler de inanın lütfen... Lütfen bu durumu okurlarınıza iletin ki yanlış anlaşılma olmasın.
Saygı ve esenlik dileklerimle.
Op.Dr.Tunç ÇELEBİ
Evet;
Serap böyle dedi…
Tunç da böyle bir açıklama gönderdi…
Gruplar içindeki fikir ayrılıkları bazen kamuoyunda bomba tesiri yapıyor, insanlara da “ateş olmayan yerden duman çıkmaz” özdeyişini ister istemez hatırlatıyor.
Ama biz yani Zonguldaklılar, ateş de duman da istemiyoruz, bir kıvılcım çakılsın yeter…
İşte bu özlemle biz sevgili arkadaşlarımızın açıklamalarını ve bize aktardıklarını noktalarına ve virgüllerine karışmadan yayınlıyoruz  ve 67’liler Platformunun son durumunu da duyuruyoruz …
Ve Zonguldak halkına bir umudun tükenmemiş olduğu müjdesini de böylece vermek istiyoruz.
Çünkü onlar gerçekten de çıkarsız, umarsız; bu işe halk için giriştiler…
“Biz varız” dediler…
Başarılı olabilmeleri için her türlü destek de,  tüm kesimleriyle birlikte halktan gelmelidir…
Zonguldak halkından!.. 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228