ÇEVRE:
Çöplüktü, yaşam alanı oldu
Çaycuma’da 9 yıl öncesine kadar çöp döküm alanı olarak kullanılan Filyos Çayı’nın kenarı, Yaşampark Projesiyle tüm bölgeye hizmet edecek yaşam alanı oldu

 

9 yıl öncesine kadar Çaycuma’daki katı atıkların vahşi şekilde depolandığı çöp döküm alanı, içerisinde spor ve piknik alanları, yürüyüş ve bisiklet yolları, kafeterya, çocuk oyun alanı, oturma grupları, kameriyeler bulunan yaşam alanına dönüştü.

Zonguldak ilindeki tüm katı atıkların, 2009’da, Sofular Köyü Tombaklar mevkiinde oluşturulan çöp döküm alanına gönderilmeye başlamasıyla, çöp döküm yeri olmaktan kurtulan alanda, Çaycuma Belediyesi,Yaşamparkadını verdiği bir proje geliştirdi. Projeyi uygulamaya başlayan belediye ekipleri, ırmak kıyısına yapılan seddeden 1-1,5 metre aşağıdakalan alanıbinlerce ton toprakla dolduraraksedde ile aynıkota getirdi. Zemin ıslah çalışmasını tamamlayan ekipler,2018 yılıTemmuz’unda üstyapı çalışmalarınabaşladı. Toplam 120 bin metrekare alanda planlanan projenin 20 bin metrekarelik birinci etabındayol düzenlemeleri, bisiklet parkuru ve yürüyüş yolları oluşturuldu, halı futbol ve basketbol sahası,çocuk oyun parkı yapıldı. Kondisyon spor aletleri, kameriyeler, pergolalar yerleştirilen Yaşampark’tapiknik alanları da meydana getirildi. Farklı boyutlarda 3 ayrı piramit, mimari özelliğe sahip çeşme ve 100 araçlık otoparkın dayer aldığı alana, yörede kullanılan tiptebir balıkçı sandalı da konuldu.Çeşitli bitki türleri ve ağaçlarlabitkilendirilenalana bir dekafeteryayapılarak hizmete sunuldu.Gezi yollarında yöreye ait kayrak taşı kullanılırken, tüm ahşap ve beton mobilyalar belediyenin bünyesindeki ÇAYBEL şirketi tarafından üretildi. Ayrıca,  farklı boyutlardaki 3 ayrı piramit ise TCDD’den tanesi 1 liradan satın alınan beton traverslerle yapıldı. Halı saha ise başka bir yerden sökülen atık malzemeden yapıldı. Haftanın iki günü kadınlar, sağlıklı kalabilmek için halı sahada sabah sporu yapıyor.

 

100 BİN METREKARELİK ALANDA YOK YOK

Projenin 100 bin metrekarelik ikinci kısım çalışmasında ise otoparklar, seyir terasları, süs havuzu, plaj futbolu ve voleybolu sahaları, Midilli at çiftliği, kafeteryalar,çocuk parkları, macera parkı, bisiklet parkuru,botanik bahçesi ve mini golf sahası ile doğal göletiniçinde ahşap köprü veiskele, gezi yolu, etrafında da amfi tiyatro yer alacak.1 yılda tamamlanması hedeflenen proje kapsamında yapılan imalatların büyük bölümüyle, kullanılan kent mobilyalarının tamamı Çaycuma Belediyesi tarafından üretilecek. Tüm montaj çalışmaları belediye ekiplerince yapılarakmaliyetin minimuma inmesi sağlanacak. Tüm bölgeye hizmet verecek Yaşampark’ın tüm Çaycuma’yı bir cazibe merkezine çevirmesi bekleniyor.

