ÖĞRENCİLERİN BİZLERDEN BEKLENTİLERİ NELERDİR ?

Eğitim 03.07.2020, 00:46 03.07.2020, 00:50
8245
ÖĞRENCİLERİN BİZLERDEN BEKLENTİLERİ NELERDİR ?

     Bugün sizlere öğrencilerin bizlerden beklentileri ile ilgili  düşüncelerimi paylaşacağım. Konu çok geniş,kısaca değinmeye çalışacağım.

    
     Konuyu iki yönden değerlendirmek gerekiyor:


    1-Anne ve babalarından beklentileri.


    2-Öğretmenlerinden beklentileri. 1- Anne ve babalar açısından. Çocuklarımızdan çok şey istiyoruz. Gerçekleştiremediğimiz hayallerimizi onların gerçekleştirmesini istiyoruz. Veliler olarak bastıkça basıyoruz, sıktıkça sıkıyoruz ve habire çalış çalış diyoruz. Peki anne ve baba olarak çocuklarımızın bizden ne istediklerini biliyor muyuz?

        Birkaç tanesine değineyim. Onu yumuşak ve güzel sözlerle motive etmemizi isterler. Çalışma ortamının düzgün olmasını isterler. Ona şefkat, sevgi ve düşüncelerine saygı göstermemizi beklerler. Onu diğer yaşıtlarıyla  kıyaslamamamızı, ona güzel davranışlar edindirmemizi, TV bilgisayar ve cep telefonundan ayrılıp biraz da kendisiyle vakit geçirilmesini isterler. Evde sabahtan akşama kadar, akşamdan sabaha kadar ders çalış denilmesinden rahatsız olduğunu da korkudan bir türlü söyleyemediğini biliyor muydunuz?

      
        Çocuklarınız sizlerin hayallerinizi değil kendi hayallerini gerçekleştirebilmesi için ona fırsat ve zaman tanınmasını isterler. Kendilerinin de gezme ve eğlenme haklarının olduğunu bilir ve bunun ara sıra kullanmak isterler . Bu zamanın çocukları geçmişin çocuklarına hiçbir zaman benzemez. Hele hele onları kendi küçüklüğümüzde ve başarılarınızla kıyaslanması hiç istemezler. Anne ve babanın kendilerine şefkatli davranmasını isterler. Televizyondan vakit buldukça çocuklara vakit ayrılmasını istemezler . Reklam arası bir sevgi,reklam arası yemek vb gibi hayatı reklam arasına sıkışmış bir insan olmayı istemiyorlardır.


        2-Öğretmenler açısından. Öğretmenler mükemmeliyetçi insanlardır. Öğrencilerinin başarıları veya seviyeleri ile hiçbir zaman yetinmezler. Öğrencilerinin her yönüyle örnek olmasını isterler. Ama şunu da unutmayalım ki bizim mükemmel öğrenciler yetiştirmek için elimizdeki imkânları daha verimli kullanmamızın da yararı olacaktır.

       
        Tabii ki öğrencilerin de öğretmenlerinden beklentileri olacaktır. Bu onların en doğal haklarıdır. Onlar da öğretmenlerinin mükemmel olmasını isterler, davranışlarıyla her zaman ve her yerde kendilerine örnek olunmasını, şefkatli, merhametli, sevgi dolu ve adaletli davranmalarını beklerler.

       
        Bunun yanında ders konularına ve bilgilere hakim bir öğretmen isterler. Kendilerinin anlayabilecekleri şekilde dersin işlenmesini,farklı öğretim yöntemlerinden de yararlanılmasını istiyorlar. Ayrıca öğretmenin esprili olmasını da istiyorlar. Ders işlerken bu esprilerden de faydalanmasını bekliyorlar.

       
        Sonuç olarak; etrafimizdaki tanıdıklarımıza veya çocuklarımıza soralım benzeri beklentileri söyleyeceklerdir. Öğrencilerimizden ve çocuklarımızdan beklentilerimiz olduğu gibi onların da bizlerden beklentilerinin olabileceğini unutmamalıyız. Çocuk da olsalar onların da duygularının olduğunu,onlara değer vermemiz gerektiğini unutmamalıyız. Tek taraflı düşünmemeli onları da  düşünmeliyiz. Onlara ayıracağımız zamanın,vereceğimiz değerin ileride ulaşacakları hedeflere çabuk ulaşmalarında olumlu etki yapacağını unutmamak gerekir.


       Mehmet Hatip Denek

Yorumlar (1)
Mustafa atdlanoğlu 12 ay önce
Çok yararlı
22
açık