Sevgili okurseverler!

Sürekli kent deyip duruyoruz.

Zonguldak şehir merkezinin modern bir görünüme kavuşması için yazıp duruyoruz. Sürekli belediye yönetimlerinin yetersizliğinden dem vurup partisine purtusuna bakmadan belediye başkanlarını, yeri geliyor topa tutuyoruz. Ama bu işlerde asıl sorumluluk taşıyan bir kuruluşu unutuyormuşuz meğer!

Anlayacağınız kent derken, Kent Konseyi’ni hep ıskalamışız. Aslında ölüler bile unutulmayıp hatırlanırken, biz bu Kent Konseyi’ni nasıl unuttuk onu hala anlamış değilim!

Zonguldak’ımızın bu hale gelmesinden dolayı sürekli belediyelerin yetersizliğinden dem vururken kentleşmede asıl lokomotif olması gereken Kent Konseyi ne yapmış peki?
Bu konsey kent yararına hangi işe el atmış? Hangi projeyi göğüslemiş de Zonguldak şehri çağ atlamış(!), bilen varsa beri gelsin!

Halbuki Zonguldak can çekişirken, her gün göç verirken, bu Kent Konseyi yönetiminin gece gözüne uyku girmemesi gerekmez mi? Sizce bu işte bir terslik yok mu?

Burada mesele sadece başkan değildir. Bir zihniyettir esasında. Şahıslar gelip geçicidir. Ama kurumsal bir bakışla kent merkezinin hak ettiği değere ulaşması için iktidar partili olsun, muhalefet partili belediye olsun hiç ayırt etmeksizin kente dair her şeyde lokomotif olmalıdır. Herkesi kucaklayıcı, gayretlendirici ve teşvik edici bir işleve sahip olmalıdır Kent Konseyi…

Bugünkü gibi varlığını dahi unuttuğumuz, hatta unuttuğumuzu dahi unutup eleştiride bulun(a)madığımız bir Kent Konseyi istemiyoruz. Biz ölüler konseyi değil, diriler için çalışacak kent konseyi istiyoruz.

12 SAATLİK KONGRE YARIŞI

Gelelim kongreye... Bu kongre gerçekten ilginçliklerle doluydu. Apar topar kongre kararı alan Yesari Sezgin idaresindeki Kent Konseyi, bana göre son 12 saatlik hamleyle seçimi kazandı. Seçime 12 saat kala adaylığını koyan Sayın Savaş Çiloğlu, hiçbir hazırlığa imkân bulamadan kendini kongrede buldu.

Çok hızlı gelişti her şey, nedense…?

Kongreye gittim. Sayım yapılırken yanımdaki tecrübeli dernekçilere durumu sordum. Onlar bile kestiremiyordu sonucu. Hakikaten at başıydı… Zarflar açıldıkça heyecan doruğa ulaştı. Ve 81’e 76 oyla, yani 5 oyluk farkla seçimi kaybetti Savaş Çiloğlu. Aslında kaybetmedi, zafer kazandı.

12 saatte rakibine ter döktürmek, kim ne derse desin zaferdir. Zaferdir ama sonuca etki etmeyen bir zaferdir. Kısacası kazananı da kaybedeni de olmayan bir kongre olarak tarihe geçmiştir.

Sayın Yesari Sezgin ve yönetimi, umarım gereken mesajı almıştır. Kendilerine hayırlı olsun diyoruz. Sayın Çiloğlu ve ekibine de hayırlısı olsun temennisinde bulunuyoruz.

Sonuç olarak Kent Konseyi tartışması bitmiştir. Muhalefet ve basın, artık konseyin ensesindedir.

Ölü taklidi yaparak kurtulamazsınız. Elinizi taşın altına koyacaksınız. Kente dair bir meselede belediyeye olduğu kadar size de görev düştüğünü her fırsatta vurgulayacağız ve sizi rahat ettirmeyeceğiz.

Bunu iyi bilesiniz…

Her şey güzel Zonguldak için… 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228