Ekonomi:
Filyos Projesi peşkeş mi çekiliyor?

ZONSİAD’ın canlı yayına katılan AKP Zonguldak Milletvekili Hamdi Uçar’ın, Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı’nın Filyos Limanı hakkındaki sorusuna, “Bu konuyla ilgili bakanlığımız biraz mahrem bir ortamda çalışmalarını yapıyor. Neden gizli saklı yapılıyor diyebilirler. Çünkü yatırımcılar gelecek. Yatırımcıların faaliyet alanlarıyla ilgili bir takım çalışmalar var. Bu çalışmaları sonuçlandırmadan, neticelendirmeden kamuoyu ile paylaşmanın doğru olmadığını düşünüyoruz” yanıtını vermesi, kamuoyunda, “Filyos’u birilerine peşkeş çekiyorlar” yorumlarının yapılmasına neden oldu.

 

Zonguldak Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ZONSİAD) Youtube üzerinden yaptığı canlı yayınlarla bölge sorunlarını tartıştığı programa AKP Zonguldak Milletvekili Hamdi Uçar da konuk oldu. Gülbahar Merdivan’ın moderatörlüğünü üstlendiği yayında gelen sorulara da yanıt veren Uçar, bir buçuk saatlik programda neredeyse tüm soruları laf kalabalığı yaparak geçiştirdi. TTK’nin tarihsel süreçteki üretim-işçi verileri ve üretim alanlarıyla ilgili yanlış bilgiler de veren Uçar, kentin geri kalmasının nedenini CHP’li geçmiş yerel yönetimlerle, bu kentte yaşayıp da daha sonra çeşitli nedenlerle ayrılan kişilerin lobi faaliyeti yapmamasına bağladı. AKP 18 yıldır iktidarda, kendisi de bu süreçte, ilçe-il başkanı ve milletvekili olarak hep sorumlu yerlerde değilmiş gibi konuşan Uçar, termik santralleri çevreyi artık kirletmediğini de iddia etti.

 

KANTARCI: “FİLYOS LİMANINA NE GELECEK, NE GİDECEK?”

Canlı yayına yazılı mesajlarla katılan Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Perşembe kavşağında, Filyos Irmağı üzerinde yapımına başlanan köprü için hükümete, Ahmet Çolakoğlu ve Uçar’a teşekkür ettikten sonra, “Türkiye’nin 3. büyük limanı, gerçekten çok büyük bir mühendislik eseri. Ekonomi için çok büyük bir araç. Sayın vekilimiz yılsonunda bitecek limandan buraya ne geleceği, buradan nereye ne gönderileceği hakkında net bilgisi var mı?” sorusunu yöneltti.  Yapılacak köprünün elzem projelerden bir tanesi olduğunu ve Ahmet Çolkaoğlu’nun çok büyük gayretleriyle gündeme geldiğini söyleyen Uçar, kısa sürede tamamlanarak Çaycumalıların hizmetine sunulacağını söyledi.

 

UÇAR: “BAKANLIĞIMIZ MAHREM BİR ORTAMDA ÇALIŞMA YAPIYOR”

Uçar, Başkan Kantarcı’nın liman konusundaki sorusunaysa “Burada yapılacak işler ve yatırımcı firmaların kimler olacağı konusunda bakanlığımız tarafından gerekli çalışmalar yapılıyor. Herkesin şunu bilmesini istiyoruz ki, Çaycuma’yı ve bölgeyi kirletecek, kirliliğe yol açacak projeler olmayacaktır. Bunu herkesin bilmesini istiyoruz. Burada amacımız bizim yaşanmış bir süreç var geçmişte, siz de biraz önce ifade ettiniz, Zonguldak yıllardır kömür şehri olması münasebetiyle, coğrafi anlamda da zehir soludu. Bunu solutturma gibi bir lükse sahip değiliz. Bundan sonra o bölgelerde yapılacak projelerin son teknoloji ile yapılması gerektiği düşüncesi içindeyiz. Buna Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız zaten çok hassasiyet gösteriyor, önem gösteriyor. Burada yapılacak projeler çok önemli projeler. Bu konuyla ilgili bakanlığımız biraz mahrem bir ortamda çalışmalarını yapıyor” dedi. 

 

UÇAR: “YATIRIMCILARIN FAALİYET ALANLARIYLA İLGİLİ ÇALIŞMALAR SONUÇLANMADAN KAMUOYU İLE PAYLAŞMAYACAĞIZ”

Bakanlığın neden böyle çalıştığı konusuna kendince açıklamalar getiren Uçar, projenin adres teslim olarak birilerine hazırlandığını akla getiren cümleler kurdu. Uçar, “Neden mahrem bir ortamda yapılıyor derseniz, neden gizli saklı yapılıyor, belki diyebilirler. Çünkü yatırımcılar gelecek. Yatırımcıların faaliyet alanlarıyla ilgili bir takım çalışmalar var. Bu çalışmaları sonuçlandırmadan, neticelendirmeden kamuoyu ile paylaşmanın çok doğru olmadığını inanıyoruz. Sizin yapmış olduğunuz projeye birisi olumsuz yönden bakar. Süreç belki askıya alınma gibi bir sıkıntıya girilebilir. Onun için daha gerçekçi, daha makul süreç içerisinde bunlar bittikten sonra kamuoyu ile paylaşılacak tabii ki” şeklinde ifadelerle bu konudaki sözlerini tamamladı.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
numero 1 ay önce

peşkeş çekmek yerine köye istinad duvarı çektirse daha çok para gömerdi:)

banner228

Dev fabrikada Genel Müdür istifa etti

Haberi Oku