'ZEHİR SOLUYORUZ'

ÇEVRE 26.11.2019, 10:24 26.11.2019, 13:35
7081
'ZEHİR SOLUYORUZ'
'ZEHİR SOLUYORUZ'

Zonguldak Çevre Koruma Derneği Başkanı Ahmet Öztürk, Zonguldak’taki hava kalitesinin son derece kötü olduğunu, tüm dünyada hava ölçümleri yapan uluslararası hava izleme ağının verilerine göre hava kirliliğinin sınır düzeylerinin kimi zaman 3 kat üstüne çıktığını söyledi.

Zonguldak Çevre Koruma Derneği Başkanı ve Yaşanabilir Zonguldak Platformu Sözcüsü Ahmet Öztürk bir açıklama yaparak, Zonguldak’taki hava kalitesinin insan sağlığına ciddi etkileri olacak boyutta olduğunu söyledi.
Öztürk açıklamasında, “Çatalağzı Termik Santrali’ne baca gazı arıtma ünitesi olmadan 30 ay daha çalışma izni verildiği şu günlerde Zonguldak halkı resmen zehir soluyor. Tüm dünyada 10 binden fazla istasyondan gerçek zamanlı olarak veri alan uluslararası hava izleme ağına göre Zonguldak Merkez, Çatalağzı ve Ereğli’deki hava kalitesi, sınır değerlerin 3 katı yüksek görünüyor. https://waqi.info adresinden anlık olarak izlenebilen verilere göre soluduğumuz hava herkesinsağlık durumunu etkileyecek düzeyde kötü, hassas gruplar içinse ciddi sağlık etkileri yaratacak nitelikte bulunuyor.Çevre ve Şehircilik Bakanlığının sitesinde böyle havalarda açık alandaspor yapmanın, bisiklet sürmenin,yürümenin, hatta piknik yapmanınbile son derece tehlikeli olduğu yazıyor” dedi.

BAKANLIĞIN VERİLERİ İLE ULUSLARARASI AĞIN VERİLERİ ÖRTÜŞMÜYOR

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerinin tüm bu değerleri izlemekle yükümlü olduğunu söyleyen Öztürk, “İşin kötüsü bu değerleri takip edip bilgi sahibi olan yetkililer bu konuda bizi uyarmayarak görev ihmali yapıyor. Daha dikkat çekici olansa, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının online olarak izlenen hava kalitesi değerleri ile uluslararası izleme ağının verileri arasında ciddi farklar bulunuyor. Buradan yetkililere sesleniyorum. Şayet uluslararası izleme ağının verileri doğruysa, neden bizi yanıltıyorsunuz? Ya da sizin verileriniz doğruysa, bu ağın verilerini neden yalanlamıyor, yayınını neden engellemiyorsunuz? Halk sağlığının sizin için hiç mi önemi yok” dedi.

BİR AYDA YALNIZCA 2 GÜN TEMİZ HAVA SOLUDUK

Sitede geriye dönük verilerin de olduğunu da söyleyen Öztürk, “Örneğin Çatalağzı Eren Lisesi’ndeki ölçüm cihazından alınan verilere göre, kasım ayı içinde, hava yalnızca 2 gün solunabilir nitelikte oldu. Diğer günlerdeyse 2, çok zamanda da 3 kat yüksek kirlilik düzeyine çıktı. Hava kalitesini metorolojik şartlar da belirliyor. Şayet alçak basınç nedeniyle güçlü hava hareketleri yaşanıyorsa, hava bir nebze de olsa solunabilir niteliğe erişiyor. Ama özellikle yüksek basıncın olduğu dönemlerde hava hareketleri kararlılık gösteriyor ve kirli hava kütleleri uzun süre dağılmadan kalıyor. Bu durum da en çok kış aylarında yaşanıyor. Yine Metoroloji Genel Müdürlüğünün yayımladığı haritaya göre Zonguldak enverziyon riski yüksek kentler arasında sayılıyor. Yükselen kirli havanın sıcak bir yüzeyle karşılaşıp çökelmesi anlamına gelen bu atmosfer olayı toplu ölümlere neden olabiliyor. Bugün Zonguldak halkı bu riskle de karşı karşıya bulunuyor” diyerek açıklamasını sürdürdü.

YETKİLİLER SORUNU KÜÇÜMSÜYOR

Yetkililerin tam bir eyyamcılık içinde olduğunu da söyleyen Öztürk, “Hava Kalitesi Değerlendirme ve Yönetimi Genelgesi’ndeZonguldak’ın birinci derecede kirli iller arasında olduğu belirtiliyor. Hazırlanan tüm belgelerde bunun nedenleri arasında evlerde kalitesiz yakıt kullanılan sobalardan bozuk arazi yapısına, hava sıcaklıklarındaki ani değişimden baca kirliliğine kadar her şey sayılıyor, Çatalağzı Muslu bölgesindeki termik santrallerdense ‘bunların yanı sıra’ diye bahsediliyor. Açıkça buradaki tehlike küçümsenerek gözlerden kaçırılmaya çalışılıyor. Yetkililerin bu eyyamcılığıyla, TBMM’de ÇATES’in ‘Çevre izni’ olmadan 30 ay daha çalışmasına onay veren milletvekillerinin tavrının örtüşmesi, kentimizin, körlerin sağırları ağırladığı bir garabetle yönetildiğini gösteriyor” dedi.

YÜKSEK DEĞERLERDEKİ PARTİKÜL MADDE DİREK KANSER YAPICI BİR KİRLETİCİDİR

Ortaya çıkan sonuçların sağlık etkilerini de değerlendiren Öztürk açıklamasını, “Zonguldak’taki, hava kirliliğinin ağırlıklı nedenini havadaki partikül maddenin yüksekliği oluşturuyor. Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü havadaki partikül maddenin insan sağlığını etkileyen en önemli kirleticilerden biri olduğunu söylüyor. Bu kirleticinin 10 nanometreden büyükleriburnumuz tarafındantutulurken küçükleriakciğerde birikiyor. Termik santrallerin bacalarından, araba egzozlarından yayılan ağır metallerle bazı kimyasalların nemle birleşerek asit oluşturduğu, bunun da direk kanser yapıcı bir ajan olduğu bizzat Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından ifade ediliyor. Ortada bunca tehlike var ve bu tespit edilmişken yetkililerin sessiz kalmasını anlamak mümkün değildir. Buna ek olarak ÇATES’in çevre izni olmadan çalışmasına 30 ay daha müsaade edilmesi akılla izaha muhtaçtır. Yetkilileri bu konularda bir kez daha uyarıyor, kamuoyunu duyarlı olmaya çağırıyor, çocuklar ve yaşlılar başta olmak üzere hassas grupların özel olarak korunması gerektiğini önemle ikaz ediyorum” diyerek tamamladı. (Haber merkezi)

Yorumlar (0)
20
açık