ÇEVRE:
'Bunu yapanlar insan değil”

Zonguldak’ın en güzel koylarından Uzunkum plajının etrafının çöplerle kirletilmesi, çevreye duyarlı vatandaşları isyan ettirdi.

Uzunkum plajını dolduran Zonguldaklılar, masmavi deniz ile yemyeşil doğanın arasında kumsalda güneşlenmenin keyfini çıkarırken, plajın hemen yanına manzara seyretmeye gelenler tarafından çöp atılması, tepkilere neden oldu.

Bu fotoğraflar, Gazetemiz yazarlarından olan ve şiir ile fotoğraf sanatçılığı üzerine de çalışmaları bulunan Gülden Işık tarafından çekildi. Yazarımız Gülden Işık, “Manzaraya karşı yiyip içiyor, sonra da olduğu yere atıp çekip gidiyor; oysa az yakınında çöp kutusu var” değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan Işık’ın objektifinden yansıyanlara duyarlı vatandaşlar yorum yağdırdı. Vatandaşlar, tepkilerini şöyle dile getirdi:

“Evleri temiz olsun da dışarısı pis olsun onları ilgilendirmez. Bu kültür meselesi henüz köylülükten kurtulamadık ileri ülkelerde köylü toplumdan sanayi toplumuna geçiyor ve evrimleşerek ögreniyor biz henüz köylülüğü yaşıyoruz. Trafik ışıklarında köpekler bile yeşil ışıkta geçiyor insanlar kırmızı ışıkta geçiyor. Gerisini zonguldak halkı düşünsün.”

“Sorumsuz ve pis insanlar o kadar çok ki, çöpü sokağa atmakta sakınca görmüyorlar”

 “Bunu yapanlar insan değil.Doğa düşmanı iğrenç yaratıklar..”

Haber: Abdullah Karabacak

Anahtar Kelimeler
UzunkumGülden ışık
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
ali 1 yıl önce

gayet insan.zira hiç bir hayvan bunu yapmaz.insan işte.her şeyi,doğayı kendi zevki uğruna yok eden mahluk.

Misafir Avatar
Ali 1 yıl önce

Rezil belediye nerede
şehrin hertarafı çöp değilmi

Misafir Avatar
Tayfun 1 yıl önce

İnsanımızın iç güzellikleri desek daha iyi olurrr

Misafir Avatar
Köylü vatandaş 1 yıl önce

Suçu işleyen şehirli diplomalı eğitimli vatandaş sorumluluğu köylüye yüklüyorsunuz artık bırakın saf ve temiz köylüleri suçlamayı bu memleketin başına ne geldiyse sözde diplomalı eğitimli kişilerden gelmiştir

Misafir Avatar
Ahmet 1 yıl önce

Burda sadece köylü şehirli ayrımı yapmak doğru olmaz bu hareketi yapan sınıfın adı eğitilmezler sınıfı

-Beğenmedim(0)
Misafir Avatar
Başka bir köylü 1 yıl önce

Yazıda köylüler yaptı denmiyor, "henüz köylülükten kurtulamadık" deniyor. Ki bu doğrudur. Bunun diplomayla, şehirde ya da köyde yaşamayla ilgisi yok. Üniversite lojmanında pencereden dışarıya çöp poşetini atanlara tanık olduğum gibi köyde yaşayıp dışarıya bir tek çöp atmayan kişiler de biliyorum. Mesele köylülük. Köylülük sosyolojik bir kavramdır. Modern dünyayanın pek çok kuralını takmaz. Köylere gidip bakın, en güzel yerler ve her yer çöp, plastik, bira şişesi kırıkları. Dere kenarları plastik poşet, pet şişe kalıntıları dolu.
Daha düne kadar nüfusun büyük çoğunluğu köylerde yaşıyordu. Son 30 yılda köylü nüfus şehirlere göçtü. Şehre gider gitmez de şehirli olunmuyor. Bu, eğitimle desteklenmesi gereken bir süreç işi.
Çöplerin daha evlerde geri dönüşüme uygun ayrıştırılması gerekirken, belediyeler buna uygun altyapıyı uygulamıyor. Yani şehir dediğimiz yerler de henüz zihniyet olarak köylü...

-Beğenmedim(0)

banner228

Hava kirliliğinde salgın molası sona erdi:...

Haberi Oku