Bir zamanlar radyo vardı…
Öyle film filan yoktu ama gayet güzel radyo tiyatroları vardı…
Haberler oradaydı, şarkılar oradaydı, türküler oradaydı…
Radyo unutulmazlarımız arasında!..
Kısa adı UNESCO olan Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu, 25 Ekim-10  Kasım 2011 tarihleri arasında gerçekleşen 36. Genel Konferansı’nda Bilgi ve İletişim  Komisyonu tarafından kabul edilen bir öneriyle 13 Şubat’ı Dünya Radyo Günü ilan etmiştir.
Bilgi ve İletişim Komisyonu’nun 6. Seansında görüşülen öneri hakkında 34 devlet, 1 Hükümetler arası Kuruluş ve 1 Sivil Toplum Kuruluşu söz alıp lehte görüş bildirerek  Dünya Radyo Günü İlanı’nın Genel Konferansa tavsiye edilmesine karar vermiş, öneri  Komisyondan geldiği şekilde Genel Konferans tarafından kabul edilmiştir.
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da Dünya Radyo Gününü kutladı. Altun bu konuda yayınladığı yazılı mesajda şu görüşlerine yer verdi:
Dünya genelinde hala en güçlü kitle iletişim araçlarından biri olma özelliğini koruyan radyo, ülkemizde de ilk yayının gerçekleştiği 1927’den bu yana vazgeçilmez iletişim mecralarından biri olmuştur.
İlk olarak habere erişim için kullanılan radyo, eğitici yayınlarla toplumsal hayatta önemli bir rol üstlenirken, müzik yayınlarıyla eğlence, sesli tiyatrolarla kültür-sanat, reklam kuşaklarıyla da ekonomi alanlarında kendisine yer edinmiştir.
Radyo kanalları gelişen teknolojinin sunduğu dijital imkanları da kullanarak erişim alanlarını ve kapasitelerini genişletmişlerdir.
Bugün ülkemizde yerel, bölgesel ve ulusal ölçekte uydu, kablo ve internet altyapısıyla yayın yapan 933 farklı radyo kanalı haber ve müzik başta olmak üzere farklı içeriklerle milyonlarca insana ulaşmaktadır.
Son dönemde Türkiye’de her alanda gerçekleştirilen altyapı yatırımlarından radyo yayıncılığı da nasibini almıştır.
Bu alandaki en büyük yatırımlardan birisi de hiç kuşkusuz İstanbul’da Büyük Çamlıca tepesindeki radyo ve televizyon vericilerinin Küçük Çamlıca’da inşa edilen tek bir kulede toplanması olmuştur.
Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla hayata geçen ve aynı zamanda İstanbul’un simge yapıları arasına katılan bu proje sayesinde dünyada ilk defa 100 radyo tek bir kuleden yüksek kalitede yayın yapmaya başlamıştır.
Biz de Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı olarak radyo kültürünün yaygınlaştırılmasına ve zenginleştirilmesine katkı vermeyi başlıca görevlerimiz arasında görmekteyiz.
Radyoculuğun medya dünyası içerisinde sahip olduğu önemli konumun farkında olarak önümüzdeki dönemde de radyo yayıncılığını desteklemeyi ve programcısından teknik personeline kadar bütün sektör çalışanlarının yanında olmayı sürdüreceğiz.
Bu düşüncelerle, “hakikatin sesi” olan yayınlara imza atan bütün radyo çalışanlarının 13 Şubat Dünya Radyo Günü’nü tebrik ediyor, kendilerine başarılar diliyorum.
    
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228