ZONGULDAK:
BEÜ 'Dünya prematüre günü” etkinliği düzenlendi

Yenidoğan Yoğunbakım Kliniği tarafından 17 Kasım Dünya Prematüre Günü nedeniyle BEÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafondan “Dünya Prematüre Günü”etkinliği düzenlendi.
Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Tıp Fakültesi hastanesi Şebnem Kargı Konferans Salonu’nda düzenlenen programa daha önce Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Tıp Fakültesi hastanesinde tedavi gören farklı hafta ve kilolarda doğmuş prematüre bebekler ve aileleri, halk sağlığı müdürlüğü, hastane yönetimi ve personelleri katıldı.
Ülkemizde her yıl 1 milyon 300 bin çocuğun doğduğunu bunların yaklaşık yüzde 10 tanesinin prematüre doğduğunu belirten BEÜ Tıp Fakültesi Yenidoğan Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cumhur Aydemir “17 Kasım Dünya Prematüre günü olması nedeniyle kliniğimizde tedavi görmüş prematüre bebeklerimiz, aileleri ve çalışanlarımızla bir araya geldik. Prematürelik yenidoğan bebekler için önemli bir sorundur. Ülkemizde her yıl 1 milyon 300 bin çocuk doğmakta olup bunların yaklaşık yüzde 10’u prematüre olarak dünyaya gelmektedir. Her yıl yaklaşık 50 bin çocuk çok ağır prematüre dediğimiz 3. düzey yoğun bakım ihtiyacı olan bebek olarak doğmaktadır. Ünitemizde de 3. düzey yoğunbakım servisi olarak Batı Karadeniz bölgesindeki en yoğun yoğunbakım ünitesi olarak hizmet vermekteyiz. Prematüre bebeklerin yeni doğan yoğunbakım ünitesi, 3. düzey yenidoğan yoğunbakım ünitesi ve yenidoğan uzmanları tarafından takip edilmesi gerekmektedir. Sorunların daha iyi ve hızlı bir şekilde çözülebilmesi için dünya prematüre gününde bu soruna farkındalık oluşturmak ve ailelerle iletişim içerisinde olmak amacıyla etkinlik düzenledik. 580 - 600 gram doğmuş bebeklerimizi burada büyüdüğünü, yürüdüğünü görmek bizi mesleğimizde ayakta tutan şeyler. Zonguldak’ın merkez nüfusu düşük olsa da 1 milyon nüfuslu bir alana yenidoğan yoğunbakımı hizmeti vermeye çalışıyoruz. Bugün burada hepimiz prematürenin rengi olan mor renk elbiseler giydik veya mor aksesuarlar taktık. Ama bizim amacımız çocuklarımızın hayatları boyunca morarmadan, sıkıntı yaşamadan bakımlarına yardımcı olmaktır” dedi.
Yoğun katılımın olduğu programda Yenidoğan Yoğunbakım Ünitesinde tedavi görmüş prematüre bebeklerin resimlerinden oluşan bir sunum izlendi ve programa katılan aileler yoğunbakım sürecinde yaşadıklarını anlattılar. Duygusal anların yaşandığı program yapılan İkramlar ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner234

banner236

banner228

CHP konvoyuna polis müdahalesi

Haberi Oku