ÇEVRE, EĞİTİMİ NASIL ETKİLER?

Eğitim 17.07.2020, 16:58 17.07.2020, 17:00
6642
ÇEVRE, EĞİTİMİ NASIL ETKİLER?

Değerli anneler ve babalar!


Bu yazımda eğitimi etkileyen etmenlerden olan çevreyi konu aldım.

Bizim dışımızdaki her yer çevremizdir. Okul,mahalle,arkadaşlar vb. gibi yerler çevreye dahildir. Ailede başlayan eğitim,okul çağına geldiğinde okulla da devam eder. Verdiğimiz eğitim olumlu olsa da çevremizde sorun varsa eğitimimiz eksik kalacaktır. Kontrolsüz bir şekilde çevrede yanlış yetişme olacaktır.

     
Evde baskıyla yetişen, şefkat görmeyen ve değer verilmeyen çocuklar çevrede kendini ifade etmeye, rol almaya çalışacaktır. Bu da çevrede yanlış etkileşimlerin içine girmesine ve orada sorunlu yetişmelerine neden olacaktır. Çevre güvenilir ve düzgün bir ortam ise olumlu davranışlar kazanacaklardır. Çevre güvensiz ve hatalı davranışlarla dolu insanların olduğu bir ortamsa onlar da olumsuz etkilenecek, sorun çıkaran davranışlar kazanacaklardır. Bu hatalar bazen telafi edilebilecek şekilde olsa da bazen de telafisi imkansız olan davranışlara neden olacaktır.

      
O zaman  bizlere düşen görev;özenerek yetiştirdiğimiz çocuklarımızın yanlış bir çevrede kazandığı değerleri kaybetmelerine gönlümüzün  razı olmamasıdır.

       
Gönül ister ki güzel,düzenli ve huzurlu bir çevremiz olsun. Çocuklarımızın kazanımları yitip gitmesin. Diğer tanıdığımız çocuklar da bunlardan etkilenmesin.

      
Eğer çevreyi kontrol altında tutarsak çocuklarımızı ve diğer çocukların korunmasına ve güzel yetişmelerine katkıda bulunmuş oluruz. Bu nedenle çevreye vereceğimiz olumlu katkının hem bize hem de çocuklarımıza  olumlu yansımaları olacaktır.

      
Sonuç olarak; sosyalleşmemizi sağlayan çevreden kendimizi soyutlayamayacağımıza göre, düzgün bir çevre oluşturmak için her zaman çaba göstermeliyiz.

 


Mehmet Hatip Denek

Yorumlar (0)
25
açık