Eğitim:
EBA İLE SINAVIMIZ

    Kim ne derse desin pandeminin açtığı sorunlarla birlikte eğitimimiz de büyük bir yara aldı.  Halen dersleri nasıl yapacağız? Neyi? Nasıl izleyeceğiz? EBA'ya neden giremiyoruz? Ders süreleri neden yetmiyor? şeklinde cevaplanması gereken sorular uzayıp gidiyor...

    İlk günlerdeki EBA'ya girişlerde sistem yükü kaldıramadığından  sorunlar çıktı. Biraz da olsa düzeltmeler yapıldı. Öğrencilerin ve ailelerinin telefon bilgisayar,tablet vb. elektronik  eşyalarının olmaması,olanların ise yeterli donanıma sahip olamaması, internetlerinin kısıtlı olması da sorunlar oluşturdu. Bunun dışında öğretmenlerimizin de donanım ve  internetlerinin yetmediği buna çareler bulmaya çalıştıklarını biliyorum.

    Bana göre eğitimde kullanılacak telefon ve bilgisayarların öğrencilere ucuz fiyatlarla satılmasından yanayım. Bunun yanında EBA için öğretmen ve öğrencilerimize daha fazla ücretsiz internet sağlanmalıdır ki rahat bir ders çalışması  olsun. EBA'daki ders sürelerinin 30 dakikadan 40-45 dakikaya çıkarılması gerekiyor. Çünkü bağlandı bağlanmadı,ses geliyor gelmiyor derken bir bakmışsınız süre bitmiş ama ders istenildiği gibi işlenememiştir.

    Burada öğrencilerimizin ve ailelerinin kendilerini canlı derse bağlanma, diğer çalışmalar ve oluşabilecek sorunları çözebilmek için  yetiştirmeleri gerekmektedir. Velilerin öğrencilere EBA'ya girebilmeleri için onlara yardımcı olması gerekmektedir. Bunun yanında ev ortamının ders yapılmaya müsait hale getirilmesi ve düzenlenmesi için gayret göstermeleri gerekiyor. Çünkü EBA ile ders yapılıyor evden bulaşık, kaşık, tabak sesleri ve gürültülerin gelmesi gibi birçok olumsuz ortamlar oluşmaktadır. Bunların da öğretmen ve öğrencilerin konsantrasyonlarını bozduğunu duyuyoruz,biliyoruz.

   Bu şartlarda EBA ile ders yapmaktan başka şansımız bulunmadığına göre onu da en verimli şekilde değerlendirmemiz gerekmektedir.

     Onun için öğretmenlerimize ve öğrencilerimize elimizden gelen olanakları değerlendirerek yardımcı olursak. Eğitimde oluşabilecek eksikleri bir nebze de olsa tamamlamış oluruz.

Mehmet Hatip Denek

  

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

BEÜ SENATOSU DUYURDU!

Haberi Oku