Eğitim:
Öğretmenler Günü'nde işlerini geri istediler

7 Şubat’ta yayınlan OHAL KHK’siyle kamu görevinden ihraç edilen Eğitim Sen yöneticileri İsmet Akyol ile Gökhan Taner Günsan Öğretmeler Günü nedeniyle Çaycuma’da düzenlenen törende yakalarına, “Haksız ve hukuksuzca ihraç edilmemizin bugün 290. günü.  İşimi ekmeğimi geri istiyorum” yazılı kokart takarak göreve iadelerini istedi.

Çaycuma’da 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle Atatürk anıtında yapılan çelenk koyma töreni sessiz bir protestoya sahne oldu. 7 Şubat’ta yayınlan OHAL KHK’si ile  kamu görevinden ihraç edilen Eğitim Sen Zonguldak Şube Sekreteri İsmet Akyol ve Eğitim Sen Çaycuma Temsilcisi Gökhan Taner Günsan törene , “Haksız ve hukuksuzca ihraç edilmemizin bugün 290. günü.  İşimi, ekmeğimi geri istiyorum” yazılı KESK logolu kokartlarla katıldı. Adı bir süre önce bir skandala karıştığı yönündeki iddialarla basının gündemine gelen Çaycuma Milli Eğitim İlçe Müdürü Mehmet Özdemir’in anıta çelenk koyduğu törende vatandaşlar, Akyol ve Günsan’a büyük ilgi gösterdi.  

“İŞİMİZE GERİ DÖNECEĞİZ” 

Eğitim Sen Zonguldak Şube Sekreteri İsmet Akyol yaptığı açıklamada: "Hukuksuzca ihraç edilen ve açığa alınan tüm kamu emekçileri görevlerine iade edilerek hak kayıplarının karşılanmasını istiyoruz.  Çaycuma Milli Eğitim Müdürlüğünün mesnetsiz ihbarının ardından savcılık tarafından hakkımda takipsizlik kararı verilmesine rağmen görevime başlatılmadım.  Hiçbir yargılama yapılmadan, idari işlem yapılmadan KHK'lerle binlerce öğretmen ihraç edilmişken, atanamayan 438 bin öğretmen varken ve görevi başındaki öğretmenlerin onlarca  sorunu varken 24 Kasım’da 'öğretmenler bizim başımızın tacıdır' denilmesinin hiç bir anlamı yoktur.  OHAL ve KHK’ler tüm öğretmenlerin üzerine karabasan gibi çöktü. Öğretmenler, 'Acaba yarın başıma ne gelecek?" sorusuna mahkum edildi, işten atılma kaygısıyla çalışmaya ve yaşamaya mecbur bırakıldı. Hükümet çıkardığı bir KHK maddesiyle, yıllardır arzuladığı ama bir türlü yaşama geçiremediği sözleşmeli öğretmenlik uygulamasını OHAL uygulamasıyla  yaşama geçirdi. 15 Temmuz darbe girişiminden buyana atanan 38 bin sözleşmeli öğretmene, 'hükümet memuru' gibi hareket etmezlerse işten atılma yolu açıldı. Ayrıca hiçbir güvencesi olmadan çalışmak zorunda bırakılan; işten atılması müdürün iki dudağı arasına sıkışmış olan yaklaşık 100 bine yakın ücretli öğretmene görev verildi. Öğretmeni değersizleştiren, mesleğine küstüren bir eğitim politikası ve uygulamalarla eğitimi daha nitelikli hale getirmek mümkün değildir." dedi.

Eğitim Sen Çaycuma Temsilcisi Gökhan Taner Günsan ise, "Bilimsel, laik ve demokratik eğitimi savunan öğretmenler hedefe kondu.  Bize yapılan uygulamanın hiçbir hukuksal dayanağı yok. Bunu herkes biliyor.  Öğrencilerimiz, velilerimiz hep bizim yanımızda oldular. Biz, mücadelemizi meşru zeminde, her zaman sürdüreceğiz ve görevlerimize geri döneceğiz. Bize bu haksızlığı yapanların da gittiğini göreceğiz." dedi.

 

 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

İsmet Akyol: "Maaş değil, göreve iade...
Suçsuzluğu mahkemece ispat edilmesine rağmen görevine iade edilmeyen KHK Mağduru Öğretmenlerinden İsmet...

Haberi Oku