ZONGULDAK:
BEÜ'de Kardiyak Elektrofizyolojik Çalışması Başladı

Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama Ve Araştırma Merkezi Anjiyografi Laboratuvarında Kardiyak Elektrofizyolojik çalışması (EFÇ) başladı.
Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Anjiyografi Laboratuvarı’na yeni alınan Dijital Koroner Anjiyografi cihazı ile Kardiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyeleri tarafından kardiyak elektrofizyolojik çalışmalara başlandı. Kardiyak elektrofizyolojik çalışma (EFÇ) kalbin elektriksel ileti sistemini inceleyen kasık toplardamarı (venöz) yoluyla gerçekleştirilen bir tanı yöntemi olarak yer alıyor. Kalbin elektriksel aktivitesi ve ileti yollarının değerlendirilmesinde kullanılıyor. Kardiyak elektrofizyolojik çalışma ritm bozukluklarını saptamada, odağın bulunmasında en ileri tanı yöntemi olarak biliniyor. Kalbin elektriksel kayıtları kalp içerisine geçici olarak yerleştirilen elektrotlarla (kablolarla) en doğru biçimde temin edilmekte ve tanı konuluyor.
Çarpıntı şikâyeti kardiyoloji kliniklerinde en sık karşılaşılan şikâyetlerden olup, son yıllarda bu yakınmalarla başvuran hasta sayısında ciddi artışlar gözlemlendi. Çarpıntı şikâyeti ile acil servise yapılan başvurular genel başvuruların yüzde 7’sini oluştururken, kardiyolojiye yapılan başvuruların ise %20’sini oluşturuyor. Çarpıntı yakınmalarının bir kısmı hayati tehdit eden grupta iken bazıları ise hayat kalitesini ciddi anlamda bozuyor. Kardiyak elektrofizyolojik çalışma ile çarpıntıya neden olan odaklar bulunmakla kalmayıp, aynı seansta, uygun vakalarda ablasyon (yakma ya da dondurma işlemi) ile de tedavi sağlanabiliniyor. Ayrıca nedeni bilinmeyen bayılmaların (senkop) tespitinde kardiyak elektrofizyolojik çalışma, bayılmanın kalp kökenli olup olmadığı konusunda bilgiler veriliyor.
29 Mart 2016 Salı günü Bülent Ecevit Üniversitesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Anjiyografi Laboratuvarı’nda kliniğe yeni alınan dijital koroner anjiyografi cihazı ile ilk defa Doç. Dr İbrahim Akpınar koordinatörlüğünde yürütülen ekiple (Prof. Dr. Mustafa Aydın, Yrd. Doç. Dr. Yusuf Cemil Gürsoy, Yrd. Doç. Dr. Ziyaeddin Aktop, Yrd. Doç. Dr. Ahmet İşleyen, Yrd. Doç. Dr. Belma Kalaycı) kardiyak elektrofizyolojik çalışmalara başlandı. Yeni cihazla ilk defa ventriküler ekstrasistol (VES) ve atriyoventriküler nodal reentri taşikardi (AVNRT) ablasyonu (yakma işlem) başarıyla yapıldı.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

11 Aralık 2019 Çarşamba Günü Halkın Sesi...

Haberi Oku