Bildiğiniz gibi bizlere yeni bir sistemi dayadılar. Bu sistemde her şey tek adamın elinde.
Tek adam da Cumhurbaşkanımız tabii ki…
Ne derse o olur, TBMM’ye çakar bir sinyal yasa çıkarttırır, TBMM çıkarmazsa kendine özel yetkilerle istediğini uygular.
Her kurumun başına kendi adamını getirir, ileride oluşabilecek sıkıntıları da böylece önler.
Bakanları da kendi atıyor biliyorsunuz, öyle eskisi gibi ille de meclis içinden olacak diye bir zorunluluk yok. Böylece milletvekillerinin de “yarın bir gün bakan olurum belki…” diye bir hayalleri de kalmamış oluyor.
Cumhurbaşkanının atadığı bakan da seçilme derdi, seçim bölgesi vs. şeklinde bir endişesi olmadığı için daha rahat çalışıyor. Çünkü kapısında bölgesinin milletvekili “şunu yap, bunu hallet…” diye beklemiyor artık… Beklese de takmıyor zaten, dedik ya atamayla gelmiş, seçimle değil… Yani “eli mahkum” değil!
Başarılı olursa Cumhurbaşkanı kendisini yeniden atar, iktidar milletvekillerine uyup da onların kulu kölesi olursa “tak sepeti koluna” hesabı gündeme gelir.
Neyse;
Biz buradan vatandaşları “haybeye iktidar milletvekillerinin, parti yöneticilerinin kapısını aşındırmayın, yapacak bir şeyleri yok…” diye uyaralım da gelinen bu aşamada muhalefet milletvekillerinin durumuna bakalım.
Şunu iyi bilin ki; bakanlardan tutun en üst düzey yöneticilere kadar her makamdaki her kişi artık muhalefet milletvekillerinden çekiniyor.
Çünkü iktidar milletvekillerinin yapamadıklarını muhalefet milletvekilleri yapıyor, eğer bu atamayla gelmiş bir yetkilinin bir kusurunu görürlerse anında durumu meclise getirip Cumhurbaşkanının bile konudan haberdar olmalarını sağlıyorlar. Hiç iktidar milletvekili böyle bir şey yapar mı? Düşünün; Cumhurbaşkanının atadığı bir yetkili için AKP’li bir milletvekili tutup da “bu iyi çalışmıyor” diyebilir mi? Diyemez, arkasında saray var o atanmışın. Ama bir CHP milletvekili o zatın hangi numaraları varsa, hangi filmleri çevirmişse anında anonsu bastırır. Yalan mı? Sülalesini işe alan Rektörleri, Dekanları, belediye başkanlarını, daire müdürlerini kaymakamları vs. AKP milletvekilleri mi deşifre etti?
İşte bu nedenlerle AKP milletvekillerinin, politikacılarının öyle eski havaları yok, partinin bakanları bile onları bakan yardımcısına havale ediyor…
Kendisine havale yoluyla gelen milletvekillerini bakan yardımcısı da iadeli taahhütlü bir yerlere gönderiyor, ömürleri gidip gelmekle geçiyor…
Maalesef böyle…
Peki ne yapıyor o zaman bu AKP milletvekilleri?
Ara sıra basın toplantısı falan yapıyorlar, devletin yatırımları eğer varsa kendileri önayak olmuş gibi lanse ediyorlar, bol bol da saraya göndermeler yapıp “Cumhurbaşkanımızın destekleriyle…” gibisinden başlayan cümlelerle yağ çekmeye devam ediyorlar.
Çünkü onların da ipleri sarayın elinde.
İnanmayan varsa gitsin sorsun beyefendilere “kentimize, bölgemize hangi yatırımlar gelecek?” diye; bilmezler, bilemezler, çünkü yatırıma karar veren onlar değiller!
Yatırıma karar veren makam, son zamanlarda halka müjdeler vermeye alışmış olan makam.
Çıkıp tek başına halka kendisi söylemek varken niçin paylaşsın ki?
Siz de olsanız böyle yapmaz mısınız? 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228