FLAŞ HABER
Eğitim:
EĞİTİMDE ÖĞRENCİLERİN YAPTIĞI YANLIŞLAR

    Merhaba Arkadaşlar,

    Bu haftadan itibaren seri bir bilgilendirme yapacağım. Bu bilgilendirmede öğrencilerin,velilerin ve öğretmenlerin eğitim sürecinde yapmış oldukları hataların ve yanlış düşüncelerini irdelemeye çalışacağım. Amacım eğitime faydalı olabilmektir,sorun oluşturmak değildir. İstemeyerek de sürç-i lisan edersem affola.     

      Öncelikle öğrencilerle ilgili durumlardan bahsedeyim. Eğitimde öğrencilerimizin yapmış olduğu olumlu çalışmaları olduğu gibi olumsuz davranışları da vardır. Nedir bu olumsuz davranışlar? aşağıda elimden geldiğince bunları anlatmaya çalışacağım. Öğrencilerin çoğunluğu neden okumasının gerektiğinin farkında değillerdir. Amaçlarını ortaya koya mamışlardır. Yani ben bu okulu neden okuyorum? Okuduktan sonra ne olacağım? Ne olmam lazım? gibi soruların cevaplarını veremiyorlar.

     Öğrencilerin kendilerini geliştirici okuma,araştırma ve düşünme konusunda bilinçli olmamaları veya yönlendirilmemeleri de sorunlar oluşturmaktadır.

     Öğrencilerimiz alan seçimlerini bilinçli yapamamaktadırlar. Ailelerinin veya arkadaşlarının isteklerine göre seçim yapıyorlar genelde. Seçtikleri alanı ve gelecekteki mesleği paraya dayalı olarak yani az maaş,çok maaşa göre tercih etmeleri sorunlar oluşturur.

    Ders çalışmayan öğrencilerin sınav fobisine girmeleri sonucu zaten başarılı olmaları da beklenmez. Öğrencilerin büyük hatalarından biri de ders çalışma,sosyal faaliyet ve teknoloji dengesini iyi ayarlayamamalarıdır. Gerçi şu anda günümüzde Corona salgını nedeniyle mecburen teknolojiye bağımlı hale geldiler.  Zaten öğrencilerin çoğunluğu bu teknoloji kullanıyorlardı ancak bu teknolojiyi eğitimle ilgili değil oyun oynama ve sosyal medyada zaman geçirme olarak kullanıyorlardı.   

    Diğer bir eksikleri de ders kitapları  ve özellikle kaynak kitaplarından istenilen seviyede yararlanamamalarıdır. Öğrencilerimizin farklı soru tiplerini de çözebilmeleri kaynaklardan iyi yaralanmalarına bağlıdır. Çözülen yeni nesil sorularla sınavlara hazırlanmış olacaklardır.

    Bu saydığımız eksiklerden bazıları bize sorunlar olarak geri dönüş yapıyordur. Hepimiz bunların farkındayız.

    Günümüzün eğitimindeki aksaklıklardan bazıları da buna dayanmaktadır. öğrencilerimizin, çocuklarımızın ve bizlerin bunların öneminin farkında olmayışımız,olamayışımız belirleyici rol oynamaktadır.

     Gelin öğrenciler olarak bir düşünelim. Kendi kabiliyetlerimizin farkına varalım. Hep bizim için uğraşıp,didinen ailelerimizin isteklerine de kulak verelim ve kendi geleceğimizi planlayalım. İnanın bunda hepimize düşen yararlar var. Sonuçta kazanan ve sevinen siz ve aileleriniz olacaktır.

Ne dersiniz?

Mehmet Hatip Denek

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

Eğitim-Sen: MEB, sorunlara çözüm üretmekte...

Haberi Oku