 

HER ŞEY BELEDİYE İMKANLARIYLA YAPILDI

Proje hakkında bilgiler veren Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, “Bu projeye 5 yıldır emek veriyoruz. Adı üzerinde burada yaşam başlamış vaziyette. Şuanda kadınlarımız halı sahada, sabah sporu yapıyor, sahil bandında yürüyen insanlarımız var. Diğer aktivitelerde çocuklarımız oyun oynuyor. 5 yıldır emek veriyoruz dedik. Koktuğu, çirkin malzemelerin bulunduğu, insanların içine giremediği bu alanda, 5 yıldır makine ve insan çalıştırıyoruz. Çok büyük bir alan. Birçok büyükşehirde bile bu kadar büyük alan yok. Çok şükür köprüden başlayarak bulunduğumuz yere kadar tamamladık. Bu Çaycuma Belediyesinin imkânlarıyla yapılan bir tesistir. Eğer müteahhit eliyle yapmış olsaydık milyonlarca lira para harcamamız gerekiyordu buraya. Ama burada görülen her şey, kumundan çakılına, bordüründen taşına, oyun parklarından halı sahasına tek tek hepsi Çaycuma Belediyesinin elemanları tarafından, Çaycuma Belediyesinin imkânlarıyla yapıldı” dedi.

 

ÇAYCUMA BELEDİYESİ KAPASİTESİNİN ÇOK ÜZERİNDE İŞ YAPIYOR

Bunları yaparak üretken bir belediye olduklarını da herkese gösterdiklerini söyleyen Kantarcı, sözlerine, “Çaycuma Belediyesi üretiyor, hem ucuza mal ediyor, hem birçok insana da iş sağlamış oluyor ve kapasitesinin çok daha üzerinde iş yapmış oluyor. Köprüden bu tarafa kadar olan 1 kilometre boyundaki alanı tamamlamış olduk. Önümüzdeki dönemde futbol sahamızın bulunduğu güney tarafında bu benzeri çalışmalar devam edecek. Diğer taraftan en çok hevesle beklediğimiz kapalı yüzme havuzunun kaba inşaatı tamamlanmak üzere. Çaycuma’da, kentsel yaşam kalitesinin yükselmesiaçısından güzel gelişmeler oldu. 5 yıl çok dolu dolu geçti. Kadınları önceleyen, insanları önceleyen, çocukları önceleyen yaşlıları ve engellileri önceleyen bir belediyecilik yaptık. O yüzden de Çaycuma Belediyesi hem yaşayanları tarafından, hem bölgedeki, hem de Türkiye’deki birçok insan tarafından beğenilen bir belediye oldu. Bu güzelliklerin oluşmasında 5 yıldan beri çalışan, gece gündüz bu işlere emek veren bütün belediye elemanlarımızı tebrik ediyorum, teşekkür ediyorum. Bu çalışmalarımızda bize destek olan bütün herkese de sevgilerimi ve saygılarımı sunuyorum” diyerek sürdürdü.

 

2019’DA GÖLETİN ETRAFINDA DÜZENLEMELER YAPACAĞIZ

Kantarcı sözlerini, “Şu ana kadar tamamlanan kısım 200 dönüm alan. Bu çok büyük bir alan. Bunun devamı bizi bekliyor. Biraz daha ileride göletimiz var. Bu göletin olduğu yerde de zaten su sporları yapmaya çoktan başladık. İnşallah 2019 yazına kadar da orada yaşam parkının devamını hep beraber göreceğiz. Bizim 5 yıldan beri Çaycuma’da yaptığımız çok önemli değişiklikler var. İnsana dokunan, gençlere, çocuklara, kadınlara dokunan bir yaklaşım bu. Bizim yollarımız engelsiz, bisiklet konusunda çok büyük aşamalar geçirdik. Sadece merkezde 17 kilometre bisiklet yolumuz var. Bütün bunların hepsi, buradan yetişen bir insan olarak benim için çok büyük bir haz, çok büyük bir mutluluk. Çaycuma gibi güzel bir memlekete bu hizmetleri yapabilmiş olmak ve insanların yaşam kalitesine katkıda bulunmak benim için çok büyük bir keyif” diyerek tamamladı.(Haber Merkezi)Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Murat USLU 1 yıl önce

Sizinle gurur duyuyorum sayın başbakanım

Misafir Avatar
Valeri 1 yıl önce

Bizim sahildeki cop dokum alani simdi moloz dokme alani oldu kisin camur yazin toz kamyonlarla yola sicriyor.zonguldak kaderi klasik

banner228

Eren algı operasyonu yapıyor

Haberi Oku