ÖRNEK İNSAN

Eğitim 22.04.2021, 12:30
532
ÖRNEK İNSAN

   Hayallerimizi hep örnek insanlar süsler. Kendimiz örnek olamazsak da etrafımızın örnek gösterilen insanlarla dolu olmasını isteriz.

   Peki, kimdir örnek insan? Örnek insan; kendi değerleri ile evrensel değerleri birleştirip güzel davranışlar sergileyendir. Toplumdaki küçük büyük herkese yaşantısıyla örnek olandır. Merhameti, şefkati, adaleti, saygısı ve sevgisi ile zirveleri yaşayan, yaşatandır.

  Yaşadıklarıyla toplumsal zirveleri hedefleyendir. Çevresine duyarlıdır. İnsanların derdi ile dertlenip çözüm bulmaya çalışandır. Üzerine düşen görev ve sorumluluklarını en kötü günlerde bile yerine getiren, getirmeye çalışandır. Aynı zamanda insanların sevinçleriyle sevinen, onlarla aynı duyguları yaşayan insandır.

   Örnek insan, rol model olduğunun, olacağının farkındadır. Bu sebeple yaptığı her işte, çalışmada, her anında davranışlarının nasıl iyi veya kötü olacağının farkındadır.

O, ona göre hareket eder. Onun kimsenin ikaz etmesine gereksinimi yoktur. O, sorumluluklarının bilincindedir.

   O, topluma karşı sorumludur. Her hareketliye herkese örnek olabilmenin, olmanın derdindedir. Ödüller, aferinler onun için önemli değildir. Onun için önemli olan toplumun düzgünlüğü ve kalitesine yapabileceği katkılarının neresinde olduğudur. O, okulda örnek bir öğrenci, örnek bir eğitimcidir. O hastanede örnek bir doktor, örnek bir hemşire, örnek bir hasta bakıcıdır. Kısacası yaşantımızın her tarafındaki meslekleriyle örnektirler.

    Eğer, eğitimimizle örnek insanlar yetiştirirsek, yetişen insanlarımız da yeni örnek insanlar yetiştireceklerdir. Bu da domino etkisiyle ÖRNEK BİR TOPLUMUN oluşmasına sebep olacaktır. Sıkıntılarını yaşadığımız sorunlarımızın çözümü de bence buradadır...

Mehmet Hatip Denek

Yorumlar (1)
Hiloşş 5 ay önce
Çok etkili olmuş
24
az bulutlu