Ambulansın karıştığı Fatih sitesi kavşağındaki ölümlü kazanın tanığı ifade verdi

Asayiş 12.03.2021, 22:54 12.03.2021, 23:21
2133

Kozlu ilçesine bağlı Fatih Sitesi kavşağında, ambulansın çarpması sonucu otomobil sürücüsünün öldüğü ve eşinin de yaralandığı trafik kazasıyla ilgili mahkemede son tanık dinlendi.

2 Haziran 2020 tarihinde meydana gelen olayda, Mevlüt Can U.’nun idaresindeki ambulans, Fatih sitesi kavşağında güvenlik görevlisi Zekeriya Duyar yönetimindeki otomobile çarpmıştı. Çarpmanın etkisiyle savrulan otomobil sürücüsü Duyar hayatını kaybederken eşi de ağır yaralanmıştı.

Zonguldak 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, hayatını kaybeden Güvenlik Görevlisi Zekeriya Duyar’ın avukatı ve ailesi mahkeme salonunda hazır bulunurken, sanık Mevlüt Can U.’nun avukatı mazeret bildirerek mahkemeye katılmadı.

İlk iki mahkemede tanıklar dinlenirken dinlenmeyen son tanık da mahkeme heyeti tarafından bugün dinlendi.  Ambulans şoförü Mevlüt Can U.’nun mesai arkadaşı olan tanık, mahkeme heyetinin sorusunu cevaplandırdı.

“AMBULANS ŞOFÖRÜ MEVLÜT CAN U.’YA 15 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ”

Zonguldak'ın Kozlu ilçesinde, nakil için hasta almaya gittiği sırada, kırmızı ışıkta geçerek çarptığı otomobil sürücüsünün ölümüne neden olan ambulans şoförü Mevlüt Can U. (23) hakkında 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

“AMBULANS ŞOFÖRÜ MEVLÜT CAN U. TUTUKSUZ YARGILANIYOR”

Kozlu ilçesi Fatih Sitesi Mahallesi kavşağında geçen 2 Haziran'da meydana gelen kazada, Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nden başka bir hastaneye sevk için hasta almaya giden Mevlüt Can U. yönetimindeki ambulans, akaryakıt istasyonundan çıkış yapan Zekeriya Duyar (44) yönetimindeki 67 ED 148 plakalı otomobile çarptı. Kazada, Zekeriya Duyar hayatını kaybederken eşi Safiye Duyar yaralandı. Kazanın ardından gözaltına alınan ambulans şoförü Mevlüt Can U. İse pandemi nedeniyle tutuksuz yargılanıyor.

“AMBULANSIN SİREN ÇALMADIĞI KAMERALARDAN TESPİT EDİLDİ”

Mevlüt Can U. hakkında Cumhuriyet Savcısı'nın yürüttüğü soruşturmanın tamamlanmasının ardından da hazırlanan iddianame Zonguldak 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilmişti. İddianamede, Mevlüt Can U.'nun Sakarya'ya hasta nakletmek için seyir halindeyken kırmızı ışıkta geçerek kendisine yeşil ışık yanması üzerine akaryakıt istasyonundan çıkış yapan Zekeriya Duyar yönetimindeki otomobile çarptığı ifade edildi. Kaza tespit tutanağında da ambulans şoförünün kırmızı ışık kuralına uymaması sonucu kazanın meydana geldiği belirtilirken, ambulansın tepe lambasının yandığı ancak sirenlerinin çalmadığının görgü tanıkları ve kamera kayıtlarından tespit edildiği belirtildi.

