EĞİTİMİNLE OYNAMA

Eğitim 01.04.2021, 17:58
271
EĞİTİMİNLE OYNAMA

   Z Kuşağı çocuklarımızın en çok ilgilendikleri konulardan biri de bilgisayar oyunlarıdır.

   Derslere fazla önem vermiyorlar. İşleri güçleri oyun oynamak, oyunlardan puan kazanmak, karşıdaki rakiplerini yenmek, kupa kazanmak vs. Hiç yerinden kaldırmazsanız saatlerce yemeden, içmeden oyunun başından kalkmayacaklardır. Tabi ki eğitim geri plana atılacaktır. Konuştuğum öğrencilerin çoğunun üniversite okuma diye bir hayali yok. Hayallerinde oyun karakterleri ve tanınmış bir oyuncu olmak var. Hayatı oyun zannediyorlar. Aç susuz kalıyorlar ama oyunsuz olamıyorlar, kalamıyorlar. Sadece çocuklar değil gençlerimizin çoğunluğu da bu oyunlarla vakit geçiriyor. Hepimiz bu oyunlara bağımlı olursak, yerimizden kalkmazsak; ülkemizi nasıl geliştirip, kalkındıracağız...

    Elbette ki öğrenciler, gençler dinlenme zamanlarında oyun oynayabilirler. Bu onların en doğal haklarıdır. Ama zaman planlaması yapılarak olmalıdır her şey. Günde oyun için belli bir vakit ayırılabilir. Ama öncesinde çalışmalar, dersler, ödevler tamamlanmalıdır. Yasak etmek değil çünkü istediğimiz. Yasaklar öğrenci için daha cazip hale getirir oyunu. Ama her gün biraz oynanmasına izin verilirse daha sıradanlaşacaktır.

    Aileler olarak yapmamız gereken; çocuğumuzun eğitimini kontrol altında tutmak, zaman planlaması yapmasına yardımcı olmaktır. Böylelikle hem derslerini çalışmış hem de ödül olarak oyunlarını oynamış olurlar. Bir süre sonra da düzenleri tamamen oturmuş olacaktır.

  Mehmet Hatip Denek

Yorumlar (0)
33
açık