AİLEDE İLETİŞİM NASIL OLMALIDIR?

Eğitim 27.08.2020, 14:20 27.08.2020, 14:20
2494
AİLEDE İLETİŞİM NASIL OLMALIDIR?

     Ailede iyi iletişim çok önemlidir. Anne ile baba, anne ile çocukları ve babanın çocukları ile ilgili iletişimleri, ailenin düzenini, huzurunu düzeltir ya da bozar.

    Her ailede bir kuşak çatışması vardır ve olmaya da devam edecektir. Anne ve babalar çocuklarını anlayamayabilirler. Çocuklar da onları anlayamayabilirler. Birbirleriyle çatışırlar çoğu konuda. Burada yapılacak olan çatışmayı en hafif seviyeye indirgemektir.

    Günümüzde çocuklara cazip gelecek bir çok yeni  oyunlar, oyuncaklar, elektronik eşyalar vb gibi istekler ortaya çıkmıştır. Bu isteklerini yerine getirmediğimiz zaman en kötü kimse biz oluyoruz maalesef. Çocuklar da hep depresyon kapısında beklediklerinden dolayı hemen depresyona giriyorlar. Sonra ne yapacağımızı şaşırıyoruz.

    Çocukları çok küçük yaşlardan itibaren eğitmiyor/eğitemiyoruz. Büyüdükleri zaman eğitmeye çalışıyoruz. Ya kırıyoruz ya da döküyoruz. Bazen de onlar bizi kırıp,döküyorlar. Gerçekler acıdır ama acı da olsa gerçektir.

    Ebeveynler bilinçli ve planlı olarak çocuklarıyla ilgilenmelidir. Eğitim ile ilgili eksiklerimiz olduğu zaman kitaplardan, internetten vb çeşitli kaynaklardan faydalanarak kendimizi geliştirmeliyiz. Bu şekilde çocuklarımıza daha çok verimli olup,iyi davranmış oluruz. Onları güzelce yetiştirmiş oluruz. Yoksa ben anneyim her şeyi ben bilirim,hayır ben babayım daha çok şey biliyorum benim dediğim olacak!..Diyorsak yanılıyoruz. Neden yanılıyoruz? Etrafımıza baktığımızda toplumdaki oluşmuş sorunları hepimiz yakından görüyoruz . Eğer çocuklarımızı ve insanlarımızı iyi yetiştirmiş olsaydık sorunlarımız oluşmamış ya da az oluşmuş olurdu.

    Çocuklarımızı eğitme meselesinde emin olun herkes sorunlar yaşıyor eğitimciler bile z çözüm yollarını günümüzün şartlarına göre güncelleyerek eğitimde faydalanmalıyız. Her zaman güncel olursak sorunları çözmede de güncel olup çabucak çözeriz.     

     Örneğin belli bir yaştan sonra tablet isteyen çocuğa biz tabletle yetişmedik hayır olmaz diyoruz. Biz iyi yetişmedik ama iyi yetiştik diye diretmemeliyiz. Tablet alınmalıdır. Eğer ders amaçlı kullanılırsa çok yararını görecektir. Ama bununla sabahtan akşama kadar oyun oynarsa faydasını hiç göremeyecektir. Zamanını  ölçülü kullanmayı küçükken öğretmeliyiz. Yoksa gelecekte büyük sorunlar yaşayacağız. Biz onları değil onlar bizi peşlerinde döndüreceklerdir.

    Anne,baba ve diğer büyükler birbirinin eksiklerini tamamlayıcı olmalıdırlar. Herkesten farklı seslerin çıkması sadece eğitimde değil,bir çok konuda sorunlar oluşturacaktır.

    Gelin hep birlikte hayalimizdeki, geleceğin toplumunu güzel bir dayanışma ile oluşturmaya gayret edelim. Birbirimizle güzel iletişim kurmalı, herkes birbirini anlamalı, anlayışla karşılamalıdır.

 

Mehmet Hatip Denek

Yorumlar (0)
25
açık