ZONGULDAK:
Defne Kokan Kınalı Ellerden Ziyaret

Alaplı ilçesi Çamcılar köyü Abacılar Mahallesi Kalkındırma Derneğinin, “Defne Kokan Kınalı Eller" projesi kapsamında eğitim gören kursiyerler Alaplı Kaymakam’ı Altuğ Çağlar’ı makamında ziyaret etti.
Alaplı Çamcılar Köyü Abacılar Mahallesi Kalkındırma Derneği, İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığının açtığı proje “Defne Kokan Kınalı Eller“ projesi katılarak yarışmayı kazanması ardından 1 Kasım 2015 tarihinde sabun ve cezerye üretimi kursuna başlayan 30 bayan kursiyerin eğitiminin sonuna gelindi. Sabun ve cezerye yapım eğitimini Alaplı Halk Eğitim Merkezide alan ve 4 aya yakın kurs gören 30 bayan kursiyer Dernek Başkanı Muhammet Akyüz ve kurs hocaları ile beraber Alaplı Kaymakam’ı Altuğ Çağlar’ı makamında ziyaret ederek kurs ile ilgili bilgi verdiler.
Dernek Başkanı Muhammet Akyüz ziyarette yaptığı konuşmada, "Proje kapsamında kursiyerlerimizi defneden sabun, fındık yağından sabun, süs sabunu, sıvı sabun ve cezerye sucuk yapımını öğrendiler. Şuan 30 bayan öğrencimizin tamamı söz konusu üretimleri yapabiliyor" dedi.
Alaplı Kaymakam’ı Altuğ Çağlar da yaptığı konuşmada, "Projenizin açılışında rahatsızlığım nedeniyle katılamadım. Gerekli bilgileri aldım ’Defne Kokan Kınalı Eller’ isimli projeniz Karadeniz bölgesinde ilk, çünkü Karadeniz bölgesinde defneden sabun üretimi bildiğim kadarı yapılmıyor. İlk defa ilçemize bağlı Çamcılar köyünde sabun yapımı başlamış oldu. En sevindirici tarafı da fındık yağından sabun yapımı bölgemiz için en sevindirici haber ben Kaymakamınız olarak siz bayanları tebrik ediyorum. Bizlere düşen bir şey varsa yardımcı olmaya hazırız. Altını çizerek söylüyorum özellikle fındık yağından sabun yapımı ilçemiz ve Karadeniz bölgesi, fındık üreticileri için sevindirici sizleri tebrik ediyorum” dedi.
Ziyarette Kaymakam Altuğ Çağlar’a kursiyer bayanların ürettiği defne ve fındık yağı sabunu, süs sabunu hediye edildi.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

“ONU DEĞİL BENİ KORUMA ALTINA ALIN”

Haberi Oku