ÖĞRETMEN KÜÇÜK DÜŞÜRÜLÜYOR

Eğitim 31.05.2020, 19:58 31.05.2020, 20:05
6033
ÖĞRETMEN KÜÇÜK DÜŞÜRÜLÜYOR

   Zonguldak Eğitim İş Şube Başkanı Metin Kahveci  yazılı bir basın açıklaması yaparak öğretmenlerin okul bahçelerindeki  Cuma namazlarında kolonya ve peçete tutmasının küçük düşürücü olduğunu söyledi.

Kahveci açıklamasına şöyle devam etti:

  "Krona virüs kapsamında  ülkemizde bir çok önlemler alınmış ve bir çok vakalar yaşanmıştır. Elbette tedbiri elden bırakmamalı ve önlemlere devam etmek durumundayız. Bu kapsamda  camilerde Cuma namazı  3 aydan beri kılınamamıştır. 1 Haziran itibarıyla  yaşam normale dönmesiyle birlikte  doğal olarak  dinsel ibadet yerleri de konuşulmaya başlanmaktayız.  İçişleri Bakanlığı  valilere gönderdiği resmi yazı doğrultusunda Cuma namazlarının cami  bahçeleri dışında okul bahçelerinde kılınmasını istemiştir. Valiliklerde belirleyecekleri okul bahçelerinin temizlenmesini okul  idarelerine  vermektedir. Gerekli hijyen koşulların oluşturmasını istenmektedir .Minberin yerinin belirlenmesi birlikte erkek öğretmenlerin de gelen cemaate kolonya, mendil  (peçete) tutması  görevi verilmektedir.  Öğretmen dinsel ibadetlerde  yardımcı personel olarak kullanılamaz. Bu görevler MEB personeline verilemez.

    Diyanetin dünya personeli varken, bu görev   gerek  idarecilerimiz  olsun,  gerek öğretmenlere  neden veriliyor diye yetkililere soruyoruz?. Okullarımızın kuruluş amaçları belli olup  geçici  ibadet yerleri de olsa  bu kapsamda  kullanılması MEB yasalarına aykırıdır. Kaldı ki öğretmen ve idareciler dinsel ibadetlerde görevlendirilemez. Bizler eğitim çalışanlarının valilikler emrinde ‘’ joker’’ eleman gibi uzmanlık alanı dışında  resen görev verilmesi büyük hatadır. Eğitim İş olarak  bu  görev verilse  dahi kabul etmeyeceğiz. Hangi inanç olursa olsun öğretmenlerin dezenfektan, kolonya,ve peçete tutmak gibi mesleki saygınlık  ve itibarımızı zedeleyecek  davranışlara karşıyız. Zaten toplumda itibarı ve statüsü bitirilmiş olan öğretmenin daha da kötü duruma düşürülecek ve  toplumda dalga geçilmeye kadar gidilecektir.( Peçeteci, kolanyacı öğrt vb) .Öğretmeni her kurum tarafından ezen,küçültülen, itibarı yok olan, şamar oğlanı durumuna düşürülmeyecektir. Eğitim İş olarak  bu tür görevlerin bütçesi MEB yakın olan Diyanet İşleri başkanlığı tarafından  yapılmasını söylemekteyiz. Bu yanlıştan bir an önce dönülmesini talep eder kamuoyuna saygılar sunuyoruz."(Haber merkezi)

Yorumlar (1)
Türk Eğitim senli 1 yıl önce
dayakçi başkan,öğrenci̇yi̇ dövmekten kaç kere para ve hapi̇s cezasi aldi,apartmanda bi̇r kadinin üzeri̇ne yürüdü ve küfür etti̇ği̇ i̇çi̇n beycuma cezaevi̇nde yatti,sorsan başkan,kayinvali̇desi̇ni̇n dai̇resi̇ni̇n üzeri̇ne konmaya çaliştiği i̇çi̇n basinda kaç defa haberleri̇ çikti,sendi̇ka parasini borsada değerlendi̇ren adam.şaka gi̇bi,olsa olsa zonguldakta olur
26
açık