• Çocuğum asla kaybetmeye tahammül edemiyor.
  • Kaybettiği zaman ağlama krizlerine giriyor.
  • Kaybedince çok üzüldüğü için oynadığımız oyunlarda biz sürekli yeniliyoruz...
    
      Bir çok anne babadan benzer cümleleri duyuyorum…
      Bir çoğu, her koşulda... hep kazanan olmak istiyor... mümkün mü?
 
    Tabii ki mümkün değil...  bu bilinçle büyütülen çocuk ilerleyen yaşlarında da aynı beklenti içinde olacak, bu beklentiyle büyümek hem kendi hayatını zorlaştıracak hem de sosyal ilişkilerinde sorunlar yaşamasına sebep olacaktır.
 
   Anne-babalar  çocuğum mutsuz olmasın, sorun çıkmasın diye, sadece kazanma hissini yaşaması için olanaklar sunduklarında, olumsuz duyguyla baş etme becerisini kazanmasını engellemiş olurlar. Böyle durumlarda, çocuklar sosyalleştikleri ortamda gerçeklerle yüzleştiğinde ise kaybetme ile baş etmeye hazır olmayacaklardır, dolayısıyla ailesi tarafından sadece kazandırılmış çocuk, bu durumla baş edemeyeceği için  muhtemelen bulunduğu ortamda mutsuz, hırçın veya çekingen olacaktır. 
 
     Peki, çocuğumuza kaybetme ile başa çıkma becerisini nasıl kazandırabiliriz?
 
    Biz yetişkinler çok iyi biliyoruz....çokça deneyimledik hepimiz... çocuğumuzda bizim gibi zaman zaman kazanacak, bazen kaybedecek, hatta bazen çok çabalamasına rağmen yine de kaybedecek... Dolayısıyla çocuğumuz büyürken kazanmayı, kaybetmeyi deneyimlemesine izin vermeliyiz.
 
• Anne baba olarak kazanma ve kaybetmeye karşı yüklediğiniz anlam çocuğunuzun kazanma ve kaybetmeye karşı tepkilerinin en önemli belirleyicisidir. Yine sizleri örnek alarak çocuğunuz bu durumlarda nasıl tepki vereceğini öğrenecektir. Kaybettiğinde, kriz çıkartıp oyunu sonlandırmasına izin vermekten kaçınmalısınız. Kaybettiği için veya ağladığı İçin oyunu baştan başlatmak sadece kazanmaya odaklanmasını sağlar önemli olan oyunun sonucundan ziyade sürece odaklanmasını sağlamanızdır. Oyunun sonucundan ziyade, birlikte geçirdiğiniz vakit, oyundan aldığınız keyif sizin önceliğiniz olmalıdır.
     Çocuklar sanılanın aksine,  kaldırılmaktan değil, dürüstlükten hoşlanırlar, böylelikle kendilerini daha güvende hissederler ve bir çocuğun kazanmanın da kaybetmenin de olağan olduğunu bilmesi bunun rahatlığını hissedebilmesi, kendini çok daha güçlü çok daha güvende hissetmesini sağlayacaktır. 
 
 
      Sevgilerle;
      Sultan UNCU
      
  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner236