Ekonomi:
Alooo… Anlaşılamadı!..

TSO Başkanı Metin Demir, Enerji Bakanına bir dosya vererek TTK’nın tek kâr eden kuruluşu limanın özel sektöre devri ile TIR sahasında TSO için akaryakıt satış istasyonu istedi

 

Kamu Kurum ve kuruluşları ile Adalet ve Kalkınma Partisi Zonguldak İl Başkanlığını ziyareti için Zonguldak’a gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e kent sorunlarına ilişkin dosya takdim etti.

Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Demir, ayrıca Bakan Dönmez’den TTK’nın rödevans bedellerinde indirimde bulunulması, Zonguldak Liman İşletmeciliğinin özel sektöre devri ile ihraç malı taşıyan araçlara akaryakıt satışı için ZTSO’ya Zonguldak Limanından arsa kiralanması konularında ilgi ve yardımlarını istedi.

Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Demir’in, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e verdiği dosyada şu iki talep dikkat çekti:

Türkiye Taş Kömürü Kurumu Tarafından İşletilen Zonguldak Limanının İşletmeciliğinin Özel Sektöre Devri

 

“Zonguldak sosyal ve ekonomik gelişiminde önemli bir yer tutan limanın mevcut potansiyeli maalesef kullanılamamaktadır. Bu durumun ana sebebi, kamu işletme kültürünün hâkim olduğu alanda, liman faaliyetlerinin; mülk sahibi, işletmeci ve aynı zamanda hizmet alan tarafından yürütülüyor olmasıdır. Zonguldak limanı gerek liman imkânları gerekse gümrük giriş kapısı olarak benzer diğer limanların hizmet seviyesinde değildir.

Zonguldak limanı için liman işletmesinin özel teşebbüs tarafından yürütülmesini sağlayacak altyapının teşkil edilmesi en önemli öncelik olarak görünmektedir. Kamu özel sektör işbirliklerinin yaygınlaştığı günümüzde, liman özelleştirme kapsamına bile alınmadan, TTK tarafından kiralama modeliyle, hızlı bir geçiş sağlanarak limana işlerlik kazandırılabilir. Kiralık liman modeli dünyada yayın olarak kullanılan bir modeldir. Örnek olarak Rotterdam, Antwerp, New York ve Singapur limanları gösterilebilir. İşletme modelinde, mevcut altyapı işletmeciye kiralanmakta ve limanın işletilmesi için gerekli tüm bina, donanım, tevsi yatırımlar kiracı tarafından yapılmaktadır. Sabit yatırımlar tutarı karşılığında ek kira dönemi kiracıya sunulmakta, dönem sonunda tüm sabit altyapı kiralayana (Kamu ’ya) bırakılmaktadır.

Zonguldak Limanında İhraç Malı Taşıyan Araçlara Akaryakıt Satışı İçin TTK Tarafından Zonguldak Ticaret Ve Sanayi Odasına Yer Kiralanması         

Zonguldak’ın sosyal ve ekonomik gelişiminde önemli bir yer tutan limanın mevcut potansiyelini daha verimli kullanabilmek amacıyla ZTSO tarafından başlatılan çalışmalar kapsamında halen TTK işletmeciliğinde olan Limanda, ihraç Malı Taşıyan araçlara Akaryakıt satışı için yer kiralama talebinde bulunulmuştur. Gelinen süreçte durum liman işletmecisi TTK tarafından da incelenmiş olup, kurum kiralama modeline olumlu Yönetim Kurulu Kararı Başbakanlık onayı alınmak üzere 55496770-756.02-E.70034 sayılı yazı ile Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığına bildirmiştir. Konu ile ilgili işlemlerin hızlandırılması ihtiyaç vardır. “

TSO başkanının bu taleplerine Enerji bakanının ne cevap vereceği ise kamuoyunca merak ediliyor.

 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

“İkinci el satışında 13 Ağustos son”

Haberi Oku