FLAŞ HABER

 

Madencilik günü, kömür işçiliği vs. derken internette yaptığımız araştırmalarda ilginç bir paragrafa rastladık. Şöyle yazıyordu:

Dünya İktisat Buhranı’nın 1931’de sona ermesi ile başlayan yeni süreçte Hükümet, Atatürk’ün direktifleri ile Zonguldak Kömür Havzası için radikal ve bilimsel projeler hazırladı. Sanayide devletçilik ilkesi ile Millî Sanayisi’ni kurmak zorunda olan Türkiye’nin öncelikle kömür enerjisine ihtiyacı vardı. Yeraltında kömür üretimi eski usullerle devam ediyordu. Modern Cumhuriyet Kömür işçiliğini profesyonelleştirmek zorunda idi. Ancak dönemin Hükümetlerinin hazırlattığı raporlarda modern işçi siteleri kurmak için çok para gerekiyordu. Bu amaçla şehircilik uzmanı Mimar Seyfettin ARKAN’a, 1934- 1936 tarihleri arasında, ilk modern yerleşim siteleri yaptırıldı.  Aynı tarihlerde Profesör Graningg’in de hazırladığı kömür havzası raporunda 11 bin işçilik bahçeli işçi evlerinin yapılması tavsiye edildi. Raporda, Çaycuma-Filyos arasındaki ovaya 11 bin adet yer altı kömür kazım işçilerinin aile bireyleri ile birlikte kalmalarını sağlayacak bahçeli tek katlı evlerin yapılması öngörülüyordu.

Evet;

Çaycuma-Filyos arasındaki ovaya 11 bin işçi konutu…

Hem de bahçeli…

11 bin villa yani, Fener mahallesinin neredeyse 300-400 misli büyüklükte bir yerleşim alanı…

Aralarda okullar, parklar, bahçeler, işyerleri, spor alanları, lokantalar, kahvehaneler, meyhaneler, aklınıza gelen her türden işyeri… Bizim Zonguldak kent merkezinin de en az 50 misli!

Ama olmadı, araya giren türlü olaylar molaylar sonucu proje ertelendi…

Ertelenmeseydi;

Bu gün Filyos beş köşe olacaktı, Çaycuma da başköşe… İl merkezi!

İyi de olacaktı,

Bu günkü gibi bol merdivenli bir yerleşim yerine değil de, düz arazide bir il merkezine sahip olacaktı Zonguldak, ulaşım daha da kolay olacağı için özel sektör yatımları da gelecekti.

Aynı İzmit gibi, Bursa gibi…

Geliştikçe gelişecekti,

Sanayi bölgesi olacaktı,

Ama olmadı işte…

Önce kader gübresini bıraktı ağzımıza,

Sonra da devlet kuşu,  gelen giden politikacılar ile hükümetler aracılığı ile başımıza yukarılardan tam isabet dışkılama yaptılar.

Bu boktan yeri tepemize kaktılar!

    

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner236