ÇEVRE:
Türkiye'nin en nadir kuş türlerinden 'Akkaşlı kirazkuşu' Zonguldak'ta görüntülendi...

Türkiye'de 1990'lü yıllardan bu yana 8 kez görülen Akkaşlı kirazkuşu Zonguldak Çaycuma'da görüntülendi. Yaban hayatı gözlemcisi ve fotoğrafçısı Özay Özalp Özaydın tarafından türün görüntülenmesiyle Türkiye'den 1990'lü yıllardan sonraki 9. kaydı sağlanmış oldu. Zonguldak genelinden bugüne kadar hiç kaydı olmayan Akkaşlı kirazkuşu, Zonguldak için de 309. kuş türü olarak kayıtlara geçti.  

Özaydın, görüntülediği türü, "Türkiye'deki 4. fotoğrafını çekmek bize nasip oldu. Zonguldak'ın 309. türü! Çaycuma'dan!... Hayırlı olsun." sözleriyle duyurdu.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi(BEÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Sözen, Akkaşlı kirazkuşunu görüntüleyen Özaydın'ı tebrik etti.

Kendi görüntülediği Akkaşlı kirazkuşu fotoğraflarına da yer veren Prof. Sözen, tür hakkında şunları kaydetti:

"Türkiye'den bugüne kadar yaklaşık 490 kuş türü kaydedilmiştir. Bazı türler yerli olduğu için sürekli görülebilirken büyük çoğunluğu göçmen olduğu için belli mevsimlerde veya dönemlerde görülebilir. Bir kısmı rastlantısal konuk olup nadiren görülen türlerdir. Bu nadir türlerden birisi Akkaşlı kirazkuşu (Emberiza rustica) olup 1900'lü yıllardan sonra Türkiye'de sadece 8 kez görülmüştür. Türün Türkiye'den ilk fotoğrafı ise ancak 2008 yılında Soner Bekir tarafından Sarıkamış'ta çekilebilmiştir. 25 Aralık 2020 günü Zonguldak iline bağlı Çaycuma ilçesinde yaban hayatı gözlemcisi ve fotoğrafçısı Özay Özalp ÖZYADIN tarafından türün görüntülenmesiyle Türkiye'den 1990'lü yıllardan sonraki 9. kaydı sağlanmış oldu. Akkaşlı kirazkuşunun Zonguldak'tan kaydı olmadığı için Zonguldak için de 309. kuş türü olarak kayıtlara geçmiştir.

EN NADİR KUŞ TÜRLERİNDEN...

Tür Türkiye için en nadir kuş türlerinden birisi olduğu için Zonguldak'ta görülmüş olması Kuş gözlemcileri ve fotoğrafçıları arasında büyük bir heyecana neden olmuş ve pandemi nedeniyle pazartesi günü sokağa çıkma yasağının bitmesiyle 28 Aralık 2020 pazartesi günü İstanbul, Ankara ve Düzce'den 20'den fazla kuş gözlemcisi gelerek Akkaşlı kirazkuşunu gözledi ve fotoğrafladı. Kuşun Çaycuma'da cuma gününden sonra Pazartesi günü tekrar görüldüğünün duyulması ile başka kuş gözlemcileri de Zonguldak'a doğru yol çıktılar ve yarın kuşu gözlemeye devam edecekler.

Bu muhteşem kaydı için Özay Özalp Özaydın'ı tekrar tebrik ediyorum." (Halkın Sesi)


Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Mustafa bilge 3 hafta önce

Ne güzel bir kuş. Doğa harika bir yer, keşke koruyabilsek. Emeklerinize sağlık.

Misafir Avatar
Senol 3 hafta önce

Yakında onuda vururlar insanda kalmaz merah etmeyin

banner228

TEMA, Zonguldak’ta faaliyetlerine devam ediyor

Haberi Oku