ÇEVRE:
Koruma Kurulundan Tokat Gibi Cevap

Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu, Çayır Köyü mağarasıyla ilgili tarihi bir karara imza attı. Kurul, 26 Nisan 2019 tarihinde yaptığı toplantıda daha önce mağaranın üzerine yapılması planlanan kalker ocağıyla ilgili olumsuz karar vermiş olmasına rağmen, ÇED sürecinin devam ettiriliyor olmasını anlaşılmaz buldu. Aynı kurul, bugün Ankara’da yapılacak olan inceleme değerlendirme toplantısının nasıl yapıldığının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sorulmasına karar verdi.

Tokat gibi kararda, “projede tadilat yaptım” diyen yatırımcı firma da suçlanarak, yeni projede herhangi bir değişiklik olmadığına, planlanan kalker ocağının tescilli Çayır Köyü mağarasının orman parselleri üzerinde olduğuna dikkat çekildi. Önceki kararında direnen Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, burada yapılacak faaliyetlerin Çayır Köyü Mağarası’nı tahrip edeceğine, bu tesisin yapılamayacağına karar verdi.

Haber: Mustafa Özdemir

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Bugüne kadar 1 yıl önce

Bugüne kadar akılları neredeymiş? Karabükteki koruma kurulunun; koruyasımı tutmuş? Ilıksu mağarasını, ılıksu suyunu, vadisini, koyunu korumak ne zaman akıllarına gelecekmiş!!!

banner228

Kapuz bunu hak etmiyor!

Haberi Oku