Z KUŞAĞI

Eğitim 29.10.2020, 12:44 29.10.2020, 12:49
7792
Z KUŞAĞI

    Kuşaklardan söz açılmışken günümüzün popüler kuşağından bahsetmemek olmazdı: Z kuşağı…  Kuşakları X,Y, Z şeklinde sıralamış bilim insanları... Bir eğitimci olarak Y ve Z kuşaklarının yetişmelerinde katkım oldu ve halen de katkıya devam etmekteyim.  X kuşağı orta yaşlı kesimi, Y kuşağı 90'lı yıllardan sonra doğanları, Z kuşağı ise 2000 yılından sonra doğan insanları kapsıyor denilmektedir. Z kuşağına sahip insanlar bilgisayarı ve diğer teknolojileri en güzel şekilde bilen ve teknolojiyi rantabl kullanan bir kuşak...

    Özellikle Z kuşağı için teknoloji bir lüks ya da tutku değil, doğal yaşamın getirdiği bir standarttır sadece. Nasıl bazı kuşaklar için televizyon ya da telefon bir lüks değil aksine olmadığı zamanları hayal edemediğimiz zorunluluklar ise Z kuşağı için de dokunmatik ekranlar, internet üzerinden iletişim vs böyledir.

     Z kuşağı, Y kuşağına göre daha bireysel hareket eden bir kuşak olacak ama onlar için asıl zor olan rekabet koşullarıdır.

X ve Y kuşağındaki rekabet ortamı yerini akıl almaz boş bir meydana  bıraktı. Z kuşağı çocuklarının hepsi birbirinden donanımlı olduğu için bu şartlar içerisinde öne geçebilmek her zamankinden daha zor olacak gibi görünüyor. Bu noktada onları kurtaracak olan ise özgüvenleridir. Diğer kuşaklara göre çok daha yüksek özgüvenleri olduğu için çok çabuk yıkılmayacaklardır. Zorluklarla mücadele etmede çok başarılı olmasalar da hem özgüvenleri hem de ailelerinin korumacı yapıları sayesinde alternatif çözümler bulabileceklerdir. Hedeflerini Y kuşağına göre çok daha bilinçli bir şekilde seçeceklerine ve bu doğrultuda ilerleyeceklerine inanıyorum.

      Bol X,Y,Z'li bir yazı oldu. Sanki matematik dersi işlenmiş gibi oldu. Ama kusuruma bakmayınız. Sanırım bir nebze de olsa faydalı olacağına inanıyorum. Önemli olan kuşakların birbirini anlaması, sevgi ve saygı çerçevesinde hareket etmesi,topluma güzel bir katkı yapmasıdır. Asıl önemli olan kazanma kuşağında olan kuşağın kazanacağıdır...


     Mehmet Hatip Denek

 

Yorumlar (2)
. 8 ay önce
Çokk yararlı olmuş ❤️
Yaren 8 ay önce
Çok iyi
22
açık