“SON TANIK DA DİNLENDİ”

Mahkeme heyetinin kamera kayıtlarında ambulansın sireninin çalmadığının görüldüğü hatırlatılması üzerine de tanık, “Olay günü komuta kontrol merkezinden bize vaka verildi. Bülent Ecevit Üniversitesi Hastanesi’nden Sakarya’daki bir hastaneye nakli görevi geldi. Bizler de ambulansa binerek yola çıktık. Fatih kavşağındaki benzinlik istasyon mevkiine geldiğimizde Opet’in hemen önündeki trafik önündeki iki şeridinden araçlar dolu olduğunu gördük. Ancak trafik akıyor muydu yada araçlar durur vaziyette miydi? Şu anda onu hatırlamıyorum. Bunun üzerine ambulans şoförümüz olan sanık hemen yolun en sağı olan ve üzerinde emniyet şeridine girdi. O esnada bizim siren ve tepe lambalarımız açıktı. Trafik lambalarının hangi renkte olduğunu hatırlamıyorum. Manevra yaparken fren basıp basmadığını hatırlamıyorum. Opet benzin istasyonun içinden karşıki kavşağa geçmek için çıkan ölen abinin kullandığı aracı gördük. Görür görmez de sanık arkadaş kornaya bastı ve direksiyonu sola kırdı. Ancak, çarpışmaya engel olamadı. Ambulanslarda kornaya bastığında siren kesildi.” dedi.

MAHKEME HEYETİ, “YALAN BEYANDA BULUNMAK SUÇTUR!..” DİYE HATIRLATTI            

Mahkeme heyetinin yalan tanıklığın suç olduğu hatırlatılması üzerine tanık tekrar sirenin açık olduğunu hatırlıyorum diyerek, “Nazar Dürümü geçtikten sonra sanık mesai arkadaşım siren sesini açtı. Tahminen 100 metre kadar siren sesi açık şekilde kazanın olduğu yere gittik. Ayrıca en fazla 60-70 km hızla seyir halindeydik. Ben ambulansın en sağında oturduğum için görmem mümkün değildi. Bizim kullandığımız araç kırmızı şeritte acil ambulansı olmakla birlikte nakil edilecek hastanın bir aciliyeti olup olmadığını giderken bilmiyorduk. Hastanın kardiyo hastası olduğu tarafımıza söylenmişti.” ifadelerine yer verdi.

AVUKAT SONER CIVAK, “TANIK İŞ ARKADAŞINI KORUMAK İÇİN YALAN BEYANDA BULUNMUŞTUR!..”

Zekeriya Duyar’ın Avukatı Soner Cıvak mahkeme heyetinden söz alarak, “Tanık iş arkadaşını korumak amacıyla yanlı beyanda bulunmuştur. Bu nedenle tanığın beyanlarını kabul etmiyoruz. Ayrıca sanığın geçiş üstünlüğü ilkesine aykırı hareket etmesi, kırmızı ışıkta geçmesi, hızının yüksek seviyede km’de olması ve kamera kayıtlarıyla da sabit olduğu üzere siren sesini açmaması hususları da gözetilerek kusurlu olması nedeniyle dosyanın adli tıp kurumuna gönderilmesini talep ediyoruz.” dedi.

MAHKEMENİN 13 EKİM TARİHİNDE SONLANMASI BEKLENİYOR

Mahkeme heyeti sanığın kusur durumunun tespiti açısından dosyanın adli tıp kurumuna gönderilmesine ve Ankara Trafik İhtisas Dairesi’nden rapor aldırılmasına karar vererek mahkemeyi 13 Ekim tarihine erteledi.

Kaynak: (Haber Merkezi)
Yorumlar (6)
Ahmet Yıldırım 5 ay önce
buneya tutuksuz yargılanıyormuş şakamı bu ozaman herkez birbirini öldürsün hani adalet nerde
Karaelmas'lı 5 ay önce
Göz Göre göre hasta olmadığı halde kırmızı ışıkta yüksek hızla siren sesi çalmadan geç, İnsanın önümüne yol aç, tutuksuz yargılan.... Vay be adalet vay.... Daha ne olmalıydı yaaa....
Samet C. 5 ay önce
Ahmet yıldırım inş seninde başına gelir aynı yorumu yaparız kaza bu angut herif
Eşref 5 ay önce
Görmedim duymadım bilmiyorum demiş tanık
Mehmet 5 ay önce
Tanığa bak hiç birşey bilmiyor rolü yapmış yazıklar olsun
Şair bozuntusu 5 ay önce
20 Yıldan aşağı almaması lazım.
26
açık