Eğitim:
Altın Plaket Mehmet Haberal'a

 Mehmet Çelikel Lisesi’nin 81’nci kuruluş yıldönümü dolayısıyla Pazar günü Mehmet Çelikel Lisesi Salonu’nda plaket töreni düzenlendi.

Düzenlenen törene, Başkent Üniversitesi kurucu Rektörü ve CHP 24. Dönem Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Haberal, Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Haberal, Türkiye İşçi Emeklileri Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün, Okul Müdürü İsmail Aşkar, MÇL Vakfı Başkanı M. Sağlam Gürol, MÇL Mütevelli Heyeti Başkanı Yüksel Aytaç’ın yanı sıra öğretmenler, öğrenciler ile eski mezunları katıldı.

ÇELİKELLİ OLMAK BİR AYRICALIKTIR

Saygı duruşu ve İstiklal marşımızın okunmasının ardından başlayan programda ilk konuşan MÇL Okul Müdürü İsmail Aşkar; “Her biri en az 30 yıldır Çelikelli olan değerli misafirlerimize 1,5 yıldır bu okulda görev yapan okul müdürü olarak Çelikel Lisesi’ni anlatmak benim adıma biraz abes olur. Çünkü bugün burada çok uzun süredir benden çok çok önce Çelikel’i bilen, tanıyan insanlar, değerli misafirlerimiz var. Ben onların gözlerine baktığımda Çelikel Lisesi’nin büyüklüğünü bir defa daha anlıyor ve şahit oluyorum. Çelikel Lisesi mezunu olmak sadece öğrenciliğinizle değil, sonrasında da size hayatın kapılarını aralayan büyük bir anahtardır” dedi.

MÇL ALTIN PLAKET ÖDÜLÜ PROF. DR. MEHMET HABERAL’A VERİLDİ

MÇL’nin Altın Plaketi Başkent Üniversitesi kurucu Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal’a verildi. Aynı zamanda MÇL mezunu olan Haberal yaptığı konuşmada, “Her zaman söylüyorum bütün konuşmalarımda; Ne mutlu ki ülkemiz var. Bu ülkeyi kuran Atatürk ve arkadaşları, aziz şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyorum. Onlar hayatları pahasına bu ülkeyi kurmamış olsalardı bugün burada yoktuk. Dolayısıyla diyorum ki, Türkiye Cumhuriyeti’nin her vatandaşının birinci görevi önce ülkemize sahip çıkmak, onu yüceltip, yükseltmektir. Bizlerin, hepimizin birinci görevi budur. Atatürk ne dedi; ‘Söz konusu vatan olunca gerisi teferruattır’. Ben hem üniversitemizde kurmuş olduğumuz kolejimizin öğretmenlerine, hem de üniversitemizin değerli hocalarına diyorum ki, öğrencilerimize önce ülkemizin tarihini öğretmen durumundayız. Nereden geldiğimizi bilmezsek, tarihimizi bilmezsek geleceğimize katkı sağlayamayız” diyerek, “Mehmet Çelikel, kendisini rahmet ve şükranla anıyorum. Bu Mehmet Çelikel Lisesi’ni yaptırıp, o şartlarda 1938. 30’lu yıllarda böyle bir ileri görüşle bu okulu yapıp Milli Eğitim’e hibe etmemiş olsa bu gün biz Çelikelliler burada yoktuk. Çünkü ben ilkokula, okul yoktu teyzelerimin misafir odasında başlayan Mehmet Haberal’ım. Gaz yoktu, odun ateşi ışığında ders çalışmak zorundaydım. Türkiye oralardan, yani Türkiye odun ateşinin ışığından bugün lazere geldi. Bugün ben lazer kullanıyorum. Bu elbette ki benim marifetim değil. Bu Türkiye Cumhuriyeti’nin marifetidir. Bu bizi bu okulda, bu Çelikel’de yetiştiren çok değerli öğretmenlerimizin eseridir” dedi.

Plaket töreninin ardından her yıl geleneksel hale gelen etli pilav dağıtımı gerçekleştirildi.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
kaan 1 yıl önce

şenol şanala ödül versi̇n saysi̇nde seçi̇mi̇ kaybetti̇k

banner228

İmam hatip lisesiyle ilgili yeni açıklama...

Haberi Oku