Zonguldak polisinden tarihi uyuşturucu operasyonu

Asayiş 24.08.2020, 12:30 24.08.2020, 12:36
3115

Zonguldak Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şube Müdürlüğü ekipleri kent tarihinin en büyük uyuşturucu operasyonlarından birini gerçekleştirdi. Kolombiya'dan yola çıkan kömür yüklü geminin suya batık kısmında 60 milyon lira değerinde 30 kilogramın üzerinde uyuşturucu madde ele geçirildi. Operasyon anı ise saniye saniye polis kamerasına yansıdı.

Zonguldak Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şube Müdürlüğü ekipleri kente kaçak yollarla yüklü miktarda uyuşturucu madde getirileceği ihbarı üzerine harekete geçti. Kolombiya'dan yola çıkan kömür yüklü kuru yük gemisi Kilimli ilçesindeki limana girişinden itibaren takibe alındı. Limana yanaştırılan geminin personelinin aşağıya indirilmesine izin verilmeden gemiye baskın düzenlendi. Dalgıçların da katıldığı operasyon anı ise saniye saniye polis kamerasına yansıdı.

Geminin suya batık kısmına özel bölme yapıldığını tespit eden ekipler o bölgeye yöneldi. Shangdong De Rui isimli kuru yük gemisine çıkan çok sayıda narkotik polisi gemiyi de didik didik aradı. Geminin bütün kapalı bölmelerini inceleyen ekiplere, Narkotik köpeği Dark da eşlik etti. Zula edilen özel bölme, römorkör yardımıyla halatlara bağlanarak bulunduğu yerden çekilerek çıkartıldı. Özel bölmeyi karaya çıkartan ekipler, kapağını açtıkları özel bölmenin içerisinde tam 31 bin 279 kilogram uyuşturucu ve uyarıcı madde ele geçirdi.

Operasyon anı ise drone ile saniye saniye havadan da görüntülendi. Gemide bulunan 3 yabancı uyruklu şüpheli yakalanarak gözaltına alındı. Gözaltındaki şüphelilerin sorguları sürüyor.

Uyuşturucuyla mücadele bağlamında Zonguldak üzerinden ülkemize uyuşturucu madde girişi olacağı yolunda alınan bir istihbaratı değerlendiren Zonguldak Emniyet Müdürlüğü Narkotik ve İstihbarat birimleri, Kolombiya menşeli bir gemide yükünü indireceği Kİlimli İlçesine bağlı Eren Liman’ında yapılan arama neticesinde 30 kilo kokain ele geçirildi.

Zonguldak tarihinin en büyük operasyonlarından biri havadan görüntülendi

Zonguldak’ta, Kolombiya bandıralı gemide piyasa değeri 60 milyon TL olduğu değerlendirilen 31.279 kilogram kokain ele geçirme anı polis kamerasına yansıdı.Yorumlar (0)
25
açık