ÇEVRE:
Genç nesle doğa bilinci aşılanıyor

TEMA Vakfı, MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü işbirliği ile her yıl 81 ilde binlerce gönüllü öğretmenin desteğiyle yüz bini aşkın çocuğa ve gence Doğa Eğitim Programlarını ulaştırıyor.

Tema Zonguldak Temsilcisi Berran Aydan’ın konuyla ilgili açıklaması şöyle:

Doğa bilinciyle büyüyen nesiller için TEMA Vakfı olarak okullarda, Ana okulundan Liseye kadar doğa eğitimleri veriyoruz. Çünkü çocukların doğayı tanımadan sevmeyeceğine, sevmeden koruyamayacağına inanıyoruz. Yarınlarda doğayı tanıyan, seven, koruyan; Kendisini doğanın sahibi değil de bir parçası olarak gören nesiller için çocuklarımızın daha fazla doğa ile içiçe olması gerekiyor. Eğitimin bazı bölümleri teorik, bazıları deneysel, bazıları da doğada uygulamalı gerçekleşmekte. Doğayı anlayarak ve doğayla uyum sağlayarak sürdürülebilir bir yaşam mümkün.

Bu nedenle bizler Minik TEMA, Yavru TEMA, Orta Okul TEMA ve Lise TEMA adlı eğitim programlarımızı binlerce gönüllü öğretmenin işbirliği ile  yer yıl 81 ilde yüz bini aşkın çocuk ve gençle uyguluyoruz. Ayrıca, Üniversitelerde de Genç TEMA gruplarımız doğa odaklı  çalışmalar yapmaktalar.

Zonguldak Merkez, Çaycuma , Ereğli, Kozlu ve Devrek' te 2018- 2019 döneminde toplam 12 sınıfta 266 öğrenci ile Doğa eğitim Programını uygulamaktayız.  BEÜ Genç TEMA Grubu da çalışmalarını sürdürmekte.

İl Temsilciliği ve İlçe Gönüllü Sorumluları olarak okulları ziyaret ederek, öğrenci ve öğretmenlerle buluşuyor, sunumlar  yapıyoruz. Küresel ısınma, iklim değişikliği, bio çeşitlilik, toprak, su , orman üzerine bilgiler aktarıyoruz. Bazen  meşe palamudu ekiyor, bazen hep birlikte fidan dikiyoruz. Eğer bir sınıfın öğrencilerinin tamamı TEMA'ya gönüllü olursa, o sınıfın  kapısına  Yeşil Yaprak asılıyor. TEMA Merkezindeki uzman kişiler tarafından, yaş gruplarına göre hazırlanan, Kasım ayında başlayıp Mayıs'ta biten etkinlik takvimi öğretmenlerin koordinesinde, öğrenciler tarafından uygulanmakta.

Bu kapsamda, Doğa Eğitim Programlarını çocuklara ve gençlere ulaştırma olanağı sağlayan Milli Eğitim Bakanlığına, gönüllü öğretmenlerimize, İlçe Gönüllü Sorumlularımıza, gönüllülerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ederiz.”

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

Eren algı operasyonu yapıyor

Haberi Oku