Eğitim-İş kongresinde nöbet değişimi yaşandı! YENİ BAŞKAN KAMURAN ÇATAKLI...

Eğitim 03.11.2020, 23:11 03.11.2020, 23:20
7777
Eğitim-İş kongresinde nöbet değişimi yaşandı! YENİ BAŞKAN KAMURAN ÇATAKLI...

       Zonguldak Eğitim-İş Şubesi'nin 6. Olağan Kongresiyle Başkan Metin Kahveci, görevi Kamuran Çataklı ve yönetimine devretti.

      Kamuran Çataklı yönetimindeki yeni yönetim kurulu şu isimlerden oluştu: Dursun Duman, Volkan Keçeli, Emre Altınsoy, Deniz Akdeniz, Hülya Çelik, Günay Özyurt.

 

    Zonguldak Eğitim İş Şube Başkanı Metin Kahveci, Öğretmenevinde düzenlenen 6. Olağan Kongrede yaptığı konuşmada, "12 yıl boyunca başkanlığını yaptığım Eğitim İŞ’in bu gün burada bayrağı genç arkadaşlarımıza devretme  onurunu yaşıyorum. Koltuk, makam, çıkar demeden bu yola baş koymuş  gönüllerinde ülkemizin birlik beraberliği, cumhuriyet değer yargılarına sahip oluşumuz, laiklikte açıkça taraf oluşumuz ve insanca yaşam için mücadele eden siz değerli yol arkadaşlarımı şükranlarımı sunuyorum. Tarih herkesi yaptıklarıyla yüzleştirecektir. Bizim yüzümüz ak diğerleri ise vicdanları ile  baş başa kalacaktır." dedi.

    Kahveci'nin veda açıklaması şöyle:

   "Ülkemizin  doğal kaynakları,  KİT’leri NEO liberal politikalarla çok uluslu şirketlere peşkeş çekilmiş olup ,bu şirketler bu ülkede egemenliklerini sürdürmektedirler.  Son  olarak orman yangınları kasıtlı olarak yaptırılarak şer güçlerine  hizmetine açılmaktadır. Ülkemizin kaynakları hortumlanarak dış güçlere verilmektedir. Kamu çalışanları ,emekçiler ve halkımız kredi kartı ve kredilere boğulmuş yaklaşık 400 milyar dolar borca sokulmuştur. Her yıl aile krizleri ve boşanmalar yüzde yüz artarak  devam etmektedir. Halkımızın beşte biri depresyon ilaçları kullanmaktadır. Kadın cinayetleri ve şiddetleri hızlı bir şekilde artmıştır. İç ve dış borumuz 850 milyar dolar civarındadır. Yüz binlere varan işyerleri kapanmakta, çek ve senet olaylarında yüzde 200 varan artışlar bulunmaktadır. 18 yıllık AKP iktidarında yaklaşık 80 milyar dolarlık bir özelleşme yapılmış bunun karşılığında işsizlik daha artmış herhangi yeni fabrika kurulmamış sadece ulaşım hizmetleri  yani yol köprü yapılmasına rağmen toplamda  en az 100 milyar dolarlık bir yolsuzluk bulunmaktadır.  İşçi sınıfı ise sesi çıkmaz özelleşmelere karşı  teslim olmuş bir vaziyettedir. Birde buna yandaş  ve sarı sendikaları eklersek tam anlamıyla emeğin savunuculuğu yok edilmiş durumdadır. Taksim işçi sınıfına kapatılmıştır. Sendika liderlerinden akil insanlar yaptılar. Sendikacılığı rezil ettiler. Sendikacılık her zaman bir muhalefet örgütü olduğunu unutup resmen AKPnin taşeronluğu yaptılar . Ülkemizin doğal kaynakları ve KİT’leri NEO Liberal politikalarla çok uluslu şirketlere  satılmasının önünü almaktadırlar. Kapitülasyonlar geri gelmiştir. Ekmeğin askıda olması AKP’nin 18 yıllık politikalarının sonucudur. Ülkemizde %50  enflasyon

       Bulunmakta ve kamu çalışanlarına en az %50 zam yapılmalıdır.

