Eğitim:
Çelikel, Gücüne Güç Katıyor

Kısa adı TEVDAK olanTürk Eğitim Vakıfları Dayanışma Konseyinin “Toplumun Okulları Projesi”nin açılış toplantısı, Kabataş Erkek Lisesinin ev sahipliğinde, İstanbul’da gerçekleştirildi. Zonguldak Mehmet Çelikel Lisesi (MÇL)’nin de aralarında bulunduğu on beş okulun temsilcilerini bir araya getiren toplantıda proje tanıtımının ardından Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. Yıldönümü anısına düzenlenen yarışmaların ödül töreni yapıldı.   

Aralarında Galatasaray, Haydarpaşa, Vefa, Pertevniyal Liselerinin de bulunduğu köklü bir tarihi, kurumsal kültürü ve geleneksel yapısı olan on beş devlet lisesinin vakıfları düzeyinde temsil edildiği TEVDAK tarafından yürütülecek, Toplumun Okulları adlı Avrupa Birliği (AB) Projesinin açılış toplantısı 22 Mayıs tarihinde Kabataş Erkek Lisesi Galip Vardar Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. TEVDAK üyesi olan Mehmet Çelikel Lisesini, Vakıf Yönetim Kurulu Üyeleri Mücella Pamay, Esra Hacıoğlu ile mezunlarından Dr. Öğr. Üyesi Hakan Kaya ve Dr. Öğr. Gör. Şafak Gök temsil etti.

TEVDAK Türkiye’nin 15 abide okulunun güç birliği

TEVDAK üyesi okulların güçlendirilmesi ve tanınırlığının arttırılmasına yönelik hazırlanan Toplumun Liseleri adlı AB Projesinin tanıtıldığı toplantının açış konuşmasını TEVDAK Başkanı Erol Demirdöğen yaptı. Cumhuriyet’in zeki, çalışkan ve yetenekli ancak ekonomik olanakları yeterli olmayan çocukları köklü bir camianın üyesi olarak hayata hazırlayan TEVDAK okullarının değerini vurgulayan Demirdöğen, Toplumun Liseleri projesinin Milli Eğitim Bakanlığı destekleri ile toplumun tüm kesimleri ile işbirliği içerisinde yürütüleceğini belirtti. Toplantıda söz alan MEB Öğretmen Eğitimi önceki Genel Müdürlerinden Ömer Balıbey, “Vakıf okulları, mezunları, gelirleri, fonları ile zoru başarıyorlar. Bu 15 okul abide okul, anıt okul. Anadolu’nun başarılı çocuklarını bu ülke için yetiştirmek gibi çok önemli bir misyon üstleniyorlar. Dolayısıyla bu proje son derece önem arz ediyor. MEB’in proje sürecinde büyük destekleri olacağına inanıyorum. Bizler de bu sürecin destekçisi ve takipçisi olacağım.” dedi. Toplantının son konuşmasını ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen yaptı. Sözen konuşmasına Kuşaklar arasındaki kültür bağı ancak vakıflar aracılığı ile kurabilirsiniz. Kültür kimliktir, eğitim ise kültürü besleyen kaynaktır.” Sözleri ile başladı. Geleneğin güncel zenginliklerle beslenebilmesi ile gerçek anlamını bulacağını ifade eden Sözen, TEVDAK’ın çok önemli misyona sahip olduğunu ve çok daha geniş perspektifte yaklaşımlarla Türkiye’nin tüm okullarına dokunacak değerler üretmesi gerektiğini vurguladı. Sözen konuşmasını “Önemli olan bizi beraber kılacak ve kalıcı öğeler bırakmaktır.” diyerek tamamladı.

Mehmet Çelikel Lisesi Masa Tenisinde Birincilik, Deneme Yarışmasında Mansiyon Kazandı

TEVDAK’ın Atatürk’ün Samsun’a çıkışının ve milli mücadelenin başlangıcının 100. yılı kutlamaları kapsamında düzenlediği masa tenisi şampiyonasında birinciliği Mehmet Çelikel Lisesi Erkek Takımı kazandı. Birincilik kupasını öğrenciler adına Mücella Pamay aldı. Deneme yarışmasında mansiyon alan Berat Yıldız’ın ödülü ise öğrenciyi temsilen Esra Hacıoğlu’na takdim edildi.

Toplum Okulları projesi tanıtım toplantısı TEVDAK aile fotoğrafı çektirilmesinin ardından sona erdi. (Haber merkezi)

Anahtar Kelimeler
çelikelLise
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

ÖSYM açıkladı!

Haberi Oku