Eğitim:
SINAV MARATONU, LİSE VE ÜNİVERSİTE TERCİHLERİ

     Değerli Anneler Ve Babalar,

     Çocuklarımızın hayatlarındaki dönüm noktalarından olan LGS, AYT ve TYT sınavları yapıldı. Sıra lise ve üniversite tercihlerine geldi. İzninizle bununla ilgili birkaç açıklamada bulunmak istiyorum.

    Eğitimin önündeki sorunlardan bir tanesi de velilerin çocuklarının seçecekleri liselere ve üniversite bölümlerine karışmalarıdır. Biz daha çocuğumuz birkaç kelime konuşurken doktor,avukat,polis,subay vb. olacağına karar verip üzerine bir de mühür basıyoruz.

     Çocuklarımızın gelecekteki başarılarının ve psikolojilerinin ne olacağını merak etmiyoruz bile...Bu hataları maalesef herkes yapıyor.  Çocuklarının sayısalcı mı? Eşit ağırlıkçı mı? Yoksa sözelci mi? Olduklarını bilmeden sayısalcıdan hukuk,sözelciden tıbbı  kazanmalarını bekliyoruz. Bu olacak şey değil?  Yanlış istemlerde bulunuyoruz. Çocuklarımızın tercihlerinden tutun gidecekleri şehirleri bile biz seçiyoruz ve çocuk bunları kazanınca da biz yazdırdık diye övünüyoruz. Bu çocuklar kimin için okuyorlar? kimin hayallerinin gerçekleştiriyorlar? Çocuklarımız kendi hayallerini mi yoksa sizlerin hayallerinizi mi gerçekleştirecekler önce buna bir karar vermemiz gerekiyor.

  LGS sınavından sonra gidecekleri liseleri bile zorluyoruz. Fen lisesinden başka bir lise görmüyor gözümüz ve çocuğu bu şekilde sıkıyoruz ki İlla bu liseyi kazansın diye...

     Çocuğun başarısı olsa en güzel liseyi kazanacak zaten burada önemli olan çocuğumuzun gittiği okulda başarılı bir öğrenci olmasıdır. Etrafımızdaki bütün  liseleri fen lisesi yapsak yine de çocuklar arasında puan farkları, okul farkları oluşacaktır. Çünkü her çocuğun kendine özgü bir çalışması, bir mantığı,bir becerisi vardır.

    Çocuklarımızı iyi tanımalı ve ona göre isteklerde bulunmalıyız. Onları zorlamayla değil seviyelerine göre tercih yapmaları için destek olmamız gerekmektedir. Unutmayalım ki bize her meslek lazımdır. Seçtikleri meslekte en iyi olmayı hedeflemeleri daha uygun olacaktır. Aynı şey lise tercihleri için de gereklidir. O okulu kazanamadın,bunu kazandın gibi söylemlere girmeye, tartışmaya gerek yoktur.

    Kısacası çocuklarımızın geleceğini oluşturmaya çalışırken, onların isteklerini de göz önünde bulundurmamız en güzel planlama olacaktır.

 

   Mehmet Hatip Denek

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
, 2 ay önce

Sizin sayenizde güzel tercih yaptığımı umuyorum????????????????

Misafir Avatar
. 2 ay önce

Çok yararlı ????????????????????????

banner228

EBA TV'ye erişimde sıkıntı! Bakan Selçuk'tan...

Haberi Oku