       Eğitimde yaşanan cehaletin baş sorumlularından biride yandaş  sendikadır. Bu sendika sendikacılığa büyük leke sürmüştür.  MEB deki kadrolardaki Atatürkçü ve demokrat eğitimciler çeşitli kumpaslar kurulmuş, sürülmüş ve yerlerine badem bıyıklılar getirilmiştir. Emek veren ve çalışan vatanseverler  sürülmüş yerleri  gerici kadrolar getirilmiştir.  Yargı kararları uygulanmayıp  hukuksal cinayetler işlenmiştir.  Türk eğitim sistemi  imam hatip üzerine  kurulmuştur. Tek tip gençlik yetiştirme projeleri hazırlamışlardır. Andımız ve  Atatürk ilkelerinin müfredattan kaldırılmasıyla birlikte  milli bilinçten yoksun bir gençlik yetiştiler. Bu eğitim sistemiyle beraber terbiyesiz bir nesil yetiştirilmektedir. Bu durum AKP’nin  eğitimde  kara lekesidir. 4+4+4+lük eğitimin sonucunda  çocuk işçiler türetilmiştir. Böylece erken çocuk evliliklerin yolu açılmıştır. AK  parti iktidarında eğitim ise tam bir kaos halindedir. Eğitim her sene tarikat  cemaatlerin elinde oyuncak olmuş ade da  bir yıkım bakanlığı konumundadır. Laiklik yok edilmiş okullar tam anlamıyla dinselleştirilmiştir.  Sadece minaresi eksik olan medrese eğitimine  benzer bir durum görülmektedir. Bütün okullar İmam Hatip haline dönüştürülmüştür. Bilimselliğin yerine gericilik yer almış abdest  suyu içmek şifadır diyen anlayışlar  yönetmektedir. Onlarında iş başında olmasıyla eğitimde PİSA değerlerinde sonlardayız.   Hukuk sistemimiz 12 Eylül anayasasıyla  FETÖnün eline geçmiş bir çok vatanseverlerin  haksız yere  cezaevlerinde yatmalarına ve ölümlerine sebebiyet vermişlerdir.  Atatürkçü subaylar terörist, teröristler ise kahraman ilan edilmişlerdir. Balyoz, Ergenekon gibi sahte davalarla Kemalist bir ordunun ideolojisini yıkmışlardır.  Çok kişinin kanına girmişlerdir.  Sahtekar hakimler FETÖ terör örgütü nedeniyle şimdide onlar cezaevlerindedirler. Böylece fetö terör örgütü ile hesaplaşma  adına yapılanlardan maalesef siyasi sorumluları hala daha ortaya çıkarılmamaktadır. Yargının başında siyasi erk baskı yaptığı yerde hukuktan söz edemeyiz. Artık ülkemizde hukuk kuralları zafiyete uğramıştır. Cumhur başkanlığı hükümet sistemi çökmüştür.

    Sağlık alanında ise hizmetler parayla yapılmaktadır. Bir çok kanser hastasının ilaçları ödenmemektedir. Pantemi süreci maalesef iyi yönetilememiştir. Eğitim ve sağlık piyasacı mantıkla yönetilmektedir. Paran varsa sağlık hizmeti  mantığına dönüşmüştür. Oysa sosyal hukuk devletinde eğitim ve sağlık parasızdır.

      Sonuç olarak   18 yıllık AKP iktidarı sürecinde   sanata, hukuka, medeniyete, bilimsel eğitime, milli kültürümüze, geleneklerimize, ulusal çıkarlarımıza, demokrasiye ,laikliğe, dış politikaya, milli bayramlara, Atatürk ve ilkelerine   ihanet edilmiştir.   Bu iktidar aklı değil inancı, bilimi değil öteki dünyayı,  emeği değil sadakayı, vatandaşlığı değil kulluğu, çalışmayı değil köleliği vaat eden ve ölümü gösterip sıtmaya razı eden politikalarına karşı,  bizlerde demokrasiye, Atatürk ilkelerine , emeğimize mesleğimize sahip çıkacak ,her zaman emekten yana  tavır alacak,  insanca yaşamı  savunacak, eğitimde çağdaşlığı, bilimselliği işleyerek fikri hür ,vicdanı hür nesiller yetiştirerek karşılık vereceğiz. 

     Bu duygularla kongremizin geleceğimize, emek hareketine  ve ülkemize  güzellikler getirmesini diliyor yeni seçilecek  arkadaşlarımıza başarılar diliyorum" (Haber Merkezi)

   

 

Yorumlar (2)
ZONGULDAKLI 12 ay önce
hepsi o kadar işte
tirabzonli 12 ay önce
medun başkan yoksa ha sanduka badar
16
kapalı