Etibank’a bağlı kuruluş olan Ereğli Kömürleri İşletmesi (EKİ)Bandosundan, Ertan Güney’in Deniz Kulübü yıllarına,yıllar önce uzanmıştı anılar…
 
       Messenger’dan bana ulaşan ilk mesajda;
 
“Sevgili arkadaşımız Ertan Güney’i rahmet ve sevgiyle anıyorum öncelikle…”
“Sayın Ekrem Murat Zaman, E.K.İ Bandosu ile çalışmanızı internetten öğrendim. Hem çok şaşırdım, hem de duygulandım” yazıyordu.


Çocukluk yıllarında çekilmiş bir fotoğrafı da göndererek; “Fotoğraftakısa boylu olan ben Ahmet Gülle. Yanımda Cengiz arkadaşım” bilgisini veriyordu.
 
                                                                    

Ahmet Gülle                                                                  Bando yıllarında Ahmet Gülle ve arkadaşı Cengiz…
 


Sözlerine şöyle devam etti Ahmet Gülle; “Rahmetli Ertan Güney’le aynı zamanda birlikte idik. Şu anda Devrek Bando Şefi Süreyya Akkaş'la da görüştüm” diyordu mesajında…
Bu mesajlaşmazdan sonra telefonla da görüştük birkaç kez Ahmet abiyle…


Ahmet Gülle abimizden yandaki fotoğraf geldi sonra
“EKİ BANDOSU,  Zonguldak E.K.İ BANDOSU ŞEF SAMİ ARIĞ.Ahmet Gülle Sağbaş'ta. Bir merasim anı” yazıyordu fotoğrafla ilgili...
Değerli büyüğüm Ahmet Gülle, bu yazışmaların ardından facebook arkadaşım oldu. Birkaç kez de telefonla görüştük.


“Süreyya Akkaş'ı tanıyorsun zaten” dedi..Rahmetli Ertan Güney, Devrek Bando Şefi Süreyya Akkaş ve bandoda görev almış diğer arkadaşları üzerine konuştuk uzun uzun kendisiyle..
 

                               
                      Ahmet Gülle, Eki Bandosundan irtibatı devam eden arkadaşlarını Zonguldak’ta bir araya getirmeyi çok arzuluyordu.                             
 
” EKİ Bandosu - Bir Caz Gecesi” idiyse de düşünüz, olmadı. Olmamasının nedeni biz değildik. Birçok konuda olduğu gibi yine Zonguldak’tı…                                                                  
Ne yazık ki, girişimlerden sonuç alınamadı.                                                           
 
Bandodan yetişen arkadaşlarının içinde, sevgiyle söz ettiği çok ünlü müzisyenler de vardı.                                                
 
                                                                                           
Sonra Ahmet Gülle sıraladı onların fotoğraflarını, çalışmalarını ve anıları; “Şener Özkan; önemli orkestralarda görev yaptı. Kanat Gür ve Vasfi Uçaroğlu ile TRT’de 1961-1962 müzik yaptı.”
 
 
 
                                                                                   

                                                                                     
                                                                                                                       Şener Özkan
                                                                                                                         
Sonra Emin Aydın’ı anlattı; “Eki bandosunun yetiştirdiği önemli müzisyenlerden bir diğeri de Emin Aydın.Çalıştığı isimler Ferdi Özbeğen, Ajda Pekkan, Ayten Alpman.”


 
                                                                                                        
 
                                    
        Bu
 iki başarılı müzisyenin EKİ Bandosundaki fotoğraflarını da göndereyim sana.”
Zonguldak’ta kalite müzisyenlerin varoluş nedeni, her konuda olduğu gibi, 1940 sonrasının dev kuruluşu Ereğli Kömürleri İşletmesi (EKİ) ve EKİ sosyal etkinlikleriydi.”


                   


        GELİN EKİ BANDOSUNU Ertan Güney’den dinleyelim.
“1953 yılında EKİ’ye işbaşı yaptım” diyen Ertan Güney, sağlığında kendisiyle yaptığım söyleşide, oyılların EKİ’ sini şöyle anlatmıştı:“50 ‘li yıllarında EKİ’ninbandoları vardı. EKİ’ ye parası, ekonoması, bandosu ve kömür alayı olması nedeniyle ‘Zonguldak Cumhuriyeti’ yakıştırması da yapılmıştı. Zonguldak ve çevresinde yaşayanlar için ‘şirket’ her şeydi.”
“Zonguldak’ın oluşumu da, insanların buraya geliş nedeni de kömür, yani bu şirket” diyen Ertan Güney; “EKİ bandosu hocasının Sami ARIĞ”olduğunu söylemişti.
EKİ’nin bandoları hakkında şu bilgileri verdi:“1954’te bando kursuna katıldım. 6ay nota dersi gördüm.Bando elemanları prova ve merasimlerde bando da görev yaparlar,diğer günler kendiişlerinde çalışırlardı.Bayramlarda bando elemanlarına bayram yevmiyesi verilirdi.Bayram dışında diğer etkinliklerde de pirim verilirdi.Her müessesenin merasim bölüğü ve bandosu vardı. Merkezde EKİ Bandosu görev yaparken, Kozlu’da da Kömüriş Bandosu bulunuyordu. Bu bandolar 1960’lı yılların sonuna kadar ‘bölge bandosu’ olarak görev yaptı.”
Ertan Güney Bandonun etkinliklerini şöyle anlatıyor: “Belirli günlerde,yani provalarda sabahtan öğleye kadar bandoda çalışıyorduk. Öğleden sonra herkes kendi işine giderdi.40 kişilik bando teşkil edildi. Bu dönemde müesseseye girmiş tiyatrocular vardı. İsim söyleyemem. Bu tiyatrocular bölge sinemalarında işçiye tiyatro oyunu yaparlardı. Bizde bu sinemalarda konser verirdik..Bize gittiğimiz yerde yemek verirlerdi.
“Atölyelerde çırak olarak çalışırken bandodaki görevimizi de sürdürüyorduk. Bandodaki görevimiz devam ederken ilk orkestramız olan Doğan Caz Orkestrasını 1957’de kurduk. TrompetSüreyya Akkaş, saksafon ve klarnet Ertan Güney, akordeon Erdoğan Taşdemir, bateri İsa Şener, alto saksafon Necdet Köse ve tenor saksafon Şener Özkan’danoluşan ve EKİ Bandosundan doğan DoğanCaz, Zonguldak’ın ilk orkestrasıydı.1950’lerde ve 60’larda şimdiki gibi tek bir orgla düğün yapılmazdı. Bizden önce Zonguldak’ta düğünlerde Çingen Hasan ya da Topal Zeki çalgı çaldırdı. Doğan Caz kurulduktan sonra biz düğün piyasasını ele geçirdik.”
Asker dönüşü, Zonguldak’ta yine EKİ Motor Garajında oto elektrikçisi olarak işe girer. Daha önce çaldıkları bando ise Zonguldak Belediye’sine devredilir. Artık bando ile ilişkileri kesilmiştir. Orkestralarda müzik yaşamını sürdürür Ertan Güney…
Sami Arığ hocayı ve Ertan Güney’i rahmetle Ahmet Gülle ve arkadaşları Süreyya Akkaş’ı, Emin Aydın’ı, Şener Özkan’ı ve EKİ BANDOSUNUN tüm başarılı insanlarını saygıyla anıyorum.
 


                                                         


 
 
 
 
 
 


 
 
  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner236