FLAŞ HABER
Eğitim:
Kapalı okula aidat istemişler!

ÖZEL HABER - Zonguldak merkezdeki okullardan Karaelmas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Aile Birliği tarafından, velilere bildiri mektubu gönderilerek, velilerden ilk dönem için 75 TL'lik aidat talep edildiği ortaya çıktı.

Bağışların zorunluluk değil gönüllülük esasına göre yapıldığı hatırlatılan bildiride, velilerden elini taşın altına koyması istendi.

Aylardır kapalı olan okula bağış istenmesi karşısında şok olan veliler, "Olmayan okula para istediler. İki dönem için 150 TL istiyorlar. Bildiri elimize gelince önce inanamadık, sonra kamera şakası zannettik. Böyle şey olur mu?" diyerek tepki gösterdi.

 

Velilere gönderilen bildiride, "Sayın Veli! Okul Aile Birliği yönetim kurulu üyeleri olarak 7 Kasım 2020 tarihinde devraldığımız görevi yürütmekteyiz. Okul Aile Birliği yönetmeliğinin 6. maddesinde birliğin görev ve yetkileri şu şekilde açıklanmıştır: Okulun tüm ihtiyaçlarını karşılamak için mal ve hizmetleri satın almak ve ödemeleri gerçekleştirmek. Aynı yönetmeliğin 15. maddesinde birliğin gelir kaynakları açıklanmıştır. Buna göre velilerin gönüllü olarak yapacakları ayni, nakdi, şartlı/şartsız bağış ve yardımlar gelir kaynağımızı oluşturmaktadır. Okul Aile Birliği yönetimi olarak aldığımız karar üzerine her velimizin toplam 75 TL ilk yarı ve 75 TL ikinci yarı olmak üzere bağışta bulunması durumunda ekonomik olarak bütçemizin yeterli düzeyde ihtiyaçlarımızı karşılayacak durumda olacağı belirlenmiştir. Sizden isteğimiz Okul Aile Birliğimizin banka hesap numarasına bağışta bulunmanızdır. Bağışlarınız banka hesabımızda şeffaf bir şekilde toplanmakta ve yasal usullere uygun olarak denetimlere açık bir şekilde şeffaf olarak harcanmaktadır." ifadelerine yer verildi.

Bağışların zorunluluk değil gönüllülük esasına göre yapıldığı hatırlatılan bildiride, velilerden elini taşın altına koyması istendi.

Ellerine ulaşan bildiriye inanamadıklarını belirten öğrenci velilerinden B.K, Halkın Sesi muhabirine yaptığı açıklamada, ""Dün elimize okuldan bir bildiri mektubu göndermişler. Açıp okuduğumda gözlerime inanamadım. Bunlar iyice kafayı sıyırmış dedim. Tamam faaliyet gösteren okulun ihtiyacı olur ve bağış istenir de, aylardır kapalı olan ve hiç öğrencinin gitmediği boş okul için öğrenci başına aidat istemek nedir Allah aşkına? Bu nasıl mantıktır? Bu karardan umarım vazgeçilir." dedi.

Milli Eğitim Müdürlüğü'nün, Okul Aile Birliği'nin velilerden istediği aidat iddiasına nasıl tepki vereceği merak ediliyor.

(Haber: Abdullah Karabacak)


 

 

 

 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Muhammed Aslan 2 ay önce

Okulumuz öğrencileri meslek lisesi olduğu İçin 28 eylülden beri 9 .10 .11 .12 . sınıflar olarak açılmış ve kapatma kararına kadar okula devam etmişlerdir ve geçen sene de gönüllük esasına dayalı olarak bir dönemlik 60 TL istenilmiştir bu tarz haberlerle amaçlanan okullara zarar vermektir pandemi nedeni ile okulların sınıf sınıf tuvalet vs hijyeni için ihtiyaçlar artmıştır salgın ortamında eğitim değil asılsız ihbarların yapılması doğru değildir (Veli )

Misafir Avatar
öğrenci velisi 2 ay önce

Doğru bana mesaj gönderdiler.çocuk sadece bir hafta sadece sınavlara gitti günde 2 saatliğine.arkasında mesaj gönderdiler

Misafir Avatar
Zeynep 2 ay önce

Konuyu derinlemesine araştırmadan haber yapmak hiç hoş olmamış. Ülkenin içinde bulunduğu durum nedeniyle okulların hiç bir ödeneği bulunmamaktadır. Okul aile birliği bağışları her okulda toplanmaktadır.

Misafir Avatar
Ufuk 2 ay önce

Allah aşkına ne abarttınız. 7.kasım da alınan karar eline bugün geçmiş. Orada okulun ne kabahati var. Okulların kapanacağı tarihi okul aile birliği ne bilsin. Ne meraklısınız hemen çamur atmaya.

Misafir Avatar
Halil İsmail çelik 2 ay önce

Okul aile birliği toplantısı normalleşme sürecinde yapılmıştır. Normalleşme sürecinde okulların devam edeceğine istinaden gönüllülük esasına göre ilk dönem 75 2. Dönem 75 TL imkanı olanın eğitimi desteklemek için yapılan bir bağıştır. Toplantıya gelmeyen velilerimizin bu yazı eline yeni geçmiş olmalı ki şu an okullar kapı iken bağış yapılması isteniyormuş gibi bir durum yaşanmış ve yanlış anlaşılmalar sebep olmuştur. Okul aile birliği toplantısından çok daha sonra online eğitime geçiş kararı alındığı için yapılacak olan bağışın sanki bugün alınan bir kararmış gibi yansıtılmıştır. Oysa ki bütün okulların okul aile birliği toplantıları okullar kapanmadan önce yapılmıştır ve kararlar da o toplantılarda alınmıştır. Umarım bu bilgilendirme yanlış anlaşılmaların önüne geçer.

banner228

EĞİTİMDE ÖĞRENCİLERİN YAPTIĞI YANLIŞLAR

Haberi Oku