ÇEVRE:
ÇATES'te üretim durdu, işçiler tedirgin oldu

Kilimli ilçesi Çatalağzı beldesindeki Çatalağzı Termik Santrali, filtresiz baca kullanımı nedeniyle yılbaşı gecesi mühürlendi. 

Ülke genelindeki 13 santral için verilen ek süre doldu. Santral firmaları bacalarına filtre sistemini takıp çevre izni alıncaya kadar üretimi yapamayacak. ÇATES'te çalışan 450 işçi ve ailesi ise işletmenin nasıl bir yol izleyeceği ve önümüzdeki günlerde işlerinin başına yeniden dönüp dönmeyecekleri konusunda tedirginlik yaşamaya başladı.

ÇATES yöneticilerinin önümüzdek igünlerde nasıl bir adım atılacağı konusunda görüş alışverişinde bulunduğu öğrenildi.

NE OLMUŞTU?

Türkiye'nin çeşitli illerindeki yaklaşık 15 termik santrale baca filtresi takılmasını 2.5 yıl daha erteleyen kanun teklifi, AKP ve MHP'lilerin oylarıyla kabul edildi. Çevrecilerin de büyük tepki gösterdiği kanun teklifi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından veto edildi. Manisa'nın 108 bin 981 nüfuslu ilçesi Soma'da, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kanun teklifini veto etmesi sevinçle karşılandı.

SOMA VE ÇATALAĞZI TERMİK SANTRALLERİ MÜHÜRLENDİ

Yetkililer de termik santraldeki 3 bacaya filtre takılması için 1 ay süre verdi. Süre 1 Ocak'ta doldu ancak bacalara filtre takılmadı. Ekipler, gece yarısı harekete geçti. Yetkiller, yeni yılın ilk dakikalarında polis ekipleri eşliğinde gittikleri Soma Termik Santrali ile Çatalağzı Termik Santrali'ni mühürleyerek faaliyetini durdurdu.

Halkın Sesi

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Ali Aksa 3 ay önce

i̇şçiler adına üzücü durum. çevre adına iyi mi kötü pek belli değil. bu haberde yalan nerede aliş arkadaş? eren enerjide filtre yok ise veya sizin bildiğiniz şeyler var ise yazın bize onları da yayınlayalım...

Misafir Avatar
Aliş aksa 3 ay önce

Böyle yalan haber yaptığınız için Allah bela okumayacağım Allah havale ediyorum başınız ğöge ersin 1948den beri burası çalışıyor hiç bir sıkıntısı yokta şimdimi oldu serefler erene neden bisey diyemiyoruz çünkü para alıyorsunuz deme gerçekçi olun biraz doğruları yazın sonrada bize kufür ediyorlar deyin

banner228

Yaralı halde bulunan karaca tedavi ediliyor...

Haberi Oku