FLAŞ HABER

Eğitim:
Endüstri 4.0 Eğitim Laboratuvarı Açıldı

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı'nın 2018 yılı Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında Kozlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne kurulan Simülatör ve Robot eğitim Sistemi ile Yeni Teknik Eğitim Laboratuvarı Kurulması Endüstri 4.0 Eğitim Laboratuvarı törenle açıldı.

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansının 2018 yılı Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında Kozlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ne kurulan Simülatör ve Robot eğitim Sistemi ile Yeni Teknik Eğitim Laboratuvarı Kurulması Endüstri 4.0 Eğitim Laboratuvarı törenle açıldı.

Laboratuvarın açılış törenine Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, Vali Yardımcısı Hüseyin Ergi, Kozlu Belediye Başkanı Ali Bektaş, Kozlu İlçe Milli Eğitim Müdürü Mansur GÖK, BAKKA Genel Sekreter Vekili Elif Acar, Okul Müdürü Ali Özdemir, davetliler, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Açılış töreninde konuşan okul müdürü Ali Özdemir, "Burası BAKKA desteğiyle yapılmış 169.000 TL destekli Endüstri 4.0 robotik kodlama yazılım ile ilgili 2 atölyemizdir. Tamamen BAKKA desteğiyle yapılmış 1 yıl süreli projedir. Çalışmalar 1 Eylülde başladı. Projemiz 30 Mayısta sona eriyor. Bugün de açılışını yapacağız. Katkılarından ve desteklerinden dolayı BAKKA’ya çok teşekkür ediyorum" dedi.

BAKKA Genel Sekreter Vekili Elif Acar ise görkemli açılış nedeniyle okul idarecileri, öğretmenleri ve öğrencilerine teşekkür etti. Projeleri desteklemeye devam edeceklerini kaydeden Acar, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız tema olarak bu yılı mesleki eğitim yılı olarak ilan etti. Biz müdürümüze, öğretmenlerimize ve öğrencilerimize teşekkür ediyoruz. Böyle bir laboratuvar kurulumunda bize proje sundukları için. İlimize hayırlı olmasını diliyorum. Bu tür projeleri desteklemeye devam edeceğiz"

BEKTAŞ TEŞEKKÜR ETTİ

Son olarak konuşan Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, bilimsel laboratuvarların önemine dikkat çekerek, şunları söyledi:

"Biz, zamanında insansız hava araçlarını yabancı ülkelerden satın alıyorduk. Satılan insansız hava araçları bozulduğunda onarın dediğimizde onarmıyorlardı. Ayrıca bize verilen o insansız hava araçları beyinlerine yazılan birkaç kodla kurgulandığı bilgileri bize birçok bilgiyi ise kendilerine gönderiyorlardı. Bir genç arkadaşımız bunu yapacağını söyledi ve yaptı.

Özellikle Güneydoğu Anadolu bölgemizde bizi çok yoran terör örgütünü o sayede neredeyse devre dışı bıraktık.

Sadece bir genç arkadaşımız, yazdığı kodlarla Türkiye kendi milli yerli İHA'sını, SİHA'sını üretti.

Çok daha başarılı bir şekilde arazide, sahada kullandı ve şimdi tüm dünyaya İHA, SİHA satıyoruz ve artık kuralları biz koyuyoruz.

Yani işin esası biz bu kodlama işini 5-6. sınıflarda kodlama işini başlattık. Zonguldak'ın bütün ortaokullarında bizim bilgisayar öğretmenlerimiz öğrencilerimize kodlama eğitimi veriyorlar. Biz Zonguldak olarak geleceği kucaklamak yolunda önemli adımlar atmış durumdayız.

Ben buranın yapılmasında katkısı olan herkese teşekkür ediyorum"

Konuşmaların ardından davetliler, öğrencilerin sunduğu "Endüstri 4.0 Eğitim Laboratuvarı ve FKB Laboratuvarı" gezdi.Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

Darısı Zonguldak’ın başına…

Haberi Oku