ÇEVRE:
DOĞA ADINA SEVİNDİRİCİ GÖRÜNTÜLER PEŞ PEŞE GELİYOR

DOĞA ADINA SEVİNDİRİCİ GÖRÜNTÜLER PEŞ PEŞE GELİYOR

"YILANLARI ÖLDÜRMEYİN!"

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi(ZBEÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Sözen, doğada görülmeye başlanan yılanların sevindirici olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Sözen, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Birkaç gündür basında Türkiye'nin çeşitli yerlerinde yılanların görülmeye başladığı haberlerini mutlulukla izliyoruz. Bahar geldi ve doğa uyanıyor. Kış uykusundaki kurbağalar, semenderler, yılanlar, kertenkeleler, yer sincapları, yedi uyurlar vb pek çok canlı artık uyanıyor ve ekosistemdeki görevlerini sürdürmek üzere aktivite göstermeye başlıyorlar. Doğa bütün coşkusuyla uyanıyor." ifadesini kullandı.

Prof. Dr. Sözen, şu bilgileri paylaştı:

"Bu canlıların hepsi ülkemiz doğasının biyolojik zenginlikleridir. Hiç birisi korkulacak bir şey veya yok edilmesi gereken bir düşman değildir.

Türkiye doğasında 60'a yakın yılan türü yaşamaktadır ve bunlardan 10 kadarı dünya üzerinde sadece ülkemizde yaşayan endemik türlerdir. Hiç bir yılan türü doğrudan insana saldırmaz ve ülkemizdeki yılanların çoğu zehirsizdir. Zehirli olan türlerin 14 tanesi engereklerdir ve zehirli olmalarına rağmen oldukça uysal yılanlardır. Ekosistemde özellikle farelerle beslenerek doğada aşırı çoğalmaları ve böylece insanlara zarar vermelerini, tarım alanlarına zarar vermelerini, pek çok hastalığı insana bulaştırmalarını engellerler. Bu yüzden insanların karşılaştığı hiç bir yılanı öldürmemesi gerekir.

Maalesef bugünlerde ortaya çıkan yılanlarla ilgili üzüntü verici ve insanları hatalı yönlendiren haberler basında sıkça yer almaya başladı. Örneğin 2 gün önce Mardin'de çok sayıda su yılanının (Natrix tessellata) görüldüğü ve hepsinin mahalleli tarafından öldürüldüğünü okuduk. Daha bugün ise Hakkari'de görülen zararsız bir yılan türü olan Yarısucul yılanın (Natrix natrix) görülmesi "Korkutan görüntü" başlığıyla basıda yer aldı. Bu oldukça hatalı işlenmiş haber ve yorumlarından ötürü bu basın kuruluşlarını kınıyorum. Aynı zamanda insanlarımızı bu konuda yeterince bilgilendirememiş olmamızdan dolayı da ülkem adına üzülüyorum. İnsanlarımıza Biyolojik çeşitliliğimiz, zenginliğimizi çok iyi bir şekilde öğretmeli ve bir yılanın görülmüş olmasının korkulacak bir şey değil, mutluluk duyulacak bir şey olduğu bilincini yerleştirmeliyiz.

Bir Yaban hayatı uzmanı olarak bu konudaki görüşümü hem basına, hem kamuoyuna, hem de öğrencilerime ve arkadaşlarıma duyurmak istedim."

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Yurtsever 67 2 ay önce

sayın sözen'in belirttiği gibi doğa dostu(ekosistem) bu hayvanları hor görmeyelim.soğuktur korkutucudur zararsızdır bizlere.karadeniz bölgemizde bir tür engerek duymuştum(hopa civarı) zehirini bilmiyorum

banner228

Kömürsüz gelecek düşünemiyoruz!
'Kömür Madenciliğinin Şehir Hayatına Etkiler Bağlamında Zonguldak' adlı araştırma sonuçlandı...

Haberi Oku