Bir “Dipsiz Göl” faciası da Alaplı’da

ÇEVRE 05.02.2021, 17:07 05.02.2021, 17:18
4027
Bir “Dipsiz Göl” faciası da Alaplı’da
-ÖZEL HABER- 

Cüruf eleme tesisi için bir gölün doldurulacak olması Alaplı’da ikinci dipsiz göl faciası yaşanmasına neden olacak. 

Alaplı, Gümüşhane’de geçen yıl yaşanan Dipsiz Göl faciasının bir benzeriyle karşı karşıya. “Atık Geri Kazanım Tesisi” adı altında demir cürufu, elektrik santral tozu, baca tozu, kömür külü gibi alüminyum, çinko, bakır, gümüş, altın, platin, cam, seramik, çimento, alçı imalatından çıkan 39 çeşit atığın eleme işlemi yapılacak bir tesisin ortaya çıkan atıklarıyla, ilçenin Osmanlı Köyü sınırları içinde kalan bir göl doldurulacak. Kamu kurumlarından gelen olumlu görüşler üzerine “ÇED gerekli değildir” raporu alan tesis için Zonguldak İl Genel Meclisinde imar planı tadilatı da yapıldı. 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planında “tarım ve orman alanı” olarak görünen göl ve çevresi, “Katı Atık Tesis Alanı” olarak ilan edildi.  7 Aralık 2020 tarihinde yaşanan bu gelişmeye Alaplı’da yaşayan birçok vatandaşla bazı kuruluşlar ve ekoloji örgütleri itiraz ederken Şehir Plancıları Odası, İl Genel Meclisinin aldığı kararın iptali için dava açtı.

GÖL “SU BİRİKİNTİSİ”, İÇİNDE BALIK YAŞAYAN DERE “KURU” SAYILDI

Alaplı’nın Osmanlı köyü sınırları içindeki göl, terk edilen bir taşocağının açtığı çukurun, yanından geçen bir dere tarafından doldurularak doğal olarak oluştu. Toplam alanı 3 hektarı bulan gölde, zaman içinde, balıklarla diğer su canlıları üremeye başladı. İlçe Tarım Müdürlüğünce “Su Ürünleri İstihsal Sahası” olarak da ilan edilen alanda, “Atık Geri Kazanım Tesisi” adı altında cüruf eleme tesisi kurmayı planlayan firma, projeyle ilgili hazırladığı dosyada, gölü “su birikintisi” olarak tanımladı. Proje tanıtım dosyasında içinde balık yaşayan ve yaklaşık 2 kilometre sonra bölgenin en güzel plajlarına akan dere de “kuru” sayıldı. Kamuda görüş istenen ilgili tüm kurumlar da bu doğrultuda görüş bildirdi.

CİMER ALANIN SU ÜRÜNLERİ İSTİSHAL SAHASI OLDUĞUNU KABUL ETTİ

Öte yandan konuyu CİMER’e soran bir vatandaşa verilen yanıtta tam tersi bilgilere yer verildi. “Bahse konu yerlere İl Müdürlüğümüz teknik personellerince yerinde yapılan inceleme sonucunda, su ürünleri istihsal sahası olarak belirlenmiştir. Bu nedenle su ürünleri üreme ve istihsal sahalarının doldurulup kurutulmaması, tahrip edilmemesi, su ürünleri beslenme ortamlarının bozulmaması, akarsu diplerinin tahrip edilmemesi, dere yataklarının değiştirilmemesi, akarsuyun doğal yapısının değiştirilmemesi, su kirliliğine neden olmaması ve akarsularda yaşayan balık ve diğer su ürünlerinin olumsuz etkilenmemesi” gerektiği bildirildi. CİMER’den gelen yanıtta bu amaçla, “1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu ve bu kanuna dayanılarak çıkarılan Su Ürünleri Yönetmeliği’nin 11 ve 12. maddeleri ve bu maddelere dayalı olarak çıkarılan EK-5 ve EK-6 sayılı listelerde yer alan esaslara ve bu meyanda diğer mevzuat hükümlerine uyulma şartı aranmakta olup, aksi takdirde cezai işlem uygulanmaktadır” şeklindeki ifadelere de yer verildi.
Yorumlar (0)
22
açık