ÇEVRE:
Çevrecilerden ÇATES'e pankartlı eylem
Zonguldak TEMA Vakfı üyeleri ve çevreciler, ÇATES Termik Santrali'nin oluşturduğu kirliliğe dikkat çekmek için pankartlı eylem yaptılar.
Termik santral önünde toplanan çevre gönüllüleri, 15 eski kömürlü termik santrale filtresiz ve her tür denetimden muaf tutularak çalışma izni verilmesine tepki gösterdiler.
TEMA Vakfı Zonguldak İl Temsilcisi Berran Aydan, konuyla ilgili duyarlılık göstermeleri için  Zonguldaklı vekillere çağrıda bulundu.
Aydan konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Çatalağzı'nda Çates'in önünde bugün pankart açtık, Meclis' e mesaj gönderdik. 'TBMM sözünü tut' dedik, yaşam savunucuları olarak. Çatalağzı Belediye Başkanı Adnan Akgün de bizimle idi. Çünkü Şubat 2019 da TBMM 5 partinin ortak kararıyla, 15 eski kömürlü termik santrale filtresiz ve her tür denetimden muaf tutularak çalışma, çevreyi kirletme izni veren madde 45 i geri çekmişti. Şimdi, dördüncü kez süre uzatmak için bu yasanın önümüzdeki günlerde tekrar Meclise gelmesi söz konusu. Biz biliyoruz ki, geçmişte olduğu gibi, bu santraller gene çevre yatırımı yapmayacaklar, nasılsa bir ek süre daha alırız rahatlığında olacaklar. Bu nedenle süre uzatılmamalı. İnsan ve çevre sağlığı, Özel termik santral şirketlerinin karından ve çıkarından üstündür. Yöre insanı başta solunum yolu hastalıkları ve kanser olmak üzere bir çok hastalığa ve hava kirliliği nedeniyle erken ölüme maruz kalmakta. Zonguldak vekillerimizden de sesimizi duymalarını ve bu tasarının geri çekilmesi için çalışma yapmalarını talep ediyoruz" dedi. (Haber Merkezi)
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
mahir 4 ay önce

önceki tasarının geri vites yapılmasında deniz yavuzyılmazın mecliste verdiği kavga etkili oldu. gün birlik zamanı. çatalağzında kirliliğe artık yeter

banner228

"YEŞİL BADANA ÖRGÜTÜ"

Haberi Oku