Ekonomi:
KİLİMLİ'DE NELER OLUYOR

300 Kişilik öğrenci yurdunda haksız rekabet..!

KİLİMLİ’DE NELER OLUYOR

 

Zonguldak’ta 300 öğrenci kapasiteli yurt inşaatı ihalesinden pis kokular geliyor. Önce Üzülmez’e yapılması planlanan yurt inşaatı Kilimli’ye kaydırılarak halen kontratları devam eden sanayi bölgesinde yapılacağının açıklanması tepkilere neden oldu.

Kilimli’de halen dolu olan ve kontratları devam eden iş yerlerini Kaymakam Nevzat Taşdan ve Kilimli Belediye Başkanı Kamil Altun’un hiçbir yasal işlem yapmadan yıkma kararı aldığı ve uygulayacağını öğrenen sanayi esnafları olaya tepki göstererek, “Hukuk devletinde, Hukuku savunması gerekenler hukuksuzluk yapıyorlar” dediler.

İHALEYE YASAKLI FİRMALAR GİRMİŞ

8 Haziran’da yapılan ihaleye Recep Beytekin-Mesa inşaat ile Bil-Gül- Özbulut (Ortak girişim) grupları katıldı. Gazeteci Ali Rıza Tığ’ın ağabeyi Sabri Tığ’ın  şirketi olan Mesa İnşaat ve Özbulut inşaat ihale yasaklarına rağmen ortak girişim grubu adı altında ihaleye girdikleri öğrenildi. Rekabet koşullarının oluşmadığı ihale ise 16 milyon 500 binliraya Beytekin-Mesa ortak girişim grubu aldı.

ÜZÜLMEZ’DEN VAZ GEÇİLDİ

 

Daha önce TTK’dan öğrenci yurdu yapmak üzere talep edilen bina alındı. Ve buradaki bina onarılarak KYK’ya devredilecekti. İhaleyi alan firma önce buradaki binayı kullanılmaz hale getirdi. Şimdi öğrenci yurdu inşaatı Kilimli’ye kaydırıldı. İhalesi yapılan yer ile Kilimli’de yapılması planlanan yer arasındaki konum ve şartlar farklı iken ihalenin neden ve ne şekilde iptal edilmediği ise kafalarda soru işareti bıraktı. Kilimli’de sanayi bölgesinde yapılması planlanan öğrenci yurdu alanında hale kontratları devam eden işyerlerinin bulunması da akıllara bir başka soru işaretini getiriyor. İşyeri sahipleri kanunsuzca yapılan işlem nedeni ile Kilimli Kaymakamı ile Kilimli Belediye Başkanı hakkında dava açmaya hazırlanırken, olayın siyasi boyutlarının olduğuna da vurgu yapılıyor. Pusula Gazetesinin sürekli olarak Kilimli’de ki sanayi esnafı aleyhine yazı yazmasının da başka bir gerçeği de ortaya çıktı. Ali Rıza Tığ’ın ağabeyi Mesa inşaatın ortağı Sabri Tığ olduğu için bu haberleri kasıtlı gündeme taşıdığı da ortaya çıktı.

VALİ ERDOĞAN BEKTAŞ NEDEN SUSUYOR

Üzülmez’e yapılması planlanan öğrenci yurdu inşaatının bir başka ilçeye kaydırılmasının ihalenin iptal gerekçesi sayılacağını kaydeden iş çevreleri, Vali Erdoğan Bektaş’ın bu ihaleyi özellikle incelemesi gerektiğini savundular. Haksız rekabetin söz konusu olduğuna vurgu yapan iş çevreleri, “Merkez ilçede yapılması planlanan yer için ihale yapıldı. Bu ihale projesi gerekçe göstermeksizin Kilimli’ye kaydırıldı. Kilimli için ihale yapılmış olsa idi başka firmalarda ihaleye girebilirdi. Şimdi ortada haksız bir rekabet var ve bu durum acilen giderilmesi gerekiyor” dediler.

KİLİMLİ ESNAFI KAN AĞLIYOR..!!!

İş çevreleri açıklamalarında, “Kredi Yurtlar Kurumu Kilimli’de araştırma yapmadan devletin parasını çarçur mu ediyor? Kilimli’de  6 adet öğrenci yurdu bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi iki senedir öğrenci bulamadığı için hala yurdunu aktif hale getiremedi. Diğer bir erkek ve kız öğrenci yurdu olan iş adamları da öğrenci olmadığı için bu sene açmayı düşünmediğini dile getiriyor. Yeni yapılan 300 kişilik yurt inşaatının sahibi iş adamı Musa Bahadır, Yurt Kur müdürünün istediği anda uygun fiyatla kiraya vermeyi düşündüğünü dile getiren iş adamlarımızdan biridir.  Ayrıca biz Kilimli’li iş adamları olarak buralara yatırım yaptık daha güzel bir katkı sağlayabilmek adına. Kilimli’ye yapılacak olan öğrenci yurdunun esnafa çok bir katkı sağlayacağını düşünmüyoruz. Devletimizin bu gibi küçük şeylere takılmaması gerekir. Buraya üniversitenin 4 yıllık bölümlerini getirsinler. Zaten burada okuyan öğrencilerin %65’i Zonguldak merkezde kalıyor. Bizim yatırımlarımız burada telef oluyor. Bizlere yazık günah değil mi? Milyonlarca para harcadık. Kazandığımız parayı yine memleketimize yatırım olarak harcıyoruz. Sayın Valimizin bu konuda aceleci davranması bizleri de çok şaşırtıyor. Bu yanlıştan biran önce dönülmesi ve Kilimlimize daha değerli yatırımda bu paranın harcanması daha mantıklı olacaktır” dediler.

KAYMAKAMLIK ARSASI 4 YILLIK ÜNİVERSİTE İÇİN UYGUN

İş çevreleri, “Kaymakamlık binasının olduğu arsa 14.500 m2 olup Vakıfbank’tan ihaleye çıkarılmıştır. Hem de çok uygun fiyata. Böyle bir yerin değerlendirilmemesi Kilimliye ihanet sayılır. Buranın satın alınıp Kilimli’ye 4 yıllık üniversitenin bölümlerini getirmeleri ve konumu itibarı ile Kilimlinin göbeğinde bir yer olması  Kilimlinin güzelliğini ve görünüşünü değiştireceği apaçık bellidir. Vali beyin bununla ilgili biran evvel bir çalışma başlatması gerekir. Kilimli’nin geleceği açısından gerçekten çok daha faydalı olacaktır” diye konuştular.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Mesut 4 ay önce

Kilimli belediye başkanı ömrü boyunca emek harcamak, çalışmak, ekmek parası kazanmak nedir bilmemiş babasının parası sayesinde iş güç sahibi olmuş ve piyangodan belediye başkanı olmuş bir adamdır. Egolarından kurtulamayan ben kralım havasında gezen bir zavallı kendisi. Daha cin olmadan adam çarpacak aklı sıra. Yanına da almış yakın arkadaşı Ahmet i ohhh yesinler şimdi. Uyan ak parti bu çapsızları adam yerine koydunuz milletin anasını ağlatıyırlar

banner228

Başkan Keleş Pakistan’da EİT toplantısına...

Haberi Oku