Asayiş:
AMBULANS DAVASI BAŞLADI
Kozlu ilçesinde, nakil için hasta almaya gittiği sırada, kırmızı ışıkta geçerek çarptığı otomobil sürücüsünün ölümüne neden olan ambulans şoförü Mevlüt Can U. (23) hakkında 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Davanın ilk duruşması Zonguldak 1.Ağır Ceza Mahkemesi’nde gerçekleşti. 

TANIKLAR SİREN SESİNİN ÇALMADIĞINI SÖYLEDİ…

Taraflar davada hazır bulunurken ilk olarak tanıklar dinlendi. Ambulans şoförü Mevlüt Can U.’un tanığı olayı anlatırken, aracın sağ şeritten sol şeride mecburen geçmek zorunda kaldığını belirtmesi üzerine Zekeriya Duyar’ın ailesinin Avukatı bu açıklamaya tepki göstererek itiraz etti. Aracın sağ şeritte devam etmesi durumunda Zekeriya Duyar’ın kullandığı aracın arkasından çok rahat geçebileceğini ve bir anda sol şeride geçerek Zekeriya Duyar’ın bilinçli bir şekilde ölümüne sebebiyet verdiğinin altını çizdi. 

40-45 KM HIZLA GİTMENİN SONUCUNDA ASLA ÖLÜM OLMAZ!

Hakimin, Ambulans şoförü Mevlüt Can U’ya kaç km hızla gittiğini sormasının ardından Ambulans şoförü Mevlüt Can U. “40-45 km hızla gittiğini” ifade etti. Zekeriya Duyar’ın ailesinin Avukatı bu açıklamaya da itiraz ederek, “40-45 km hızla gidilen bir kazanın sonucunun asla ölüm olmayacağı teknik olarak aşikardır! Ambulansların uydu takip sisteminde kaç km hızla gittiği ve kamera kayıtlarında da ne kadar hızlı gittiği görülmektedir! Bu cevap teknik anlamda çürümektedir!.. ” ifadelerine yer verdi. 

DAT SESİ İLE KÜTLEME SESİ AYNI ANDA GELDİ!..

Hakim, olay anında Fatih Sitesi kavşağında bulunan OPET akaryakıt istasyonunda çalışan ve olaya tanıklık eden kişilere Ambulans’ın siren çalıp çalmadığını sorması üzerine mahkemeye gelen 2 tanıkta Ambulansın siren çalmadığını söyledi. Ardından Hakim, Ambulans şoförü Mevlüt Can U.’ya Ambulans’ın sirenini çalıp çalmadığını sorması üzerine Ambulans şoförü Mevlüt Can U., dat sesini açtığını ve sistemsel olarak olarak da  dat sesini açtıktan sonra siren sesinin kapandığını iddia etti. Bu cevabın ardından hakim, OPET akaryakıt istasyonunda çalışan ve olaya tanıklık eden kişilere dat yada korna sesi duyup duymadıklarını sordu. Tanıklar, siren sesinin olmadığını yalnız “DAT SESİ İLE KÜTLEME SESİNİN AYNI ANDA” geldiğini belirttiler. 

AMBULANS ŞOFÖRLÜĞÜ KONUSUNDA TECRÜBESİZ!..

Ambulans şoförlüğünün özel bir beceri isteyen meslek grupları arasında yer aldığını ve sanığın Ambulans şoförlüğü yapabilecek yetenek ve beceriye sahip olmadığı gerçekleşen ölümle kaza ile sabit olduğunu belirten Zekeriya Duyar’ın ailesinin Avukatı, tutuksuz yargılanan Ambulans şoförü Mevlüt Can U.’nun dinlenmeyen bir tanığı da olumsuz etkileyebilme ihtimaline karşın tutuklu olarak yargılanmasını talep etmesi üzerine mahkeme heyeti tarafından Pandemi süreci gerekçe gösterilerek Ambulans şoförü Mevlüt Can U.’nun tutuksuz yargılanmasına ve dinlenmeyen bir tanığında dinlenmesi için mahkemenin Aralık ayına ertelenmesine karar verdi. 

OLAY NASIL OLMUŞTU?

Zonguldak'ın Kozlu ilçesinde, nakil için hasta almaya gittiği sırada, kırmızı ışıkta geçerek çarptığı otomobil sürücüsünün ölümüne neden olan ambulans şoförü Mevlüt Can U. (23) hakkında 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Kozlu ilçesi Fatih Sitesi Mahallesi kavşağında geçen 2 Haziran'da meydana gelen kazada, Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nden başka bir hastaneye sevk için hasta almaya giden Mevlüt Can U. yönetimindeki ambulans, akaryakıt istasyonundan çıkış yapan Zekeriya Duyar (44) yönetimindeki 67 ED 148 plakalı otomobile çarptı. Kazada, Zekeriya Duyar hayatını kaybederken eşi Safiye Duyar yaralandı. Kazanın ardından gözaltına alınan ambulans şoförü Mevlüt Can U. tutuklandı.

Mevlüt Can U. hakkında Cumhuriyet Savcısı'nın yürüttüğü soruşturmanın tamamlanmasının ardından hazırlanan iddianame Zonguldak 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi. İddianamede, Mevlüt Can U.'nun Sakarya'ya hasta nakletmek için seyir halindeyken kırmızı ışıkta geçerek kendisine yeşil ışık yanması üzerine akaryakıt istasyonundan çıkış yapan Zekeriya Duyar yönetimindeki otomobile çarptığı ifade edildi.

Kaza tespit tutanağında da ambulans şoförünün kırmızı ışık kuralına uymaması sonucu kazanın meydana geldiği ifade edilirken, ambulansın tepe lambasının yandığı ancak sirenlerinin çalmadığının görgü tanıkları ve kamera kayıtlarından tespit edildiği belirtildi.

Mevlüt Can U. hakkında 'bilinçli taksirle bir kişinin ölümü ile birlikte bir kişinin yaralanmasına neden olma' suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası talep edildi. Ayrıca bilinçli taksir nedeniyle cezada arttırım yapılması istendi.



Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Hoca 1 ay önce

Asıl suçlu kozlu belediyedir.. bu kavşakla ilgili kapatılması daha önce bildirilmiştir.. ama para uğruna bu karar uygulanmamıştır

banner228

Uyuşturucu operasyonu

Haberi Oku