PANDEMİDE OKULLAR AÇILIR MI? AÇILMAZ MI?

Eğitim 23.07.2020, 16:08 23.07.2020, 16:10
5897
PANDEMİDE OKULLAR AÇILIR MI? AÇILMAZ MI?

     Değerli Veliler!

     Bu değerlendirmemde okullar açıldığında ya da açılamadığında önümüze çıkacak sorunlara çözüm olabilecek tavsiyelerde bulunacağım.

     Milli Eğitim Bakanlığının açıklamış olduğu karara göre okullar 31 Ağustos 2020 pazartesi günü eğitim ve öğretime başlayacaktır. Yapılan açıklamalara bakarsak,bakanlığımız açmakta kararlı görünüyor. Şartlar çok sıkıntılı olacağını gösteriyor.

Bu şartlarda değil bizler. Dünyadaki tüm ülkeler bu  sıkıntılarla uğraşıyor. Çünkü karşımızda bilmediğimiz,önüne geçemediğimiz bir salgın var dolayısıyla nasıl bir tedbir alınacağı bilinemiyor? Ancak buna çeşitli planlarla, hazırlıklarla çözüm bulmaya çalışıyoruz. A planı, B planı, C planı şeklinde planlamalar yapıyoruz.

     Bakanlık karma eğitim ve diğer eğitim modelleri üzerinde çalışıyor. Karma eğitim dediğimiz; hem okulda hem de EBA ile uzaktan eğitim akla geliyor. İkisinin beraber kullanılmasıdır. Okuldaki eğitimde öğrenciler gruplara ayrılacak, farklı günlerde okullara geleceklerdir. Evde kaldıkları günlerde ise EBA ile çalışma yapacaklardır. Okullar açılırsa; hijyen, maske ve sosyal mesafe nasıl ayarlanacak? Ateş ölçümleri yapılacak mı?  Çocukların maskeleri ile kim uğraşacak? Diğer eksiklerini nasıl tamamlayacağız? Sosyal mesafe teneffüslerde nasıl ayarlanacak? WC'lerde hijyen nasıl sağlanacak? Tedbirlerden dolayı dersler düzgün işlenebilecek mi? Veliler çocukları okula getirirken nasıl getirecekler? Kalabalık ortamlardan geçerek nasıl okula ulaştıracaklar? Öğrenci servisleri nasıl tedbir alacak? Kaç tane öğrenci alacaklar? Gibi sorular uzadıkça uzuyor böylece...

    Benim burada birkaç  tavsiyem olacak. Bizim yapacağımız şey okullar hiç açılmayacakmış gibi hazırlıklı olmamız kendi çocuğumuzun eğitimi ile kafa yormamız onlara çözüm bulmamız öncelikli görevimiz. Çünkü dünya devletlerinin çözüm bulamadığı bir ortamda bizlerin de çözüm bulması zor olacaktır. Çocuklarımızın sınıf konularını göz önünde bulundurarak sanki öğretmeni sizmişsiniz gibi ona kaynak kitapları ayarlamalı internetten  destek videoları, slaytlar, power point sunumlar vb ayarlayarak onunla birebir ilgilenmeliyiz. Maddi imkanlarımızı gözden geçirerek özel dersleri veya etüt merkezlerini vb. değerlendirmeliyiz. Özellikle ortaokul son sınıf ve lise son sınıf öğrencileri için telafisi zor olacak sorunların oluşumuna engel olmamız zorunludur. Amacımız eğitimdeki kayıplarımızı en aza indirmektir. Plânlı çalışan anne ve babalar çocuklarını eğitim zayiatı olmaktan kurtaracaklardır.

     Netice itibariyle bakanlık ne yaparsa yapsın önemli ama onun dışında bizim ne yapacağımız da çok önem taşıyor. Hijyen konusunda çocuklarımıza gerekli tavsiyeleri vermeli ve eğitime duyarlılığımızı artırmalıyız. Gerekli olanaklarımızı kullanmaktan kaçınmamalıyız. Parayı pulu kaybetsek de sonra yine kazanabiliriz. Ancak eğitimdeki  kayıpları telafi etmemiz çok zor olacaktır. Şimdiden yapacağınız çalışmalarda başarılar diliyorum.   Mehmet Hatip Denek

Yorumlar (0)
20
açık