ÇEVRE:
Bu ne vurdumduymazlık!

Bayburt İnşaat’ın Zonguldak Devrek karayolundaki çalışmaları hiçbir güvenlik önlemi almadan bırakıp gitmesi, yol güvenliğini tehdit ediyor. Olumsuz hava koşulları nedeniyle tam bir ölüm yoluna dönen karayolunda her gün kazalar meydana geliyor...

Memleketin her köşesinde “Yol yaptım”, “Köprü kurdum”, “Dünyanın en büyük havalimanını açtım” diyerek oy isteyen AKP iktidarı, 16 yıldır, ne Zonguldak – Ereğli, ne de Zonguldak – Devrek arasındaki yolları bitirebildi. Onlarca yıldır yapımı devam eden Ereğli – Devrek karayolu tam bir muammaya dönüşürken, Zonguldak – Devrek karayolunun yapımını üstlenen yüklenici firma Bayburt İnşaat’ın hiçbir güvenlik önlemi almadan çalışmaları durdurması, vatandaşların mal ve can güvenliğini tehdit eden bir hale dönüştü. Özellik kent merkezine 5-6 kilometre uzaklıktaki Elvanpazarcık mevkiinde yol kenarına kontrolsüz şekilde yığılan toprağın, yoğun yağışlarla birlikte akmaya başlaması, vatandaşların buralarda “dehşet yolculuğu” yapmasına neden oldu.

BAYBURT SON KRİZİ BAHANE EDEREK ÇALIŞMALARI DURDURDU

Kentin birçok yeri gibi Zonguldak- Devrek karayolu da birçok müteahhidin değişmesine karşın bir türlü bitirilemedi. Ulaştırma Bakanlığı son olarak yapım işini AKP’ye yakınlığıyla tanınan Bayburt İnşaat’a ihalesiz olarak verdi. Şirket, çalışma süresi içinde de, kısa sürede daha çok getirisi olan istinat duvarı örme, kanal açma gibi işlere ağırlık verince, yol inşaatı istenilen hızda ilerlemedi. Çevreden gelen yağmur sularının aktığı derelerin kanal içine alınması gibi gereksiz imalatlarla devleti büyük zararlara da uğratan şirket, son krizi bahane ederek çalışmaları durdurdu. Elvanpazarcık mevkiinde, hangi ihtiyaç için yapıldığı bilinmeyen ve maliyeti son derece yüksek fore kazık çalışmaları sırasında ortaya çıkan on binlerce ton toprağı yolun kenarına bırakarak giden şirket, güvenlik için hiçbir önlem almadı.

KARAYOLLARI RESMEN SEYREDİYOR

Yenilemesi yapılmaması nedeniyle kaplama kalitesi son derece düşük olan yolların bir de sert viraj ve ters eğimlerle dolu olması kazalara resmen davetiye çıkarıyor. Duruma müdahale etmesi gereken Karayollarının yol kalitesi ile çevre güvenliğinin artırılması için hiçbir çaba harcamaması kaza riskini daha da artırıyor. Nitekim bahse konu yerlerde her gün birkaç kaza haberi gazetelere yansıyor. CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz tarafından mecliste de konu edilmesine karşın, bu konuda hiçbir adım atılmaması vatandaşlar tarafından tepki ile karşılanıyor. Karayollarını vurdumduymazlıkla suçlayan vatandaşlar, “Kent merkezinde belediyenin bozuk yollarından haklı olarak şikâyet eden AKP, kent dışındaki bu yolları referans göstererek mi bizden oy isteyecek” diyor.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
kerem 2 yıl önce

Tır parkına da Güya Cami yapacaktı oraları kaz değişti Rezalet bir pislik halinde bıraktı bütün makinanın toplayıp gitti Bu memleketin Sahibi yok Boşuna yaşıyoruz bu ülkede

Misafir Avatar
öncezonguldak 2 yıl önce

Cehapeli belediye başkanı yüzünden.

banner228

Normalleşelim Derken… HAVAMIZI YENİDEN KİRLETİYORUZ!

Haberi Oku