FLAŞ HABER
ZONGULDAK:
Şehit Madencinin Ailesi Yaşam Savaşı Veriyor

Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde ikamet eden maden şehidinin ailesi zor koşullarda yaşam mücadelesi veriyor. Şahit madenci eşi biri epilepsi, diğeri böbrek yetmezliği hastası oğluna aldığı 700 TL maaş ile bakmaya çalışıyor.
Alaplı ilçesine bağlı Musabeyli Köyü’nde biri epilepsi diğeri böbrek yetmezliği hastası iki oğlu ile birlikte yaşayan şehit madencinin eşi zor şartlarda yaşam savaşı veriyor. Eşi Yaşar Günay’ın 1983 yılında Kandilli’de ki maden ocağında şehit olmasının ardından Çetin ve Tuncay isimli iki oğlu ile baş başa kalan anne Şahizar Günay, devlet yetkililerinden kendilerine sahip çıkmalarını istiyor.
Ailenin zor koşullarda yaşadığı bilgisini alan Zonguldak Maden Şehitleri Aileleri Derneği Başkanı ve Amele Birliği Armutçuk Şube Başkanı Çetin Yiğit, köy muhtarı Cengiz Duman ile birlikte maden şehidi ailesini ziyaret etti. Musabeyli Köyü’nde ki aileye Armutçuk TTK’da çalışan maden işçilerinden toplanan ve Zonguldak Maden Şehitleri Aileleri Derneği’nden bir miktar maddi yardımda bulunan Yiğit, kendilerine maddi ve manevi olarak her zaman sahip çıkacaklarını söyledi. Zonguldak başta olmak üzere Türkiye’de birçok maden şehidinin benzer sıkıntılar yaşadığını dile getiren Zonguldak Maden Şehitleri Aileleri Derneği Başkanı Çetin Yiğit “Madencilerimiz ailelerinin geçimini sağlamak ve ülke ekonomisine katkı sunmak için maden ocaklarında can veriyor. Ne yazık ki o maden şehidi defin edilene kadar hatırlanıyor ve ondan sonra kimse hatırlamıyor. Hükümetimiz Soma’da yaşanan ve 301 madencimizin hayatını kaybettiği olayla ilgili özel bir yasa çıkarttı. Fakat benzer durumda olan diğer maden şehidi aileleri bu yasadan faydalanamadı. Düşünebiliyor musunuz? Musabeyli Köyü’nde ki şehit madenci ailesi 700 TL ile geçinmeye çalışıyor. Şehidimizin bir çocuğu epilepsi hastası, sürekli doktor kontrolünde. Diğeri böbrek yetmezliği nedeniyle haftada üç gün diyalize giriyor. Bu aile 700 TL ile nasıl geçinsin. Bu çocuklardan en azından bir tanesine devletimiz sağlık koşullarını da göz önünde bulundurarak uygun bir iş verse aile kendi ihtiyaçlarını karşılayacak duruma gelir. Biz dernek olarak bu tür örneklerle çok karşılaşıyoruz. Bu nedenle de sayıları çok olmayan şehit madenci ailelerinin Soma yasasından faydalandırılmasını istiyoruz. Şu ana kadar gerek milletvekilleri ve gerekse bakanlıklar düzeyinde birçok girişimde bulunduk. Bize sürekli çalışma yapıldığı yada yapılacağı söylendi. Ancak şu ana kadar nihayete ermiş bir girişim söz konusu değil. Buradan bir kez daha milletvekillerimize, bakanlığa sesleniyorum; şehit madenci ailelerine sahip çıkalım. Onları kaderleri ile baş başa bırakmayalım” dedi.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

VALİ BEKTAŞ ILIKSU’DA

Haberi Oku