Kim ne derse desin,
Hangi yetkili üstüne basa basa inat etsin,
Geçtiğimiz yıl Türkiye’nin enflasyonu öyle TÜİK’in açıkladığı gibi yüzde 20 filan değildir, en az yüzde 60’tır…
Bu enflasyon oranı da ülke vatandaşlarının ansını ağlatmıştır.
Ve ne yazık ki bu hayali düşük enflasyonun bizlere kakalanmasına da bir devlet kurumu olan TÜİK alet edilmiştir…
Ülkenin aklı başında ve gerçekçi tüm kurum ve kuruluşları ile STK’lar da bu duruma hayret etmekte, insan aklına ve antığına aykırı düşük enflasyon numaralarını protesto etmektedirler.
Zonguldak’te böyle bir emrivakiye karşı çıkanların biri de KESK Şubeler Platformu adı altında KESK ve bağlı şubeleridir.
Dün de bu konuyu protesto eden bir bildiri yayınlamışlar ve sokağa da çıkarak bu konuyu halkın bilgisine sunmuşlardır.
Şöyle diyorlar TÜİK konusunda:
TÜİK, Türkiye’de hayat pahalılığının, döviz kurunun, faizlerin rekor üstüne rekor kırdığı bir ortamda enflasyonun düştüğünü iddia etmiş, emekçilerin temel tüketim ve ihtiyaç maddelerinde yaşanan gerçek enflasyon en az %50 civarında olmasına rağmen ne yapıp edip resmi enflasyonu %20,3’te tutmayı başarmıştır.
Bu TÜİK’in ilk başarısı değildir. Aynı TÜİK daha önce enflasyon hesaplama sepetine yazın soba borusu ve patinaj zincirini, kışın mayoyu ve bikiniyi ekleme başarısı göstermiştir. Pinpon topu, ördek eti, deve eti gibi ürünlerin enflasyon sepetine eklenmesini ‘ağırlıklarını çok düşük tutuyoruz’ diyerek savunabilmiştir.
Yine enflasyon hesabında dar gelirlilerin, emekçi kesimlerin en yüksek oranda harcama yaptığı gıda ürünlerinin ağırlığını 2011 den bugüne 4.57 puan aşağı çekme başarısı da TÜİK’e aittir. Ülkemizi mutluluk sırlamasında 145 ülke içinden sadece Tunus, Yemen ve Afganistan’ın önünde 142. sırada gösteren uluslararası araştırmayı elinin tersi ile iterek yüzde 58’mizin mutlu olduğunu ilan eden, böylece bizi çekemeyen ecnebilere misliyle karşılık veren de aynı TÜİK’tir.
Durum bu işte…
Garibanın, işçinin, memurun, emeklinin nafakasından işte böyle çalıyorlar, günden güne satın alım gücü bu kesimi sonsuz ve dipsiz bir kuyu gibi boşluğa itiyorlar.
 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228