ZONGULDAK:
BEÜ Her Yıl Engellileri Üniversite İle Buluşturuyor

Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ), Türkiye’de bir ilk olarak gerçekleştirdiği Engelsiz Üniversite Eğitimi’nin 4.’sünü Farabi Kampüsünde düzenliyor.
Eğitim-öğretim süreçlerine değişik nedenlerle dahil olamamış engelli bireylerin yükseköğretimi tanımalarını ve üniversitede bir günlük eğitim almalarını amaçlayan bir farkındalık projesi olarak, BEÜ tarafından 4 yıl önce başlatılan Engelsiz Üniversite Eğitimi projesi bu yıl da gerçekleştiriliyor. Bu yılki organizasyon Zonguldak Valiliği, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Zonguldak İl Müdürlüğü, Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Zonguldak Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi, Zonguldak Özel Eğitim İş Uygulama Okulu, Özel Terapi Rehabilitasyon Merkezi, Özel Özüm Rehabilitasyon Merkezi, Özel Gökkuşağı Rehabilitasyon Merkezi, ve Sakatlar Derneği Zonguldak Şubesinin katkı ve katılımları ile gerçekleştirilecek. Katılımcılar bir gün boyunca Farabi kampüsünde bulunacaklar. Bir gün boyunca devam edecek eğitimin ardından akşam 17.30 da Engelsiz Üniversite Eğitimi Katılım Belgelerinin verileceği bir kapanış töreni düzenlenecek.
Engelli bireylerin üniversite eğitimini alabilmelerinin önünde hiçbir engelin bulunmadığına dikkat çekmek ve bu doğrultuda bir farkındalık oluşturmak için bu projeyi başlattıklarını belirten Rektör Prof. Dr. Mahmut Özer, “Bu heyecan verici projeyi geleneksel hale getirmenin mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. 23 Mayıs Pazartesi günü yükseköğretime değişik nedenlerle dahil olamamış engelli vatandaşlarımızı yine bir gün boyunca Üniversitemizde ağırlayacağız. Üniversitemizde öğretim elemanlarımızın gönüllü olarak katıldıkları projede bir günlük bir eğitim programı düzenlendi. Katılımcıların görecekleri dersler arasında sosyal yaşamlarında faydalanabilecekleri bilgileri içeren derslerin yanı sıra becerilerini geliştirmeye yönelik Robot yapımı gibi dersler de bulunmakta. Katılımcılarımız öğle yemeklerini yemekhanemizde yiyecekler, üniversite ortamını bir gün de olsa yaşayacaklar. Bu programın en özel kısmını ise Kapanış Töreni oluşturuyor. Onların katılım belgesi alırken yaşadıkları heyecana bu yıl yine tanık olacağız. Eğitim projesinin gerçekleştirilmesinde katkı veren başta Zonguldak Valisi Sayın Ali Kaban olmak üzere tüm kurum ve kuruluşların yetkililerine, ve çalışma arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum. Ülkemizde bu bağlamda ilk program olan ve olma özelliğini de sürdüren ve üniversitemiz adına farklı bir değer ve anlam katan 4.Engelsiz Üniversite Eğitimi Törenine tüm Zonguldaklıları davet ediyoruz” dedi.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner236

Lavuarın yaşlı kurtları buluştu

Haberi Oku