FLAŞ HABER
Eğitim:
AİLEDE KUŞAK ÇATIŞMASI VE EĞİTİME ETKİSİ

    Ailede aslında geçmişten gelen bir kuşak çatışması vardır. Biz anne ve babamızı anlayamayız onlar da bizi anlayamazlar bir türlü. Aslında bu bir kuşaklararası sorundur. Büyükler küçükleri hep kendi küçüklükleri ve o devrin imkanları ile değerlendirmeye çalışırlar. Küçükler de onları çağdışı bulur. Nasıl bir çağdışılık? Teknolojiden anlamaz, bilgisayar oyunlarından anlamaz, derslerden anlamaz diye düşünüyorlar.

    Aile bir de geniş aile ise sorunlar daha da içinden çıkılmaz hale gelir. Çünkü her bireyin büyük küçük olsun eğitim anlayışı farklılıklar gösterir.

Dede torununa,oğluna ve diğerlerine karışırsa,diğer bireyler de dedeye karışırsa çözüm bulunmaz.

    Evdeki bu farklılıklar eğitim konusundan tutun diğer konulara kadar karışıklıklar çıkarır. Herkesten farklı davranışlar ve farklı görüşlerin çıkması demokrasi gibi görünse de ortak paydada olmadığı sürece sorunlar çıkmaya devam edecektir. 7'den 77'ye kadar herkesin eğitime katkı vermesi gerekir. Bu yüzden mümkün olduğunca günümüz şartlarına, eğitim koşullarına göre düşünmeliyiz ve ona göre hareket etmeliyiz.

    Geniş bir ailede isek çocuğumuza ayrı bir çalışma alanı oluşturmalı ve oluşabilecek kuşaklararası çatışmalardan onları uzak tutmalıyız. Ara kuşak olarak bunu sağlamak bizim görevimizdir. Eğer ki geniş ailede değilsek kendi küçüklüğümüz ve o zamanki eğitim koşullarına bağlı kalmamalıyız. Yenilikleri, günümüz eğitimini, teknolojiyi göz önüne alarak çocuklarımıza eğitim konusunda yardımcı olmalıyız.

     Sonuç olarak yeniliklere açık olmak ve çağa ayak uydurarak ve empati yaparak çocuklarımıza yaklaşım yaparsak en verimli sonuçları alırız.


    Mehmet Hatip Denek

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

Kapalı okula aidat istemişler!

Haberi Oku