Eğitim:
Öğrencilerden mektup

KOZLU ANADOLU LİSESİ ÖĞRENCİLERİNDEN

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNE AÇIK MEKTUP

 

Okurlarımızdan gelen mektup ve maillere yer veriyoruz. Bu da onlardan biri…

Kozlu Anadolu Lisesi Öğrencileri yazmışlar ve durumlarına dikkat çekmişler…

Aynen yayınlıyoruz:

“Merhabalar,

Biz uzun süredir ilimizdeki okullar arasındaki eşitsiz rekabetten şikayetçi bir grup öğrenciyiz. Biz öğrenciler, yıllardır geleceğimiz için çalışmakta; bu ülke için bir gelecek olmak isteyen gençleriz.

Ancak ilimizdeki okullarda yaşanan eşitsizlikler bizi olumsuz etkiliyor.

Bildiğiniz gibi, üniversite sınavı iki bölümden oluşuyor. TYT ve AYT. Bu bölümler dışında diploma puanına da bakılıyor. Yani okul-yazılı notlarımız.

Zonguldak ilindeki diğer okullarda okuyan öğrenci arkadaşlarımızla konuştuğumuzda dönem not ortalamalarının çok yüksek olduğunu görüyoruz. Yazılı notlarımız benzer olsa da, birçok öğrenci arkadaşımızın dönem sonu ortalaması okulumuzdaki öğrencilerden yüksek. Bunun sebebi, seçmeli dersler ve sınavda olmayan bazı dersler (Beden Eğitimi ve Spor, Almanca, Resim/Müzik).

 

Biz de, Zonguldak Fen Lisesi, Zonguldak Atatürk Anadolu Lisesi, Zonguldak İMKB Anadolu Lisesi, Zonguldak Çelikel Lisesi ve Zonguldak Erdemir Anadolu Lisesi’nde okuyan arkadaşlarımızın seçmeli derslerini sorduk. Gelen cevaplar: “Seçmeli Astronomi ve Uzay Bilimi”, “Seçmeli Demokrasi ve İnsan Hakları”, “Seçmeli Proje Hazırlama”. Bu derslerin notlarını sorduğumuzda da şöyle bir cevap geldi: “100”, “100”, “100”.

Sonra; Beden Eğitimi, Görsel Sanatlar/Müzik, İkinci Yabancı Dil (Almanca) gibi TYT ve AYT’de soru bulunmayan ama ortalamaya etkisi Fizik, Kimya, Biyoloji dersleriyle aynı olan derslerinin notlarını sorduk. Yine aynı cevap, “100”.

 

Bu arkadaşlarımızın seçmeli dersleri ve Beden Eğitimi gibi derslerinin tamamının notu 100’ken, sınav olmazken ya da sınavın cevapları önceden verilirken; biz Kozlu Anadolu Lisesi öğrencileri Beden Eğitiminden sınav olup 60-70, Müzik’ten sınav olup yine benzer düşük notlar alıyoruz. Seçmeli dersimiz ise Seçmeli Matematik Tarihi ve Uygulamaları. Bu dersten Matematik sınavı olup ortalamamızı düşürüyoruz. Onlar ise Proje Hazırlama adı verilen ama işlenmeyen bir dersten direkt olarak 100 alıyorlar. Bu notları önemsiyoruz, çünkü bunlar bizim üniversite tercihlerimize etki edecek!

 

Diğer okullardaki arkadaşlarımız Müzik’ten, Beden Eğitimi’nden sınav olmazken biz oluyoruz! Neden? Neden böyle bir eşitsizlik var? Kozlu Anadolu Lisesi öğrencileri amiyane tabiriyle “Üvey evlat” mı?

 

Ayrıca, Zonguldak Fen Lisesi ve Zonguldak Atatürk Anadolu Lisesi’nde okuyan arkadaşlarımızın Edebiyat ve Matematik derslerinden bir dönemde sadece iki (2) yazılı olduğunu öğrendik. Biz ise bir dönemde üç (3) tane oluyoruz. Bunu söylediğimizde bize, “Siz konuları nasıl yetiştiriyorsunuz, olur mu öyle şey?” diyorlar. Biz Matematik dersinden bir dönemde beş sınav oluyoruz Seçmeli Matematik’i de dahil ettiğimizde.

 

Sonuç olarak biz, hiçbir öğrenciye ayrımcılık ya da bir okulun bir okula üstünlüğünü istemiyoruz. Hepimiz aynı gemideyiz. Hepimiz bir güzel bir gelecek için mücadele ediyoruz. Uzun süredir yaşadığımız bu eşitsizliğe karşı bir çaremiz kalmadı. Özel okullardan hiç bahsetmeye gerek yok. Onların diploma notlarının zaten çok yüksek olduğu biliniyor. Ama devlet okullarında bile bu eşitsizlik var…

Herkese karşı adil davranılsın. Bunu diliyoruz…”

 

 

 

 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

Kapalı okula aidat istemişler!

Haberi Oku