Eğitim:
İrlanda'da eğitim öğretimi mercek altına aldılar

Kilimli İsmet İnönü İlkokulu Öğretmenleri, İrlanda’daki okulları inceledi.

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığınca yürütülmekte olan Erasmus+ Programı kapsamında İrlanda’daki okulları inceleyen Kilimli İsmet İnönü İlkokulu öğretmenleri izlenimlerini paylaştı.

Erasmus Programı faaliyeti kapsamında yer alan ortaklık turunda İrlanda koordinatörlüğünde gerçekleştirilen proje çalışmalarına ortaklarıyla birlikte (İRLANDA, İSVEÇ, İSPANYA, ESTONYA, SLOVAKYA) katılan Kilimli İsmet İnönü İlkokulu öğretmenleri 4 Kasım 2019 tarihinde İrlanda’nın Portlaoıse beldesinde Holy Family Senior School  koordinatörlüğünde İrlanda hareketliliğini gerçekleştirdi.

Eğiğtim gezisi sonrası yapılan açıklamada, şu tespitlere yer verildi:

“Okulda yapılan gözlemler sırasında, sınıflarda grup çalışmalarına ağırlık verildiği, sınıflarda tuvaletlerin olduğu, sınıflarda ders araç ve gereçlerin dolap içinde bulunduğu, sınıflarda büyük lambaların ve  yeterli büyüklükteki panoların yer aldığı belirtildi. Sınıflarda ayrıca kütüphane ve okuma köşelerinin bulunduğu müzik aletleri için sınıflarda da ayrı bir oda olduğu belirtildi. Sınıfların yeterli büyüklükte ve kapsayıcı eğitime çok uygun olduğu da gözlemlendi.   Sınıflar  her türlü teknolojik donanımında olduğu gözden kaçmadı(Bir akıllı tahta, bir normal tahta, bilgisayar, projeksiyon v.b.)

"SPOR YAPMA İMKANI ÇOK YÜKSEK"

Okulda iki kapalı spor salonu iki açık spor alanı olmakla beraber spor yapma imkanının oldukça yüksek olduğu gözlemlendi. Geleneksel sporlara da yer vererek öğrencilerin yeterliliklerini geliştirilmelerine fırsat verildiği gözlemlendi. Okulda kantin olmadığı, teneffüs yapılmadığı  (sınırlandırılmış ders saati olmadığı )gözlemlenmiş, öğretmenlerin ihtiyaç durumunda öğrencileri  teneffüse çıkardığı dikkatleri çekmiştir. Öğrenci sağlığı ve güvenliği açısından panoların boyu  alçak yapılmış  ve panolarda toplu iğne kullanılmadığı görülmüştür.

Öğle yemeği saatinde beslenme ihtiyaçlarını karşılayan çocuklar açık alanlarda çokça vakit geçirmektedirler. Bu arada öğretmen ve öğrenciler okul radyosunda yapılan yayınlarla okul etkinliklerini tanıtmakta ve belli duyurulurda bulunmaktadır.

( Şiir, gündem, okul haberleri) (bu kısa süreli yayındır. )

Haftada bir gün okula katkı amaçlı yiyecek satışı gerçekleşmektedir. Ayrıca okul kendine gelir elde etmek için çeşitli faaliyetlerde bulunmaktadır(Spor, tiyatro vb) .Adına ‘Shop’ denilen bu gün ve saatte öğrenciler isterse alışveriş yapmaktadırlar. Okul öğrenci birliği tarafından velilerin okula girişi randevulu yapılmaktadır. Okulda, öğrenci öğretmen, idari personel ve yardımcı personel dışında eğitim öğretim saatleri içerisinde hiç kimse yer almamaktadır. Bu da eğitim ve öğretimi aksatmadan kalitesini artırmaktadır.

"ORTAOKULLARDA BRANŞ ÖĞRETMENLERİ DEĞİL, SINIF ÖĞRETMENLERİ VARDIR"

Ortaokul olan Holy Family Senior okulunda branş öğretmenleri yoktur. Eğitim-öğretim sadece iyi yetiştirilmiş sınıf öğretmenleri tarafından verilmektedir. Yaş grubu itibariyle bunun daha doğru olduğu savunulmaktadır. Özel eğitim  için ayrı okullar bulunmamakta ve okulun belli bir bölümünün  bu öğrenciler için ayrıldığı gözlemlenmiştir. Özetle gözlem yapılan okulda tüm öğrencilerin kapsayıcı eğitim dahilinde kendisini geliştirmelerine fırsat buldukları okul hayatının tüm süreçlerine aktif olarak katıldıkları özel eğitime ihtiyaç duyan çocukların kendi yaşıtlarıyla birlikte aynı okul binasında zaman zaman birlikte eğitim gördükleri vakit ve dersler bulunmaktadır.

Okulun, Farklı becerilere sahip olan öğrencilerle farklı aile ortamlarından gelen her türlü öğrenciye yönelik bir yaşam alanı olarak kullanıldığı gözlemlendi.” (Abdullah Karabacak)

 

 

 

 

 

 

 

 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

AİLENİN EĞİTİME BAKIŞI

Haberi Oku